Katolický týdeník: Čas adventní almužny

Datum publikace9. 12. 2020, 9.30

Čeští a moravští biskupové vyzvali věřící už před začátkem adventu k postu a almužně. Příležitostí se nabízí celá řada – například odsunutá sbírka na misie Papežských misijních děl. Podpořit lze Charitu či další dobročinné projekty. A to i na dálku.

Na misie se tradičně vybírá při bohoslužbách o misijní neděli (letos 18. října). Sbírku však omezila protipandemická opatření. „Bohužel nemohl být stanoven náhradní termín, proto probíhá tato sbírka individuální formou,“ vysvětluje národní ředitel Papežských misijních děl (PMD) Leoš Halbrštát.

Misie přitom zvláště v těchto časech podporu potřebují. Upozorňuje na to i olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík: „Během letošního roku pocítila vlivem celosvětové pandemie většina z nás nějaký druh omezení. Zřejmě všichni víme o někom, jehož existenční podmínky jsou horší než ty naše. Každoroční sbírka na misie dává příležitost pomoci právě takovým lidem. Projevme almužnou, každý podle svých možností, těmto opravdu potřebným svou lásku.“ Přispět na účet PMD je možné až do konce prosince (více na www.missio.cz).

Adventní výzva

K adventní době tradičně patří sbírky pro dobročinné organizace a projekty. Například Arcidiecézní charita Praha každý rok připravuje Adventní výzvu, v rámci níž propaguje jeden konkrétní projekt. „Letos prosíme veřejnost o příspěvek na nákup potravin pro lidi v nouzi,“ upřesnila zástupkyně ředitele Jarmila Lomozová. Jak přispět, lze zjistit v příloze Arcidiecézní charity Praha v aktuálním vydání KT.

KAREL PUČELÍK

Pokračování a další texty lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je v době pandemie k mání vždy od soboty na www.katyd.cz.

Pravidla pro mše sv. u nás i v cizině

Lepšící se a zase se zhoršující epidemiologická situace proměňuje z týdne na týden i nařízení, která se týkají možnosti účastnit se bohoslužeb.

Očekávám život budoucího věku

Do letošního adventu spadá významné výročí 250 let od narození hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena.

Brána k Vánocům je ve farním lese

P. František Eliáš vyrostl na hájence a vystudoval lesnickou školu. Nakonec ale vstoupil do semináře, stal se knězem a dnes spravuje nejen farnost Maletín, ale i farní les.

Připravujeme: VÁNOČNÍ SPECIÁL

· Jak prožíval svátky v rodných Spojených státech, ale také na diplomatických misích, přiblíží nuncius Charles D. Balvo.
· Do vánočního času uvede čtenáře opat trapistů Dom Samuel.
· Návod na vánoční bohoslužby a modlitební setkání v rodině.

Autor článku: Tereza Myslilová