banner sekce
Sekce

Mládež

Zpráva ze zasedání sekce pro mládež

3. 12. 2020 se na Diecézním centru mládeže Vesmír sešli zástupci Sekce pro mládež ČBK na svém pravidelném zasedání. Přečtěte si zprávy z jednání.
Publikováno: 24. 11. 2020 11:45

Mezi hlavní témata jednání patřilo Celostátní setkání mládeže. Akce byla po jednání s biskupy přesunuta z důvodů pandemie na 9. – 14. 8. 2022. Na již započatou práci budou realizátoři dále navazovat. 

Celostátní fóra mládeže se uskuteční na žádost biskupů na jaře 25. – 27. 2. 2022. Navrhované téma je "Jak učíme mladé žít synodalitu". Celostátní fóra mládeže se konají většinou před celostátními setkáními mládeže jako diskuzní a pracovní setkání osob, které se věnují pastoraci mládeže. Mezi sebou a spolu s biskupy zde hovoří o budoucnosti církve. Celostátní fóra mládeže předchází diecézní konference. 

Na základě nedávného přeložení Světového dne mládeže papežem Františkem z Květné neděle na slavnost Ježíše Krista Krále budou jednotlivé diecéze reflektovat i svá setkání. V Ostravsko-opavské diecézi, Plzeňské, Královehradecké i Pražské arcidiecézi se budou Diecézní setkání mládeže v roce 2021 konat na Krista Krále (tj. 21. 11. 2021). Olomoucká arcidiecéze, Brněnská, Českobudějovická a Litoměřická diecéze termín a formu akce ještě zvažují. 

Ve dnech 4. – 8. 8. 2021 se uskuteční Evropské setkání mládeže v Santiagu de Compostela. Pouť mládeže navazuje na SDM Lisabon, kdy papež mladým navrhl duchovní cestu, aby vstali a šli po cestách, které pro ně Bůh připravil, stejně jako Maria a svědčili o všem, co prožijí. 
www.pej21.com

Konference o mládeži se uskuteční 20. 5. 2021. Podrobnější informace budou včas zveřejněny. Poslední konference o mládeži měla téma digitální evangelizace. 

Sekretariát Sekce pro mládež již také začal připravovat národní účast na mezinárodních oslavách dnů mládeže v Lisabonu v roce 2023. Informace pro české poutníky se připravují. Oficiální stránky akce jsou www.lisboa2023.org.

Na 5. - 12. 9. 2021 jsou zváni delegáti z ČR do Budapešti na Eucharistický kongres. Informace: https://www.iec2020.hu/en. 

Studentský Velehrad letos proběhl online s předcházejícími setkáními po městech. Byla to nová zkušenost, náročná na přípravu zase jinak. Pozitivní ohlasy byly právě i na místní setkání v malých skupinkách. Drtivá většina účastníků byla nadšená. I když byli třeba pouze v malé skupince, byli vděční za možnost se vůbec setkat, když to nebylo možné v „plné palbě“ na Velehradě. Byli rádi za společenství, atmosféru a možnost samotnou.

Na podzim 8. 9. 2021 se uskuteční druhý ročník ankety Signály Awards (www.signalyawards.cz). Organizátoři zvažují rozšířit jednotlivé kategorie. Akce se uskuteční v Brně naživo zároveň jako setkání mladých křesťanských influencerů. 

Autor článku:
Sekce pro mládež ČBK

Další aktuality

Varování (nejen) mladých křesťanů před online studiem Bible se sektou Sinčchondžhi

Sekta Sinčchondžhi (Shincheonji), která v minulých letech cílila především na mladé křesťany v pražských ulicích, se v posledních měsících přizpůsobila přesunu do online prostředí. Nadále sice využívá možnosti oslovování křesťanů na základě osobních kontaktů (oslovování rodiny a přátel studenta, případně mladých v jeho farnosti a jiném společenství), ale ve velké míře nyní ke kontaktování využívá sociálních sítí: jedná se především o Instagram, ale používá rovněž Facebook, Pinterest a další sítě.
10.08.2021

Proběhl akreditovaný kurz hlavních vedoucích dětských táborů

V prvním víkendu měsíce června proběhl kurz pro hlavní vedoucí dětských táborů, do kterého se letos zúčastnilo dvacet vedoucích.
09.06.2021

Novou zábavou bylo streamování modliteb a mší

Diecézní centrum života mládeže MAMRE (DCŽM Mamre) je fara v Osové Bítýšce, která již více než dvacet let slouží všem mladým lidem. Na faře neustále žije a pracuje tým dvou kněží a čtyři mladí laičtí spolupracovníci. V akademickém roku 2020/2021 to jsou konkrétně: P. Juris Jeniš, P. Tomáš Žižkovský, Dan Fiala, Domča Forbelská, Lukáš Mráz a Maruška Kyliánová, která se podělila o své zkušenosti na DCŽM Mamre.
04.06.2021

Červnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

Čas slunce, prvního ovoce a volnosti. Konečně můžeme vydechnout úlevou a nadechnout se z plných plic. Nejen venku, ale i v červnovém IN! najdete spoustu slunce, zajímavostí, zodpovězených dotazů, ale také zamyšlení o tom, co znamená jít s Pánem.
28.05.2021

Úřad pro laiky: Diecézní den mládeže je „epochální pastorační prioritou“

Úřad pro laiky, rodinu a život dnes zveřejnil nový pastorační dokument, který se zaměřuje na slavení Světového dne mládeže na diecézní úrovni. Příručku, kterou 22. dubna – ve výroční den předání kříže Světových dní mládeže – schválil papež František, dnes představili její autoři ze zmíněného vatikánského úřadu v Tiskovém středisku Svatého stolce.
19.05.2021