banner sekce
Sekce

Mládež

Zpráva ze zasedání sekce pro mládež

3. 12. 2020 se na Diecézním centru mládeže Vesmír sešli zástupci Sekce pro mládež ČBK na svém pravidelném zasedání. Přečtěte si zprávy z jednání.
Publikováno: 24. 11. 2020 11:45

Mezi hlavní témata jednání patřilo Celostátní setkání mládeže. Akce byla po jednání s biskupy přesunuta z důvodů pandemie na 9. – 14. 8. 2022. Na již započatou práci budou realizátoři dále navazovat. 

Celostátní fóra mládeže se uskuteční na žádost biskupů na jaře 25. – 27. 2. 2022. Navrhované téma je "Jak učíme mladé žít synodalitu". Celostátní fóra mládeže se konají většinou před celostátními setkáními mládeže jako diskuzní a pracovní setkání osob, které se věnují pastoraci mládeže. Mezi sebou a spolu s biskupy zde hovoří o budoucnosti církve. Celostátní fóra mládeže předchází diecézní konference. 

Na základě nedávného přeložení Světového dne mládeže papežem Františkem z Květné neděle na slavnost Ježíše Krista Krále budou jednotlivé diecéze reflektovat i svá setkání. V Ostravsko-opavské diecézi, Plzeňské, Královehradecké i Pražské arcidiecézi se budou Diecézní setkání mládeže v roce 2021 konat na Krista Krále (tj. 21. 11. 2021). Olomoucká arcidiecéze, Brněnská, Českobudějovická a Litoměřická diecéze termín a formu akce ještě zvažují. 

Ve dnech 4. – 8. 8. 2021 se uskuteční Evropské setkání mládeže v Santiagu de Compostela. Pouť mládeže navazuje na SDM Lisabon, kdy papež mladým navrhl duchovní cestu, aby vstali a šli po cestách, které pro ně Bůh připravil, stejně jako Maria a svědčili o všem, co prožijí. 
www.pej21.com

Konference o mládeži se uskuteční 20. 5. 2021. Podrobnější informace budou včas zveřejněny. Poslední konference o mládeži měla téma digitální evangelizace. 

Sekretariát Sekce pro mládež již také začal připravovat národní účast na mezinárodních oslavách dnů mládeže v Lisabonu v roce 2023. Informace pro české poutníky se připravují. Oficiální stránky akce jsou www.lisboa2023.org.

Na 5. - 12. 9. 2021 jsou zváni delegáti z ČR do Budapešti na Eucharistický kongres. Informace: https://www.iec2020.hu/en. 

Studentský Velehrad letos proběhl online s předcházejícími setkáními po městech. Byla to nová zkušenost, náročná na přípravu zase jinak. Pozitivní ohlasy byly právě i na místní setkání v malých skupinkách. Drtivá většina účastníků byla nadšená. I když byli třeba pouze v malé skupince, byli vděční za možnost se vůbec setkat, když to nebylo možné v „plné palbě“ na Velehradě. Byli rádi za společenství, atmosféru a možnost samotnou.

Na podzim 8. 9. 2021 se uskuteční druhý ročník ankety Signály Awards (www.signalyawards.cz). Organizátoři zvažují rozšířit jednotlivé kategorie. Akce se uskuteční v Brně naživo zároveň jako setkání mladých křesťanských influencerů. 

Autor článku:
Sekce pro mládež ČBK