Papež s cukrovinkami před samopalem

S vyjímkou Svatopetrské náměstí, jež se coby otevřená náruč otevírá městu, střeží Vatikánský stát ze všech stran historické hradby - vybudované z velké části v polovině 9. století papežem Lvem IV. po saracénském nájezdu, při němž muslimové v srpnu roku 846 vyplenili Baziliku sv. Petra. Přesto je v posledních letech obšancován také hlídkami italské armády, rozstavenými v rámci operace nazvané „Bezpečné ulice“ a míněné jako součást prevence proti útokům teroristů. Mladíci v maskáčích a se samopaly dohlížející na bezpečnost kolemjdoucích se na svých stanovištích nudí od časných ranních hodin až do soumraku za každého počasí a v posledních měsících navíc s rouškami, které znepříjemňují i zábavnější hlídky, když jim velitelé čas od času dopřejí dámskou společnost.
Publikováno: 10. 12. 2020 14:30

Foto: Vatican News

Jedna z takových hlídek stojí také kousek od Peruginovy brány, jednoho z pěti vstupů do Vatikánu, který přiléhá k Domu sv. Marty a papežové jej nejčastěji využívají k výjezdům mimo hradby. V úterý dopoledne zabrzdil u piknikového stanu, kde se vojáci skrývali před deštěm, tmavomodrý ford a vystoupila z něj povědomá bílá postava. Papež František se vracel ze svého utajeného výletu k mariánskému sloupu a do Santa Maria Maggiore. Hlídka z jednotky Kopiníků z Montebella zasalutovala a strnula v pozoru.

Záhy však papež prolomil ztuhlé vojenské manýry. Navzdory protiepidemickým pokusům o změnu společenských zvyklostí papež František potřásl vojákům pravicí a vtiskl do ruky papírovou tašku s vánočními sladkostmi – Pak už jen omluvně pokynul směrem k tomu, co držel samopal, jakože by toho měl v ruce příliš a ať se spolu rozdělí – a odebral se do svého blízkého domova.

„Papež nám poděkoval za naši službu… a pak nám věnoval také vánoční sladkosti. Vzrušení mi nedovolilo nic povědět, ale dnes chci Svatému otci  z celého srdce poděkovat, že nám věnoval tento nezapomenutelný okamžik,“ řekl Vatikánskému rozhlasu Giulio Marini, první naddesátník Kopiníků z Montebella, který v úterý ráno držel stráž pod Vatikánskými hradbami.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022