Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež: Svatý stolec se zasazuje o šíření integrální ekologie

Datum publikace13. 12. 2020, 14.30
TiskTisk

'Neokrádejme nové generace o naději na lepší budoucnost,' říká papež František ve videoposelství u příležitosti klimatického summitu (Climate Ambition Summit 2020), který se konal 12. prosince 2020. Petrův nástupce v něm nastiňuje dvě roviny, na nichž se Vatikán nasazuje v této agendě, jednak jako suverénní stát a jednak v roli morální autority. Poselství Svatého otce přinášíme v plném znění:

Současná pandemie a klimatické změny, které jsou relevantní nejen vzhledem k životnímu prostředí, ale rovněž v etické, sociální, hospodářské a politické oblasti, dopadají především na život těch nejchudších a nejkřehčích. Apelují proto na naši odpovědnost šířit kolektivním a solidárním úsilím kulturu péče, která staví do centra lidskou důstojnost a společné dobro.

Kromě přijetí některých opatření, která nelze již dále odkládat, je nezbytná strategie, která by emise snížila na nulu (net-zero emission).

Svatý stolec se připojuje k tomuto cíli a to na dvou úrovních:

Na jedné straně Městský stát Vatikán usiluje o dosažení nulových emisí před rokem 2050 zintenzivňováním úsilí o správu problematik souvisejících s životním prostředím, které probíhá již několik let, s cílem zajistit racionální využívání přírodních zdrojů jako je voda a energie, energetická výkonnost, udržitelná mobilita, zalesňování a recyklační hospodaření také v nakládání s odpadem.
Na druhé straně se Svatý stolec zasazuje o šíření osvěty v otázce integrální ekologie. Politická a technická řešení je zapotřebí spojit v edukativním procesu, který by vytvořil podmínky k rozvoji kulturního rozvojového vzorce a udržitelnosti zacílené na bratrství a spojenectví mezi lidskou bytostí a životním prostředím. V této perspektivě jsem inicioval Globální výchovný pakt, který má doprovázet katolické školy a univerzity, navštěvované více než 70 miliony studentů na všech kontinentech, a podpořil jsem projekt Františkova ekonomika, skrze nějž mohou mladí ekonomové, podnikatelé a odborníci pro oblast finančnictví a světa práce šířit nové cesty, které by překonávaly energetickou chudobu, stavěly péči o společná dobra do centra národních a mezinárodních politik a podporovaly udržitelnou produkci také v zemích s nízkým národním důchodem, prostřednictvím sdílení vhodných pokročilých technologií.
Přišel čas ke změně kurzu. Neokrádejme nové generace o naději na lepší budoucnost. Děkuji.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou