Papež František vyhlašuje zvláštní rok „Rodina Amoris laetitia“

Datum publikace28. 12. 2020, 9.00

Počínaje 19. březnem příštího roku vyhlásí papež František zvláštní rok rodiny. Jak oznámilo Tiskové středisko Svatého stolce, datum slavnosti sv. Josefa bylo zvoleno v souvislosti s pátým výročím zveřejnění apoštolské exhortace Amoris laetitia. Odtud také titul tohoto zvláštního roku „Rodina Amoris laetitia“, který vyvrcholí 10. Světovým setkáním rodin, planovaným na červen 2022 v Římě.

Zkušenost pandemie silněji vynesla na světlo centrální úlohu rodiny jako domácí církve a zdůraznila význam vztahů mezi rodinami, které činí církev „rodinou rodin“ (AL 87). Prostřednictvím duchovních, pastoračních a kutlurních iniciativ naplánovaných na rok „Rodiny Amoris Laetitia“ papež František zamýšlí oslovit všechna církevní společenství na světě a povzbudit každého jednotlivce, aby byl svědkem rodinné lásky – upřesňuje vyjádření vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. V rámci celoroční inciativy dostanou farnosti, diecéze, univerzity, církevní hnutí a rodinná sdružení k dispozici materiály o rodinné spiritualitě, formaci a přípravě na manželství, o citové výchově mladých, svatosti manželů a rodin, které prožívají milost svátosti manželství v každodenním životě.

Úřad pro laiky, rodinu a život připravil zvláštní internetové stránky věnované roku „Rodiny Amoris Laetitia“ (www.amorislaetitia.va), které poskytují v pěti jazycích (anglicky, francouzsky, španělsky, portugalsky a italsky) informace a materiály k prožívání tohoto roku, jehož cílem je šířit křesťanské učení o rodině v kontextech problémů naší doby, lépe se obeznámit s textem apoštolské exhortace a magisteriem papeže Františka a konečně povzbudit biskupské konference, diecéze, farnosti a laická hnutí k většímu pozornosti pro pastoraci rodin.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK