Kéž vidíme v druhém člověku bratra a sestru, vyzývá papež na počátku roku

První z novoročních videoposelství, jimiž Petrův nástupce doprovází úmysly Celosvětové sítě modliteb s papežem (Apoštolátu modlitby), se zaměřuje na bratrství. Svatý otec vyzývá, aby se lidé různých náboženství, kultur, tradic a vyznání vrátili k tomu, co je podstatné, tedy lásce k bližnímu.
Publikováno: 6. 1. 2021 9:00

“Když následujeme Ježíše a modlíme se k Bohu, spojujeme se jako bratři s lidmi, kteří se v modlitbě řídí jinými kulturami, tradicemi a náboženskými představami. Jsme bratři, kteří se modlí. Bratrství nás přivádí k tomu, abychom se otevřeli Otci všech lidí a spatřovali v druhém člověku bratra a sestru, s nimiž máme sdílet život a navzájem se podporovat, abychom milovali a poznávali. Církev doceňuje působení Boha v jiných náboženstvích, aniž by zapomínala, že pro nás, křesťany, spočívá zdroj lidské důstojnosti a bratrství v evangeliu Ježíše Krista. Jako věřící se máme vrátit k našim pramenům a zaměřit se na to, co je podstatné. Podstatou naší víry je klanění Bohu a láska k bližnímu. Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.”

Říká papež František ve videoposelství, kterým upozorňuje na lednový evangelizační úmysl Apoštolátu modlitby.

P. Fréderic Fornos, S.J., mezinárodní ředitel Celosvětové sítě modliteb s papežem, poukazuje na význam tohoto modlitebního úmyslu, který zahájil nový kalendářní rok:

“Po roce 2020, poznamenaném pandemií jak na zdravotní, tak sociálně-ekonomické úrovni, považuji za naprosto důležité, že nám tento modlitební úmysl Svatého otce pomáhá v ohledu na druhého člověka jako na bratra či sestru, s nimiž společně putujeme ke stále nezbytnějšímu míru. Podle papeže Františka v tomto ohledu náboženství zastávají zcela zásadní roli. Velkým krokem v této souvislosti byl podpis Dokumentu o mezilidském bratrství za světový mír a společné soužití spolu s vrchním imámem Al-Azhar, Ahmedem al-Tajíbem. O půldruhého roku později papež hlouběji rozvinul své myšlení ve své poslední encyklice, Fratelli tutti, zejména v její osmé kapitole, kde čteme: “Různá náboženství, která vycházejí z uznání hodnoty každé lidské bytosti v její stvořenosti a povolání být Božím synem či dcerou, poskytují cenný přínos k utváření bratrství a obraně spravedlnosti ve společnosti. Kéž bychom, ve jménu Boha, který nás stvořil rovné co do práv, povinností a důstojnosti a povolal nás k bratrskému a sesterskému soužití, podporovali toto bratrství, abychom společně mohli zvládat problémy tohoto světa a našeho společného domova. Bratrství, které ctí a zhodnocuje různorodost, je stylem Božího království”.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Vatikán zveřejnil oficiální obraz Světového setkání rodin 2022

Ve čtvrtek Vatikán zveřejnil oficiální obraz 10. světového setkání rodin, které proběhne ve dnech 22.-26. června 2022 v Římě. Malba, jejíž autorem je slovinský jezuita P. Marko Ivan Rupnik, byla představena 28. července Dikasteriem pro laiky, rodinu a život a římskou diecézí, kteří setkání rodin organizují.
29.07.2021

Správa kostela sv. Kajetána v Nerudově ulici svěřena Arcidiecézní charitě Praha

Pražská provincie kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (Redemptoristé) svěřují od srpna 2021 provoz kostela sv. Kajetána a Panny Marie Matky ustavičné pomoci v Nerudově ulici 22 v Praze 1 Arcidiecézní charitě Praha. Úvodní mši svatou bude v úterý 3. srpna od 17 hodin celebrovat rektor kostela P. Stanislav Přibyl, CSsR, generální sekretář České biskupské konference.
29.07.2021

Nové biskupské svěcení v Číně

V čínské provincii Kan-su byl 28. července vysvěcen nový pomocný biskup, pátý pastýř čínské katolické církve jmenovaný poté, co vstoupila v platnost dočasná dohoda mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou o jmenování biskupů.
29.07.2021

Katolický týdeník: Při papežské mši bude kříž z Česka

Při návštěvě Slovenska (12.–15. září) by měl papež František sloužit poslední den mši svatou v Šaštíně, kam zamíří i naši biskupové. Na pódiu bude navíc umístěn kříž z trámů tornádem poničeného kostela z Moravské Nové Vsi.
28.07.2021

Sestra Francine, unesená v Konžské demokratické republice, je opět svobodná

Sestra Francine, která byla unesená na východě Konžské demokratické republiky, je opět svobodná, informovala o tom organizace Církev v nouzi. Fyzicky je v pořádku, ale je traumatizována. Další informace o pozadí jejího únosu a rychlého propuštění nejsou známé.
28.07.2021