Svatý otec: Hvězdou je Kristus, ale také my máme být hvězdou pro bratry a sestry

Datum publikace6. 1. 2021, 14.30

V poledne pronesl Petrův nástupce ve streamingu z knihovny Apoštolského paláce sváteční promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Komentoval při tom zejména první čtení dnešní liturgie, totiž Izaiášovo proroctví o světle světa (Iz 60,1-6).

V promluvě před modlitbou Anděl Páně při příležitosti slavnosti Zjevení Páně mluvil papež František o světle, které tato slavnost přináší do našeho světa.

Papež připomněl, že Epifanie, tedy Zjevení Páně všem národům, je stejné tajemství jako Vánoce - narození Krista - ale z pohledu světla, které osvětluje každého člověka.
Toto světlo, jak poznamenal papež, by mělo být „přijaté vírou a přinášené druhým v činorodé lásce, svědectvím a hlásáním evangelia.“

Světlo v temnotách

V návaznosti na Izaiášovo vidění, které připomíná dnešní liturgie (Iz 60, 1–6), uvedl papež František, že prorokův hlas zní v dnešní době hlasitěji než kdy jindy. Jde především o slova: „tma zahalí zemi a temnota národy.“ V takovém horizontu prorok Izaiáš ohlásil příchod „světla, kterému dá Bůh zazářit nad Jeruzalémem a ve kterém budou kráčet všechny národy.“
Právě toto vidění dává naději a připomíná nám, že Boží světlo překonává všechny stíny temnoty.

Hvězda na obzoru

Pokud jde o Matoušovo vyprávění o mudrcích, kteří uznávají Ježíše (Mt 2, 1–12), papež František poukázal na to, že světlo, které Izaiáš předvídal, bylo Betlémské dítě, i když ne každý přijal jeho království.
„Ježíš je hvězdou, jež se ukázala na obzoru, očekávaným Mesiášem, Tím, skrze něhož Bůh uskutečňuje království lásky, spravedlnosti a pokoje. On se narodil nejenom pro některé, ale pro všechny lidi a pro všechny národy. Je světlem a spásou pro všechny národy.“

Zářící skrze nás

A jak nastane tato „záře“? Jak se rozšíří Kristovo světlo do všech míst a dob?“ ptal se papež František. „Kristovo světlo se šíří hlásáním evangelia. Hlásáním – slovem i svědectvím,“ odpověděl.
„Stejnou „metodou“, kterou zvolil Bůh, aby přišel mezi nás, totiž vtělením, to znamená stát se druhému bližním, setkat se s ním, přijmout jeho realitu a přinést každému svědectví o své víře... Hvězdou je Kristus, ale také my můžeme a máme být hvězdou pro svoje bratry a sestry jako svědkové pokladů dobroty a nekonečného milosrdenství, které Vykupitel zdarma nabízí všem.“

Vedeni Kristem

Papež František na závěr vyzval všechny, aby uvítali Kristovo světlo při tomto Zjevení Páně, a nechali se vést - stejně jako mudrci - Kristem.
„Také my, jako oni mudrcové, jsme povoláni nechat se jím fascinovat, přitahovat, vést, osvěcovat a obracet ke Kristu: víra nás skrze modlitbu a rozjímání o Božích dílech bez přestání naplňuje radostí a stále novým úžasem. Úžas je prvním krokem k tomu, abychom se nadále ubírali v tomto světle.“

Celý text promluvy naleznete zde.

Po hlavní promluvě Svatý otec obrátil pozornost k aktuálnímu politickému dění:

„Se znepokojením sleduji události ve Středoafrické republice, kde se nedávno konaly volby, v nichž národ projevil přání pokračovat v mírové cestě. Vyzývám proto všechny strany k bratrskému a uctivému dialogu, odmítání násilí a zabránění jakékoli formě násilí.“

Římský biskup poté popřál k Vánocům věřícím východních církví a připomenul, že na dnešek připadá světový den Papežského misijního díla dětí.

„S láskou se obracím k bratrům a sestrám východních katolických a pravoslavných církví, kteří podle své tradice zítra slaví Narození Páně. Srdečně jim přeji požehnané Vánoce ve světle Krista, který je naším pokojem a nadějí. O dnešní slavnosti Zjevení Páně se slaví světový den dětských misií, do kterého se zapojují mnohé děti a dospívající po celém světě. Každému z nich děkuji a povzbuzuji je, aby radostně svědčili o Kristu a snažili se mezi své vrstevníky ustavičně přinášet bratrství.“

V závěru papež upozornil na tříkrálové průvody v Polsku a pozdravil organizátory této iniciativy i jiných solidárních a evangelizačních akcí. Po společné mariánské modlitbě Petrův nástupce všem požehnal.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová