Katolický týdeník: Trojice biskupů před soudem

Datum publikace13. 1. 2021, 9.45

Před 70 lety, začátkem ledna 1951, zorganizovali komunisté nejvýznamnější vykonstruovaný proces v dějinách Slovenska. Soud vyměřil dlouhé tresty hned třem biskupům – Vojtaššákovi, Buzalkovi a Gojdičovi. Komunistické soudy v sovětském bloku nikdy předtím ani potom nevynesly rozsudek nad tolika biskupy najednou.

Jedním ze základních označení Krista je Dobrý pastýř, který se stará o stádo, vede je, chrání a je připravený obětovat za ně život. Kristus toto povolání plnil a plní. Vyvolil si apoštoly, kteří ho následovali, a ti svěřené poselství odevzdali dalším. Linie apoštolského nástupnictví se vine celými dějinami církve. Kristus byl první biskup.

Řecké slovo „episkopos“ označuje toho, kdo má nadhled a dívá se na věci srdcem. Proto byli i následovníci apoštolů nazváni biskupy. Biskup je Kristův zástupce s pastýřským posláním v místní církvi. Posvěcuje ji svou modlitbou, prací, službou slova a vysluhováním svátostí. Má jít také příkladem a se svou diecézí nemá zacházet jako pán s dědičným podílem. Jeho služba je především oběť, služba kříže. I proto biskupové nosí na hrudi pektorál s relikviemi svatých, který jim stále připomíná utrpení a vítězství Krista a svatých. Mučednictví je tedy s biskupy spojeno již od počátků církve.

Církev jako pokusný králík

Mučednictví a pronásledování se dotklo církví v Československu především po roce 1948. Stát si je chtěl zcela podřídit, jenže během jednání s biskupy se ukázalo, že vytvořit pakt s církvemi nebylo možné. Komunističtí představitelé totiž chtěli ovládnout smýšlení lidí a náboženství považovali za zastaralý světonázor ohrožující jejich ideologický monopol. Katolická církev byla pak nejnebezpečnější, protože se k ní hlásilo nejvíc obyvatel. Komunisté viděli nebezpečí také v hierarchickém uspořádání církve vázané na její hlavu – papeže ve Vatikánu. Komunistické režimy považovaly Vatikán za zpravodajskou centrálu sloužící americkému imperialismu. Církev se tak během studené války stala rukojmím a pokusným králíkem v laboratoři mocných tohoto světa.

Pokušení vládní strany ovládnout nebo zničit církve bylo velké. Vypovídá o tom třeba založení státní tzv. Katolické akce v červnu 1949, která dávala otevřeně najevo nesouhlas s papežem Piem XII. Snaha vytvořit „katolickou“ organizaci souhlasící s komunismem ovšem ztroskotala, když biskupové tajně vydali pastýřský list odsuzující Katolickou akci a poukázali na pronásledování církve.

Róbert Letz

Pokračování lze nalézt spolu s dalšími texty na www.katyd.cz, kde je v době pandemie ke čtení celé vydání.

Větší role žen v církvi

Služba lektora a akolyty se rozšiřuje na ženy, rozhodl Svatý otec toto pondělí.

Téma: Modlitby za jednotu

Svátek Panny Marie, Matky jednoty křesťanů (18. ledna) odstartuje týden ekumenických modliteb. Na tematické dvoustraně se proto zaměřujeme na to, co dnes křesťany nejvíc rozděluje i spojuje. A představíme život komunity řeholnic různých vyznání ve švýcarském Grandchamp.

Svědectví o Bohu, který byl zakázaný

Na televizní obrazovky přichází seriál 'Zakázaný Bůh', který sleduje, jak naši společnost poznamenalo pronásledování církve za totality.

Doma: Práce z domova

Koronavirová krize zcela proměnila význam některých slov.
Rouška, pes či práce na dálku. Zvláště poslední jmenované sousloví znamená pro mnohé rodiče malých dětí velkou tíhu.

Připravujeme: JAK MLUVIT O VÍŘE?

Jedním z povolání křesťana je přinášet Ježíšovo poselství lidem. „Jak se k nim dostat, jak k nim mluvit, aby nám rozuměli?“ trápilo už před více než padesáti lety adepta blahořečení P. Adolfa Kajpra.

Autor článku: Tereza Myslilová