Mobilní tým naočkoval obyvatele charitního Domova svaté Rodiny

Mobilní očkovací tým Magistrátu hl. m. Prahy začal tento týden s očkováním proti covid-19 v domovech sociální péče. Ve středu 13. ledna 2021 naočkoval téměř stovku klientů a pracovníků Domova svaté Rodiny, který provozuje Arcidiecézní charita Praha v Liboci a Petřinách. Domov pečuje o sedm desítek lidi s mentálním a kombinovaným postižením.
Publikováno: 14. 1. 2021 0:00

„Jsme rádi, že v první vlně očkování došlo na domovy,“ říká Pavel Kopka, ředitel Domova svaté Rodiny. „Lidé s mentálním postižením patří stejně jako senioři k těm nejohroženějším. Většina z nich trpí kombinovaným postižením a přidruženými zdravotními komplikacemi, jako je cukrovka, zvýšený krevní tlak apod. Ačkoli je průměrný věk obyvatel našeho domova 50 let, jejich skutečný zdravotní stav odpovídá seniorskému věku. Je důležité udělat maximum, abychom je ochránili před nákazou,“ zdůrazňuje Pavel Kopka, který se z uvedených důvodů sám nechal proti covid-19 očkovat.

Vedle ochrany zdraví klientů si ředitel Domova svaté Rodiny od očkování slibuje, že se omezí výpadky personálu z důvodu onemocnění covid-19 či nařízené karantény.

Mobilní tým v akci od 8 do 13 hodiny

Domov svaté Rodiny sídlí ve dvou objektech v pražských Petřinách a Liboci. Mobilní očkovací tým dvou lékařek a jedné zdravotní sestry dorazil do Domova na Petřinách před osmou hodinou ranní. K očkování přicházeli klienti v doprovodu pracovníků Domova nebo svých opatrovníků. Po desáté hodině se tým přesunul do Domova v Liboci. Akce proběhla hladce a byla ukončena krátce před 13. hodinou.

Za tři týdny přijede mobilní očkovací tým znovu a podá klientům druhou dávku vakcíny.

„Bylo pro nás velkým usnadněním, že mohlo očkování proběhnout přímo v Domově,“ oceňuje Pavel Kopka. „Odpadla nutnost dopravy klientů, z nichž mnozí jsou imobilní, do očkovacího centra. Chtěl bych mobilnímu týmu poděkovat za jejich vstřícnost a profesionalitu.“ 

Vakcíny pro všechny pražské domovy

Ve čtvrtek 14. ledna proběhne očkování také v charitním Domově se zvláštním režimem v pražských Hlubočepech, který pečuje o seniory s Alzheimerovou chorobou.

Během tohoto týdne navštěvují mobilní očkovací týmy postupně všechny pražské domovy sociální péče. Jejich obyvatelům a pracovníkům, kteří o to projeví zájem, bude vakcína aplikována. Magistrát hl. m. Prahy má pro domovy připraveno 7 000 dávek vakcíny.

Plošné očkování v domovech sociální péče plánuje také Středočeský kraj. Charitní domovy v Mukařově a Staré Boleslavi, které pečují o více než sedm desítek seniorů, jsou na očkování připraveny.

Zdroj: TZ Charita

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež František napsal zvláštní poselství u příležitosti dnešního nástupu 46. prezidenta USA do úřadu. Ctihodný Joseph R. Biden, prezident Spojených států amerických, Bílý dům, Washington DC, stojí v hlavičce textu, který citujeme v plném znění.
20.01.2021

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021