Německé církve se distancují od asistované sebevraždy v křesťanských nemocnicích

Datum publikace14. 1. 2021, 14.15

Katolická a evangelická církev v Německu nesouhlasí se stanoviskem protestantských teologů, kteří požadují umožnění asistované sebevraždy v církevních nemocnicích.

„Nebyla by to správná odpověď na životní situaci lidí, kteří mají sebevražedné úmysly anebo pomýšlejí na sebevraždu,' uvedl mluvčí Německé biskupské konference, Matthias Kopp, v odpovědi katolických biskupů. „Církevní nemocnice mají předávat křesťanské poselství naděje a jsou povinovány podporou života, s níž se nabídka asistované sebevraždy neslučuje,' dodal.

Německá biskupská konference reagovala na článek v nedělním vydání listu „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, v kterém přední protestantší teologové navrhovali přístupnost profesionální asistované sebevraždy rovněž v křesťanských zdravotnických zařízeních. Podle jejich názoru by tato zařízení měla „zajistit možnost asistované sebevraždy či ji přinejmenším připustit a doprovázet“. Předseda komory pro veřejnou odpovědnost Evangelické církve v Německu, Reiner Anselm (profesor systematické teologie a etiky na mnichovské univerzitě), předseda evangelické diakonie, Ulrich Lilie, a evangelická teoložka Isolde Karle dále upozorňují, že je třeba zajistit, aby se v případě asistované sebevraždy jednalo o svobodné a zodpovědné rozhodnutí.

Tomuto pojetí ovšem odporují němečtí katoličtí biskupové, kteří naopak naléhají na rozvíjení životních perspektiv v těchto situacích: „Považujeme za velice nebezpečný subtilní nátlak na souhlas s asistovanou sebevraždou, aby člověk na konci života nebyl druhým na obtíž. Věříme, že takový nátlak na nemocné a umírající nelze oddálit, pokud se asistovaná sebevražda bude považovat za normální vzorec umírání, který se používá i v církevních zařízeních. Něco takového se nesmí stát“, zdůrazňuje tiskové prohlášení Německé biskupské konference.

Rovněž Evangelická církev v Německu (EKD) se distancovala od článku, který ve zmíněném deníku podepsali někteří její členové. „Důrazně odmítáme každou organizovanou pomoc k sebevraždě, která přispívá k tomu, že sebeusmrcení se stane jednou z možných voleb“, sdělil její mluvčí na dotaz Katolické zpravodajské agentury. „Evangelická církev v Německu se zasazuje za ochranu života, a proto stojí na straně lidí, kteří v důsledku onemocnění či jiné nouzové situace nevidí jiné východisko než sebevraždu. To je ovšem tragická krajní situace, které se evangelická církev snaží zamezit prostřednictvím paliativní péče, pastorační služby, poradenství a práce v hospicích“, uvedl mluvčí této církve a doplnil, že považuje společenskou debatu o utrpení a smrti za nezbytnou. Mohou do ní přispět též evangelické hlasy, které se však odchylují od postoje Rady německých evangelických církví.

Dodejme, že asistovanou sebevraždu v Německu umožňuje výnos tamního Ústavního soudu z února loňského roku, který zrušil její zákaz, odhlasovaný spolkovým parlamentem o pět let dříve (2015). Ústavní soudci své rozhodnutí zdůvodnili právem na sebeurčení v okamžiku smrti. K němu náleží svoboda, vznášející nárok na pomoc třetí osoby.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová