Zemřel nejstarší kněz královéhradecké diecéze P. Jiří Mannl

V pondělí 18. ledna podlehl koronaviru nejstarší kněz královéhradecké diecéze, P. Jiří Mannl, který v květnu loňského roku oslavil své 100. narozeniny.
Publikováno: 21. 1. 2021 9:45

Foto: www.farnostvmyto.cz

P. Jiří Mannl se narodil 21. května 1920 v Lukavici u Letohradu.

Na kněžství se začal připravovat již za druhé světové války. Začal studovat v Praze střední školu pro pracující, aby získal maturitu, tu si ale dodělal až po válce ve večerní škole, neboť v roce 1943 byl odveden a nasazen na nucené práce v Berlíně-Teplhofu, kde pracoval více než rok.

Po válce nastoupil k petrinům, aby se připravil na maturitu. Po roce zde začal noviciát a v roce 1948 vstoupil do semináře v Českých Budějovicích, který byl ale o dva roky později zrušen. V roce 1950 byl odveden k PTP na Moravu, kde strávil přes 3 roky jako levná pracovní síla především při stavění budov a jiných těžkých pracích. Propuštěn byl na podzim 1953 a vrátil se domů, kde se staral o rodinné hospodářství. Následně musel vstoupit do družstva, kde pracoval 11 let jako zootechnik a zároveň si v roce 1959 dodělal maturitu na večerní škole. Do semináře se mohl vrátit až v roce 1968, kdy se situace trochu uklidnila. Jeho spolubratry v semináři v Litoměřicích byli např. také Dominik Duka a František Radkovský.

Vysvěcen na kněze byl ve svých 50 letech v roce 1970. Nejprve působil jako farní vikář v Pardubicích. V roce 1971 se stal administrátorem v Rokytnici nad Jizerou a zároveň spravoval Harrachov a později Křížilice. Roku 1985 nastoupil jako administrátor v Holicích a sloužil zde 26 let. Zároveň spravoval farnost Býšť, Vysoké Chvojno a od roku 1991 Horní Jelení a Ostřetín. Od roku 1994 byl pověřen konáním kněžských funkcí v Horní Rovni a Uhersku. V roce 1995 byl jmenován farářem v Holicích a od roku 2007 zde působil jako výpomocný duchovní až do svého odchodu na trvalý odpočinek.

Od 1. září 2011 žil ve farnosti Vysoké Mýto u P. Pavla Mistra. Měl blízko ke spiritualitě Schönstattského hnutí a vytvářel jednotu se spolubratry z hnutí Focolare. V roce 2019 byl jmenován čestným občanem města Holic.

Zemřel po krátké těžké nemoci 18. ledna 2021 na památku Panny Marie, Matky jednoty křesťanů, ve věku 100 let zaopatřen svátostmi.

Více informací naleznete zde.

Zdroj: www.farnostvmyto.cz

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021