Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Papež František schválil zveřejnění nových dekretů Kongregace pro svatořečení. Jeden z nich uznává heroické ctnosti francouzského genetika a obránce života profesora Jérôma Lejeuna. Pokud bude uznán zázrak na jeho přímluvu, může být započten mezi blahoslavené.
Publikováno: 22. 1. 2021 15:15

Ve vědeckém světě je Jérôme Lejeune (1926-1994) známý především jako objevitel trizomie 21. chromozomu, způsobující Downův syndrom. Tento francouzský genetik byl osobním přítelem Jana Pavla II. Spolu s ním stál při zrodu Papežské akademie pro život a stal se jejím prvním předsedou. Zemřel v roce 1994.

Dnes ohlášené vatikánské dekrety se týkají v jednom případě mučednictví a v dalších sedmi potvrzují hrdinské ctnost. Za mučedníka byl uznán italský kněz Giovanni Fornasini (1915-1944), zavražděný nacisty za své antifašistické postoje a spolupráci s partizány.

Mezi Božími služebníky, jejichž heroičnost dnešní dekrety ztvrzují je také španělský hudebník a skladatel Santiago Masarnau Fernandez (1805-1882), který v 19. století založil španělskou větev sdružení sv. Vincence z Pauly.

Dalšími kandidáty blahořečení jsou anglická konvertitka sestra Maria Josefa od Ježíše (vlastním jménem Elisabeth Prout, 1820-1864), zakladatelka kongregace sester Nejsvětějšího Kříže a utrpení našeho Pána Ježíše Krista, a čtyři Italové: dva horliví kněží Michele Arcangelo Maria Antonio Vinti (1990-1943) a Ruggero Maria Caputo (1907-1980), seminarista Pasquale Canzii (1914-1930), zemřelý předčasně na tuberkulózu, a laička Adele Bonolis (1909-1980), zakladatelka Díla pomoci a sociálního vykoupení v Miláně.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021