Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Jalovou výřečnost jedné z postav Shakespearova „Kupce benátského“ a naopak „pulsující dotek života“ u španělského blahoslaveného novináře Lozana Garrida si papež František bere za příklad v dnešním poselství k Světovému dni sdělovacích prostředků, aby poukázal na důležitost reálného prožitku jako základu jakékoli poctivé komunikace.
Publikováno: 23. 1. 2021 17:45

Dokument nadepsaný »„Pojď a podívej se!“ (Jan 1,46). Komunikovat skrze setkávání s lidmi, jací jsou a kde žijí« se vztahuje k zítřejší liturgické památce sv. Františka Saleského, patrona novinářů a katolických spisovatelů.

Základem komunikace je kontakt s lidmi a realitou
Filipovu výzvu Natanaelovi „Pojď a podívej se!“ papež označuje za „metodu každé ryzí lidské komunikace“, která předpokládá „přebývání s lidmi a naslouchání jejich hlasu i kouzlu reality, která nás vždy překvapí v nějakém svém aspektu“. V opačném případě totiž hrozí zploštění na novinové, televizní i rozhlasové zpravodajství totožného obsahu, kde reportáž nahrazuje předem vyrobená a shora diktovaná informace, odtržená od pravdy věcí a konkrétního lidského života, která nedokáže podchytit nejzávažnější sociální jevy ani pozitivní energie plynoucí ze základů společnosti. Krize nakladatelského průmyslu s sebou nese redakční vytváření informací před počítačem anebo na sociálních sítích, aniž by jejich autor „vyšel na ulici a prošoupal si podrážky“, podotýká papež a staví do protikladu k této tendenci evangelní vyprávění, kde se komunikuje skrze přímé poznání. „Věříme už nejen proto, žes nám to pověděla, vždyť sami jsme to slyšeli“, řekli Samaritáni své krajance.

Osobní poznání je nenahraditelné
Komunikace nemůže nikdy plně nahradit osobní prožitek, pokračuje římský biskup. „Nesdílíme totiž pouze slovy, nýbrž také zrakem, tónem hlasu a gesty“, jak dokládá Ježíšovo hlásání, v němž vyslovenou pravdu nelze oddělit od pohledu, postojů a dokonce též mlčení. „V Ježíši se Slovo stalo Tváří. Slovo dosahuje účinku jedině tehdy, když včleňuje člověka do prožitku a dialogu“. V dnešní době ovšem na všech úrovních veřejného i politického života převládá plané řečnění: „Smyslu v tom je pramálo, tak na dvě zrna ve dvou pytlích plev: celý den je hledáte, a hle – když je najdete, shledáte, že nestála za hledání“ (W. Shakespeare, Kupec benátský, akt I, scéna I), cituje papež zmíněného anglického dramatika a poznamenává, že jeho ostrá kritika se nevyhýbá ani křesťanským novinářům. „Dobrá zvěst evangelia se po světě rozšířila od srdce k srdci. (...). Významný komunikátor Pavel z Tarsu by dnes zřejmě užíval elektronické pošty a sociálních sítí, avšak jeho současníky ohromovala především jeho víra, naděje a láska i hlásání před shromážděním anebo v osobním rozhovoru“, píše papež mimo jiné v poselství ke Dni sdělovacích prostředků.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021