Česko-německý benefiční běh: Ackermann-Gemeinde podpořilo Teplice

Datum publikace25. 1. 2021, 11.30

Dobročinný silvestrovský běh vynesl teplickým salesiánům téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří Živý dům v Teplicích – nové centrum pro volnočasové aktivity a sociální služby pro děti i jejich rodiny.

Foto: Malí běžci z Německa, Sebastian Kraft

Výzvy uposlechlo celkem 59 osob. Ještě před vyběhnutím si běžci vyhledali „patrona“ svého běhu, kteří se zavázali věnovat za každý uběhnutý kilometr určitý finanční obnos. Nejmladší běžkyní byla dvouletá Johanna z okolí Landshutu, která uběhla hrdě 1,32 km. Naopak jeden z běžců z Horního Bavorska uběhl celou maratonskou vzdálenost – 42,195 km.

S nápadem uskutečnit benefiční běh přišel Martin Neudörfl z Berlína. „Přelom roku bych slavil tradičně s přáteli z Junge Aktion a Ackermann-Gemeinde v klášteře v Rohru. Na programu by byl tradiční silvestrovský běh,“ vysvětluje Neudörfl své osobní silvestrovské plány. Poté, co bylo letos silvestrovské setkání zrušeno,  měl v úmyslu zakončit uplynulý rok pouze virtuálním během v úzkém kruhu přátel. Z této myšlenky se však vyvinul velký benefiční běh. Díky Ackermann-Gemeinde se dozvěděl o projektu teplických salesiánů, kteří se k iniciativě ihned připojili. „Salesiány známe a věříme, že jejich práce pro děti a mládež přispívá ke zlepšení situace v severních Čechách,“ vysvětluje Matthias Dörr, jednatel Ackermann-Gemeinde. „Salesiáni jsou navíc velmi sportovní řád, takže všechno ladí velmi dobře dohromady.“

Vyhlášení vítězů benefičního silvestrovského běhu proběhne 7. srpna v Praze na Vyšehradě v rámci česko-německého setkání Ackermann-Gemeinde. Ve třech soutěžních kategoriích nejde o rychlost nebo uběhnutou vzdálenost. Podrobnosti vysvětluje organizátor akce Martin Neudörfl: „Hledáme nejaktivnějšího multiplikátora s nejvíce patrony a nejradostnějšího běžce s nejhezčím úsměvem na tváři v cílové rovince.“ „Kromě toho bude v kategorii „mezigenerační dialog“ vyznamenán největší věkový rozdíl mezi běžcem a jeho patronem,“ dodává Martin Neudörfl.

Tento projekt byl naprostým úspěchem, což dokládá také výtěžek akce, který se díky běžcům podařilo získat. „Máme obrovskou radost nejen ze získaných prostředků, ale především z navázání spolupráce s německou stranou. Přeshraniční spolupráce totiž spojuje lidi a to je to, o co se snaží i naše středisko – propojovat lidi napříč sociálním spektrem, vzděláním či životními názory,“ hodnotí akci Vendulka Drobná, ředitelka Salesiánského střediska Štěpána Trochty.

Salesiáni jsou součástí nadnárodní „firmy“ působící ve 130 zemích světa. V Teplicích pracují již 30 let. Děti do salesiánského střediska chodí na doučování, kroužky, jezdí na akce a tábory. Mládeži salesiáni pomáhají se studiem, hledáním práce a různými těžkostmi, které přichází s jejich věkem. Zkušenosti při výchově dětí nabízí i rodičům. Pro školy organizují programy na zlepšení vztahů ve třídách i prevenci proti šikaně.

Zdroj: TZ

Autor článku: Tereza Myslilová