Byla zveřejněna hymna Světových dnů mládeže v Lisabonu 2023

U příležitosti druhého výročí od závěrečné mše 34. světového dne mládeže, které se konaly v Panamě, představili organizátoři oficiální hymnu příštího setkání, které by se mělo uskutečnit v roce 2023 v portugalském Lisabonu.
Publikováno: 27. 1. 2021 12:45

Uveřejnění hymny setkání je kromě jiného také radostné pozvání směřované mladým lidem z celého světa, aby vytrvali v pouti víry prostřednictvím Světových dnů mládeže (SDM), společně se modlili a těšili se na další setkání se Svatým otcem. „Zpěvem této hymny jsou mladí lidé z celého světa vyzýváni, aby se ztotožnili s Pannou Marií a zapojili se do služby, poslání a přeměny světa,“ vysvětlují lisabonští organizátoři v oficiálním prohlášení. Hymna s názvem „Há Pressa no Ar“ (Ve vzduchu je spěch) je inspirována tématem příštího SDM, kterým jsou slova z evangelia sv. Lukáše „Maria se vydala na cestu a spěchala.“ (Lk 1,39).

„Toto téma (...) mě přimělo zhodnotit můj vztah k mé Matce, a tak se tvůrčí proces slov pro mě proměnil ve velmi hluboký čas modlitby“ vysvětlil P. João Paulo Vaz, který je autorem textu písně. „Melodie, která se zrodila před textem, byla složena v malé místnosti na podlaze o samotě a je složena tak, aby propojila celou komunitu“ dodal při prezentaci hymny učitel a také hudebník Pedro Ferreira.

Hymna, vybraná prostřednictvím národní soutěže z více než 100 návrhů, byla zveřejněna na oficiálních kanálech SDM Lisabon 2023 ve 2 verzích: portugalské a mezinárodní.
Její prezentace u příležitosti výročí předchozího SDM nám také připomíná, že tato setkání jsou jako štafeta, která pokračuje v průběhu let a přináší dobré výsledky jak pro účastníky setkání, tak pro místní církev, která je vítá. A právě o plodech, které mohou SDM přinést v životě mladých lidí a církve, hovoří Victor Chang, výkonný tajemník organizačního výboru SDM v Panamě 2019: „Po SDM 2019 došlo k mnoha změnám, ale nejdůležitější je větší vedení mladých lidí v naší církvi a v různých oblastech. Mladí lidé prošli od přijímání k činům. (...) I my, kteří s nimi pracujeme a pro ně, jsme si vědomi jejich role a potenciálu, jsme připraveni dát jim jejich prostor a doprovázet je na této cestě. Toto je změna paradigmatu.“

Zdroj: Dikasterium pro laiky, rodinu a život

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021

Generální sekretáři sdružení v COMECE se setkali online

Včera, 12. května 2021, se uskutečnilo online setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zemí sdružených v COMECE (Komise evropských biskupských konferencí). Českou biskupskou konferenci na jednání reprezentoval její generální sekretář P. Stanislav Přibyl.
13.05.2021

Křesťané ve Svaté zemi apelují na zastavení konfliktu

Napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě se v posledních dnech obrátilo v otevřený konflikt mezi organizací Hamas a Izraelem. Jak uvádí izraelská armáda, Hamas odpálil z Pásmy Gazy více než tisíc raket. Ne všechny se podařilo zneškodnit, nejméně pět Izraelců zemřelo. Mnoho raket dopadlo také na palestinské území. Izrael odpověděl na útok nálety na Pásmo Gazy, kde podle palestinských autorit zemřelo 35 lidí.
13.05.2021