Katecheté připravili celoroční cyklus materiálů o ekologická konverzi v duchu papeže Františka

U příležitosti roku věnovaného encyklice papeže Františka Laudato si’ a tématům, které tato encyklika přináší, vypracovalo arcidiecézní katechetické centrum celoroční materiál, který zájemce uvádí do konverze, k níž papež vybízí. Jedná se o 12dílný soubor impulzů, vždy jedno téma na jeden měsíc.
Publikováno: 28. 1. 2021 8:00

U příležitosti roku věnovaného encyklice papeže Františka Laudato si’ a tématům, které tato encyklika přináší, vypracovalo arcidiecézní katechetické centrum celoroční materiál, který zájemce uvádí do konverze, k níž papež vybízí. Jedná se o 12dílný soubor impulzů, vždy jedno téma na jeden měsíc. Každé téma je zpracováno ve 4 oddílech:

  • Na začátku každého dne je vždy MEDITACE, která vede ke ztišení, uvědomování si Boží přítomnosti tady a teď, ale také v celém světě, přemýšlení o sobě, lidech a světě před jeho milujícím pohledem, rozhovoru s ním o všech mých nadějích i obavách a načerpání sil do dalšího žití.
  • Druhým krokem jsou VZTAHY a péče o ně.
  • Následuje základní INFORMACE ohledně vybraného ekologického tématu, která je doplněna o odkazy pro ty, kteří by chtěli téma hlouběji prostudovat.
  • Na ni pak navazuje AKCE. Materiál zde nabízí konkrétní kroky pro uchopení daného tématu. Tyto kroky jsou pouze inspirací, záleží pak na každém, jak na základě nabytých informací a svým možností toto téma uchopí a začlení do svého života.

Nejedná se o detailně vypracovanou příručku, ale spíše o otevření vybraných témat a navržení několika málo námětů, jak je zařadit do svého života. Účelem této aktivity je začít uvažovat o svém životě v souvislosti se životy mnoha dalších lidí, kteří žijí nebo teprve budou žít v našem společném domově. Co se týče ekologických informací a aktivit, je směřovaný spíše na začátečníky v této oblasti. Části „meditace“ a „vztahy“ se mohou stát malou duchovní obnovou pro každého.

Materiál je zpracovaný tak, aby se dal použít i pro další roky a dalo se s ním začít pracovat v kterémkoliv měsíci. Graficky je každé téma zpracováno jako plakát, karta A5, karty A6, stojánek a pozadí na plochu počítače. Materiály si lze postupně stahovat na webu katechetického centra: www.katechetiolomouc.cz.

Zdroj: KatechetiOlomouc.cz

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021