Polský katolík zemřel v britské nemocnici po rozsudku, kterým byl zbaven přísunu živin a tekutin

Polský pacient, katolík, zemřel v úterý v nemocnici ve Velké Británii poté, co mu byl z rozhodnutí soudu pozastaven přísun živin a tekutin a zamítnuta přeprava do Polska. Nesouhlasný postoj k rozhodnutí soudu zaujali biskupové i katoličtí bioetici.
Publikováno: 28. 1. 2021 14:45

Foto: Vatican News

Podle polské tiskové agentury PAP rodinní příslušníci potvrdili, že muž identifikovaný pouze jako R.S. zemřel 26. ledna poté, co jej nemocnice zbavila asistované výživy a hydratace po sérii právních napadení.

Pan R.S., polský občan s pevnými pro-life postoji, který žil léta ve Velké Británii, byl hospitalizován 6. listopadu po srdeční zástavě, během níž byl jeho mozek bez kyslíku nejméně 45 minut. Univerzitní nemocnice Plymouth se obrátila na konci listopadu k soudu v Londýně pro udělení povolení k zastavení léčby k udržení životních funkcí u pacienta s argumentem, že R.S., který upadl do kómatu, měl jen malé vyhlídky na zlepšení nad stav minimálního vědomí.

Soudce pak 15. prosince rozhodl, že léčba k udržení životních funkcí „může být legálně ukončena“, protože takový krok podpořila pacientova manželka a děti. S tímto rozhodnutím však nesouhlasili další členové rodiny, včetně pacientovy matky, která žije v Polsku. Členové rodiny vznesli 23. prosince své námitky u odvolacího soudu neúspěšně a dvakrát neúspěšně dali podání k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Christian Concern, britská nezisková organizace, která nabídla pomoc příslušníkům rodiny prostřednictvím svého křesťanského právního centra, uvedla v prohlášení ze dne 26. ledna, že pan R.S. byl bez přísunu tekutin a živin již od 13. ledna. „Po statečném právním a diplomatickém boji členů rodiny a polské vlády za jeho převezení zpět do vlasti pan R.S. zemřel, právě když se Polsko snažilo prosadit rozsudek vlastních soudů, aby mohl být přepraven do polské nemocnice k další léčbě a péči,“ napsala.

Minulou noc (25. ledna) právníci zastupující rodinu naléhavě kontaktovali právníky nemocnice, aby byl obnoven přísun živin a tekutin s ohledem na diplomatický status udělený Polskem a rozhodnutím polských soudů. Nemocnice ráno odmítla znovu zahájit život udržující léčby a později v průběhu daného dne oznámila pacientovu smrt.“

Christian Concern také uvedla, že členové rodiny natočili video s pacientem během jejich návštěvy nemocnice a požádali otce Patricka Pullicina, neurologa a katolického kněze, aby jej analyzoval. Dle něj video naznačuje „jasnou emocionální odezvu na přítomnost členů rodiny a doporučil další testy. Nemocnice však 30. prosince před soudem řekla, že stav pacienta se nezměnil a soudce zamítl možnost převezení R.S. do Polska.

Případ vyvolal pozdvižení mezi katolickými bioetiky a biskupy

Například The Anscombe Bioethics Centre v Oxfordu vydalo prohlášení, ve kterém vyjadřuje znepokojení nad morální argumentací soudců v případu a konstatuje, že se jedná o „velmi znepokojivý precedent“.

K případu se vyjádřil z řad biskupů například arcibiskup Stanisław Gądecki, předseda polské biskupské konference, který ve svém dopise anglickému kardinálovi Nicholsovi napsal, že daný případ „otřásl“ polským veřejným míněním, a že pacient byl „v podstatě odsouzen ke smrti vyhladověním. Na svém twitterovém účtu v úterý vyjádřil lítost nad pacientovou smrtí: „Vyjadřuji hluboký smutek nad smrtí Poláka v Plymouthu. Modlím se za nebe pro něj a za útěchu pro jeho rodinu. Řekněme odvážně „NE“ barbarské civilizaci smrti.“

Také angličtí biskupové vyjádřili svou nesouhlasnou pozici v dopise britskému ministru zdravotnictví:Katolická církev nadále odmítá definici asistované výživy a hydratace jakožto léčby, která se nyní stala základem lékařských a právních rozhodnutí pro zastavení jejího poskytování pacientům. Zajištění potravy a vody velice nemocným pacientům, i způsobem asistovaným, je základní úrovní péče. Tato péče musí být zajištěna, kdykoli je to možné, dokud není lékařsky naznačeno, že je nadměrně zatěžující nebo nedokáže plnit svůj účel.“

Dále dodali, že pan R.S. „neodmítl přísun živin a tekutin, ani nijak nevyjádřil, že by živiny a tekutiny za těchto podmínek nechtěl, stejně jako není důkaz o tom, že by asistovanou výživu a hydrataci považoval za léčbu.“

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021