Polský katolík zemřel v britské nemocnici po rozsudku, kterým byl zbaven přísunu živin a tekutin

Datum publikace28. 1. 2021, 14.45

Polský pacient, katolík, zemřel v úterý v nemocnici ve Velké Británii poté, co mu byl z rozhodnutí soudu pozastaven přísun živin a tekutin a zamítnuta přeprava do Polska. Nesouhlasný postoj k rozhodnutí soudu zaujali biskupové i katoličtí bioetici.

Foto: Vatican News

Podle polské tiskové agentury PAP rodinní příslušníci potvrdili, že muž identifikovaný pouze jako R.S. zemřel 26. ledna poté, co jej nemocnice zbavila asistované výživy a hydratace po sérii právních napadení.

Pan R.S., polský občan s pevnými pro-life postoji, který žil léta ve Velké Británii, byl hospitalizován 6. listopadu po srdeční zástavě, během níž byl jeho mozek bez kyslíku nejméně 45 minut. Univerzitní nemocnice Plymouth se obrátila na konci listopadu k soudu v Londýně pro udělení povolení k zastavení léčby k udržení životních funkcí u pacienta s argumentem, že R.S., který upadl do kómatu, měl jen malé vyhlídky na zlepšení nad stav minimálního vědomí.

Soudce pak 15. prosince rozhodl, že léčba k udržení životních funkcí „může být legálně ukončena“, protože takový krok podpořila pacientova manželka a děti. S tímto rozhodnutím však nesouhlasili další členové rodiny, včetně pacientovy matky, která žije v Polsku. Členové rodiny vznesli 23. prosince své námitky u odvolacího soudu neúspěšně a dvakrát neúspěšně dali podání k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Christian Concern, britská nezisková organizace, která nabídla pomoc příslušníkům rodiny prostřednictvím svého křesťanského právního centra, uvedla v prohlášení ze dne 26. ledna, že pan R.S. byl bez přísunu tekutin a živin již od 13. ledna. „Po statečném právním a diplomatickém boji členů rodiny a polské vlády za jeho převezení zpět do vlasti pan R.S. zemřel, právě když se Polsko snažilo prosadit rozsudek vlastních soudů, aby mohl být přepraven do polské nemocnice k další léčbě a péči,“ napsala.

Minulou noc (25. ledna) právníci zastupující rodinu naléhavě kontaktovali právníky nemocnice, aby byl obnoven přísun živin a tekutin s ohledem na diplomatický status udělený Polskem a rozhodnutím polských soudů. Nemocnice ráno odmítla znovu zahájit život udržující léčby a později v průběhu daného dne oznámila pacientovu smrt.“

Christian Concern také uvedla, že členové rodiny natočili video s pacientem během jejich návštěvy nemocnice a požádali otce Patricka Pullicina, neurologa a katolického kněze, aby jej analyzoval. Dle něj video naznačuje „jasnou emocionální odezvu na přítomnost členů rodiny a doporučil další testy. Nemocnice však 30. prosince před soudem řekla, že stav pacienta se nezměnil a soudce zamítl možnost převezení R.S. do Polska.

Případ vyvolal pozdvižení mezi katolickými bioetiky a biskupy

Například The Anscombe Bioethics Centre v Oxfordu vydalo prohlášení, ve kterém vyjadřuje znepokojení nad morální argumentací soudců v případu a konstatuje, že se jedná o „velmi znepokojivý precedent“.

K případu se vyjádřil z řad biskupů například arcibiskup Stanisław Gądecki, předseda polské biskupské konference, který ve svém dopise anglickému kardinálovi Nicholsovi napsal, že daný případ „otřásl“ polským veřejným míněním, a že pacient byl „v podstatě odsouzen ke smrti vyhladověním. Na svém twitterovém účtu v úterý vyjádřil lítost nad pacientovou smrtí: „Vyjadřuji hluboký smutek nad smrtí Poláka v Plymouthu. Modlím se za nebe pro něj a za útěchu pro jeho rodinu. Řekněme odvážně „NE“ barbarské civilizaci smrti.“

Také angličtí biskupové vyjádřili svou nesouhlasnou pozici v dopise britskému ministru zdravotnictví:Katolická církev nadále odmítá definici asistované výživy a hydratace jakožto léčby, která se nyní stala základem lékařských a právních rozhodnutí pro zastavení jejího poskytování pacientům. Zajištění potravy a vody velice nemocným pacientům, i způsobem asistovaným, je základní úrovní péče. Tato péče musí být zajištěna, kdykoli je to možné, dokud není lékařsky naznačeno, že je nadměrně zatěžující nebo nedokáže plnit svůj účel.“

Dále dodali, že pan R.S. „neodmítl přísun živin a tekutin, ani nijak nevyjádřil, že by živiny a tekutiny za těchto podmínek nechtěl, stejně jako není důkaz o tom, že by asistovanou výživu a hydrataci považoval za léčbu.“

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku: TS ČBK