Řeholníci učili online, jak se modlit s Božím slovem. Exercicie lectio divina jsou na internetu

Čtrnáct řeholníků a řeholnic z devíti řádů spojilo své síly v duchovním doprovázení účastníků internetových exercicií lectio divina, tj. naslouchání a modlitby Božím slovem. I v době pandemie tak našli způsob, jak ve vzdělávání této metody a začali exercicie vysílat online přes internet.
Publikováno: 1. 2. 2021 10:00

Ve dnech 17. – 23. ledna 2021 se konaly v pořadí již druhé exercicie lectio divina online, tentokrát na téma „Panna Maria ikona spásy“. Organizovali je otcové pallotini jako jednu z evangelizačních akcí Centra Božího milosrdenství ve Slavkovicích. Této formy duchovních cvičení se zúčastnilo přes sto čtyřicet osob, žijících většinou v manželství, dále osamělí lidé, osoby zasvěceného života a několik kněží.

Modlitbu způsobem lectio divina účastníkům přiblížil o. Martin Sedloň, OMI. „Víra znamená objevit působení Boha v našem životě, je to Boží slovo v nás a my jsme ve středu Božího zájmu stejně, jak to bylo v životě Marie,“ řekl o. Martin v úvodu k rozjímání evangelia.
„Je možné přečíst hodně článků a knížek o modlitbě, slyšet svědectví těch, kteří se modlí, ale přesto nezačít se modlit. Podobně hladovému je možné vyprávět o chlebě, o jeho chuti a o tom jak sytí, ale pokud mu nedáme chleba, bude to pro něj k ničemu,“ vysvětlují kněží pallotini význam osobní modlitby pro duchovní život člověka.

Účastníky exercicií provázela skupina kněží a řeholních sester z Česka, Slovenska a Itálie, s nimiž mohli denně telefonicky hovořit a využít tak jejich uši a srdce otevřené k naslouchání. Tuto podobu duchovního doprovázení využilo 56 účastníků exercicií. O zkušenosti naslouchaní píše S. Doubravka Mazancova, KMBM: „Doprovázet účastníky těchto exercicií pro mě bylo velkou radostí a povzbuzením. V současné době, kdy máme jen omezené možnosti působit mezi věřícími, mi to otevřelo dveře k užitečné službě pro druhé. Stačilo k tomu málo - najít si čas a mít po ruce telefon. V intimní atmosféře telefonních rozhovorů jsem pak mohla ´zahlédnout´, jak si Bůh každou osobu vede jedinečnou cestou směrem k sobě. Doprovázející je pouze svědkem tohoto úžasného procesu, není jeho iniciátorem ani tvůrcem. Pokaždé, když vidím, jak Bůh v něčí duši působí, je to zároveň zdroj velkého povzbuzení i pro mne. Jsem také vděčná za každodenní večerní online setkání organizačního týmu. Umožnilo nám to společně pracovat na dobrém díle z různých konců světa a zároveň oživit vztahy s dalšími řeholníky, když se teď tak málo můžeme setkávat osobně.“ 

Programem exercicií byla dvě každodenní uvedení do modlitby na kanále YouTube, individuální meditace Božího slova a mše svatá přenášená z poutního kostela Božího milosrdenství ve Slavkovicích. Boží slovo bylo přenášeno online, což vyřešilo otázku všech koronavirových omezení. Mohlo tak přijít do domovů účastníků a nalézt místo v jejich srdcích přes všední pracovní a rodinné povinnosti. Ti, kteří se účastnili tohoto typu exercicií poprvé, se seznámili s novým způsobem modlitby, jiní mohli prohloubit svůj vztah se Slovem a všichni společně objevit pravdu, jak se Boží slovo „stává tělem“ a uskutečňuje se v jejich životě. 

Seznámit se s metodou lectio divina lze i po skončení online exercicií. Zahajovací přednáška a denní uvádění do modlitby jsou dostupné na kanále YouTube. Díky tomu stále existuje možnost je využít a v libovolné době si individuální exercicie udělat doma.

Odkaz na dřívější exercicie v podobném duchu a propozice exercicií lectio divina v Duchovním Centrum na Vranově u Brna najdete na www.lectiodivina.cz 

Zdroj: P. Paweł Pruszyński, SAC, TZ, doo.cz

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021