Řeholníci učili online, jak se modlit s Božím slovem. Exercicie lectio divina jsou na internetu

Čtrnáct řeholníků a řeholnic z devíti řádů spojilo své síly v duchovním doprovázení účastníků internetových exercicií lectio divina, tj. naslouchání a modlitby Božím slovem. I v době pandemie tak našli způsob, jak ve vzdělávání této metody a začali exercicie vysílat online přes internet.
Publikováno: 1. 2. 2021 10:00

Ve dnech 17. – 23. ledna 2021 se konaly v pořadí již druhé exercicie lectio divina online, tentokrát na téma „Panna Maria ikona spásy“. Organizovali je otcové pallotini jako jednu z evangelizačních akcí Centra Božího milosrdenství ve Slavkovicích. Této formy duchovních cvičení se zúčastnilo přes sto čtyřicet osob, žijících většinou v manželství, dále osamělí lidé, osoby zasvěceného života a několik kněží.

Modlitbu způsobem lectio divina účastníkům přiblížil o. Martin Sedloň, OMI. „Víra znamená objevit působení Boha v našem životě, je to Boží slovo v nás a my jsme ve středu Božího zájmu stejně, jak to bylo v životě Marie,“ řekl o. Martin v úvodu k rozjímání evangelia.
„Je možné přečíst hodně článků a knížek o modlitbě, slyšet svědectví těch, kteří se modlí, ale přesto nezačít se modlit. Podobně hladovému je možné vyprávět o chlebě, o jeho chuti a o tom jak sytí, ale pokud mu nedáme chleba, bude to pro něj k ničemu,“ vysvětlují kněží pallotini význam osobní modlitby pro duchovní život člověka.

Účastníky exercicií provázela skupina kněží a řeholních sester z Česka, Slovenska a Itálie, s nimiž mohli denně telefonicky hovořit a využít tak jejich uši a srdce otevřené k naslouchání. Tuto podobu duchovního doprovázení využilo 56 účastníků exercicií. O zkušenosti naslouchaní píše S. Doubravka Mazancova, KMBM: „Doprovázet účastníky těchto exercicií pro mě bylo velkou radostí a povzbuzením. V současné době, kdy máme jen omezené možnosti působit mezi věřícími, mi to otevřelo dveře k užitečné službě pro druhé. Stačilo k tomu málo - najít si čas a mít po ruce telefon. V intimní atmosféře telefonních rozhovorů jsem pak mohla ´zahlédnout´, jak si Bůh každou osobu vede jedinečnou cestou směrem k sobě. Doprovázející je pouze svědkem tohoto úžasného procesu, není jeho iniciátorem ani tvůrcem. Pokaždé, když vidím, jak Bůh v něčí duši působí, je to zároveň zdroj velkého povzbuzení i pro mne. Jsem také vděčná za každodenní večerní online setkání organizačního týmu. Umožnilo nám to společně pracovat na dobrém díle z různých konců světa a zároveň oživit vztahy s dalšími řeholníky, když se teď tak málo můžeme setkávat osobně.“ 

Programem exercicií byla dvě každodenní uvedení do modlitby na kanále YouTube, individuální meditace Božího slova a mše svatá přenášená z poutního kostela Božího milosrdenství ve Slavkovicích. Boží slovo bylo přenášeno online, což vyřešilo otázku všech koronavirových omezení. Mohlo tak přijít do domovů účastníků a nalézt místo v jejich srdcích přes všední pracovní a rodinné povinnosti. Ti, kteří se účastnili tohoto typu exercicií poprvé, se seznámili s novým způsobem modlitby, jiní mohli prohloubit svůj vztah se Slovem a všichni společně objevit pravdu, jak se Boží slovo „stává tělem“ a uskutečňuje se v jejich životě. 

Seznámit se s metodou lectio divina lze i po skončení online exercicií. Zahajovací přednáška a denní uvádění do modlitby jsou dostupné na kanále YouTube. Díky tomu stále existuje možnost je využít a v libovolné době si individuální exercicie udělat doma.

Odkaz na dřívější exercicie v podobném duchu a propozice exercicií lectio divina v Duchovním Centrum na Vranově u Brna najdete na www.lectiodivina.cz 

Zdroj: P. Paweł Pruszyński, SAC, TZ, doo.cz

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Vstaň a dosvědčuj radost z Krista, píše František mladým lidem

Svatý stolec v pondělí zveřejnil poselství papeže Františka ke XXXVI. Světovému dni mládeže, který se letos poprvé bude slavit v místních církvích po celém světě o slavnosti Ježíše Krista Krále, tedy o poslední neděli v liturgickém mezidobí (21. listopadu).
28.09.2021

Papež k Akademii pro život: Potrat a eutanázie - velice špatný zvyk zabíjet

Nestačí pouze usilovat o rovnou distribuci vakcín, péči o zdraví je třeba vnímat v širším kontextu rovných a spravedlivých kritérií a podpory života. – Papež František o tom mluvil při audienci pro účastníky plenárního zasedání Papežské akademie pro život. Třídenní setkání tohoto grémia, které probíhá částečně streamovaně, se soustřední na téma veřejného zdraví.
27.09.2021

Synodalita - Rozhovor s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem o synodalitě.
27.09.2021

Náboženská svoboda - Rozhovor s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem o náboženské svobodě.
27.09.2021

Svátosti - Rozhovor s teoložkou Veronikou Řehákovou

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teoložkou Veronikou Řehákovou o svátostech.
27.09.2021