Katolický týdeník: Řeholníci si připomněli svůj den

Datum publikace2. 2. 2021, 13.45

Druhého února se u příležitosti svátku Uvedení Páně do chrámu každoročně setkávají řeholníci a řeholnice se svými biskupy. Někde se to podařilo i letos, jinde setkání zrušili či přesunuli do virtuálního prostoru.

V olomoucké arcidiecézi se setkání s biskupy účastní pravidelně více než sto řeholníků. Vzhledem k protipandemickým opatřením se letos koná online – řeholníci si mohou poslechnout nahranou přednášku a arcibiskup Jan Graubner všem poslal osobní pozdrav. Vyjadřuje v něm poděkování za jejich odevzdání se Bohu i za modlitby během jeho nedávné vážné nemoci a připojuje povzbuzení: „Ve chvíli, kdy se zdálo, že mě Pán už odvolává, mi došlo, že naší jedinou nadějí je Boží milosrdenství, když se mu cele odevzdáme, a jak veliký význam má v našem životě zasvěcení – odevzdání se. Úžasně osvobozuje od sebe i od všech starostí, protože Bůh se umí nejlépe postarat o to, co mu patří.“

V pražské arcidiecézi se setkání koná v sobotu 6. února a kvůli omezené kapacitě je letos určeno výhradně zasvěceným osobám. V Ostravě se řeholníci setkali s biskupem Martinem Davidem již v sobotu 30. ledna v katedrále Božského Spasitele. V královéhradecké diecézi mělo setkání proběhnout v želivském klášteře, kde si tamní premonstráti připomínají 900. výročí založení svého řádu. Kvůli pandemii se ovšem nekonalo. „Modlitba vašich společenství je tím, co nás stále udržuje ve spojení s Pánem, a je mocným zdrojem požehnání pro všechen lid na území diecéze,“ napsal řeholníkům biskup Jan Vokál.

V Česku nyní působí 1 016 řeholnic (o 32 méně než loni v lednu), z toho 27 novicek (o tři více než loni). Některé zdejší komunity jsou zcela mezinárodní, např. sestry Matky Terezy. Mužských řádů, kongregací a institutů působí v Česku 31, dohromady mají 630 členů a z nich je 478 kněží. Noviců je 12.

Pozvání k novým věcem

Den zasvěcených osob slavil 2. února v bazilice sv. Petra ve Vatikánu i papež František. A v dopise všem řeholnicím a řeholníkům vybízí kardinál João Braz de Aviz, prefekt vatikánské Kongregace pro zasvěcený život, aby dali ve svém životě, formaci a poslání výsadní místo nejnovější papežské encyklice Fratelli tutti. „Duch Svatý nás zve k novým věcem. Ve světle výzvy papeže Jana Pavla II., aby zasvěcené osoby žily jako ‚svědci a zároveň tvůrci plánu jednoty‘ (Vita consecrata, č. 46), rozšiřuje papež František obzory a vyzývá nás, abychom byli tvůrci všeobecného bratrství, strážci společného domova a všeho stvoření,“ píše kardinál. Řeholníci mají být podle něj „bratry a sestrami všem, bez ohledu na víru, kulturu a tradice, protože budoucnost není jednobarevná a svět je jako mnohostěn, který vyzařuje krásu každým kouskem svého povrchu“. A dodává, že „je třeba začít od vlastní komunity stejně povolaných a odtud dosáhnout do všech koutů světa, ke každému stvoření, protože – jak víme i díky této pandemii – všechno je propojené, vše se vztahuje ke všemu, vše spolu souvisí“.

TOMÁŠ KUTIL, TEREZA ZAVADILOVÁ

Více lze nalézt spolu s dalšími texty na www.katyd.cz, kde je v době pandemie ke čtení celé vydání.

Téma: Lektorát a akolytát

Role čtenářů Písma i služebníků oltáře nebyly – a nejsou ani dnes – vyhrazené kandidátům  svěcení. Nepřísluší také pouze mužům.

Doma: Týden manželství

Dětem a manželství se věnuje letošní  Národní týden manželství, který probíhá od 8. do 14 února.

Samota, dar nežádaný?

Slova jako izolace, odstup nebo heslo „zůstaňte doma“ nás provázejí už necelý rok. Jak svou samotu naplňovat po vzoru
biblických postav a rané církve?

K jezuitům mě přivedly otázky

Máme svobodu, ale nevyužíváme ji. Proč? Táže se jezuita P. PETR KOLÁŘ, dlouholetý komentátor Radia Vatikán a Českého rozhlasu, který se 7. února dožívá 80 let.

Připravujeme: VIDĚT VĚCI Z NADHLEDU

Když vylezeme na kopec, vidíme věci i vztahy jinak. Nemusí to však být jen hory, co změní perspektivu. Jak vybřednout z ubíjející pandemie, jak najít nový pohled na dnešní situaci?

Autor článku: Tereza Myslilová