Papež: Násilí na ženách je zbabělost a úpadek lidstva

V únorovém videoposelství, kterým Svatý otec doprovází všeobecný úmysl Celosvětové sítě modlitby (Apoštolátu modlitby), vysílá důrazný signál proti různým typům násilí, páchaného na ženách. Papež takové činy označuje za „zbabělost a úpadek celého lidstva“ a žádá, aby společnost chránila jejich oběti a naslouchala jejich utrpení.
Publikováno: 2. 2. 2021 11:15

Dramatičnost zvoleného tématu zvýrazňuje rovněž výtvarné zpracování videoposelství, kterého se ujal italský designér Hermes Mangialardo. Formou animovaného filmu, který se střídá se záběry papeže Františka, vypráví jeden příběh násilí na ženách, jehož protagonistka se dokáže vzepřít zneužívání díky vnitřní síle a pomoci okolí.

„Také dnes existují ženy, které snášejí násilí – psychologické, verbální, fyzické, sexuální. Je ohromující, jaký počet žen takové násilí zasahuje, uráží a tupí. Různé formy špatného zacházení, kterým mnohé ženy trpí, jsou ničemností a znamenají úpadek celého lidstva. Jak pro muže, tak pro celé lidstvo. Svědectví obětí, které našly odvahu prolomit ticho, jsou voláním o pomoc, které nelze opomíjet. Nemůžeme stočit zrak na opačnou stranu. Modleme se za ženy, které se staly oběťmi násilí, aby je společnost chránila, brala vážně jejich utrpení a byla ochotna je vyslechnout“.

Vybízí Svatý otec celosvětové společenství. Ačkoli nejméně 155 zemí schválilo zákony trestající domácí násilí na ženách a 140 států má příslušnou legislativu o sexuálním zneužívání na pracovišti, není řečeno, že tato opatření jsou vždy uváděna do praxe a respektována. Podle statistik OSN (z listopadu 2020) denně dochází ke 137 vraždám žen v domácím prostředí, a tedy rukou některého z příbuzných, téměř polovina obětí obchodu s lidmi jsou dospělé ženy a jedna žena ze tří byla vystavena fyzickému či sexuálnímu násilí .

Dodejme, že únorový národní úmysl Apoštolátu modlitby se zaměřuje na zdravotníky a vybízí k modlitbě za všechny, „kdo pečují o potřebné, aby v nich viděli obraz Boží a svou službu jim prokazovali s úctou a láskou“.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021