Papež: Násilí na ženách je zbabělost a úpadek lidstva

V únorovém videoposelství, kterým Svatý otec doprovází všeobecný úmysl Celosvětové sítě modlitby (Apoštolátu modlitby), vysílá důrazný signál proti různým typům násilí, páchaného na ženách. Papež takové činy označuje za „zbabělost a úpadek celého lidstva“ a žádá, aby společnost chránila jejich oběti a naslouchala jejich utrpení.
Publikováno: 2. 2. 2021 11:15

Dramatičnost zvoleného tématu zvýrazňuje rovněž výtvarné zpracování videoposelství, kterého se ujal italský designér Hermes Mangialardo. Formou animovaného filmu, který se střídá se záběry papeže Františka, vypráví jeden příběh násilí na ženách, jehož protagonistka se dokáže vzepřít zneužívání díky vnitřní síle a pomoci okolí.

„Také dnes existují ženy, které snášejí násilí – psychologické, verbální, fyzické, sexuální. Je ohromující, jaký počet žen takové násilí zasahuje, uráží a tupí. Různé formy špatného zacházení, kterým mnohé ženy trpí, jsou ničemností a znamenají úpadek celého lidstva. Jak pro muže, tak pro celé lidstvo. Svědectví obětí, které našly odvahu prolomit ticho, jsou voláním o pomoc, které nelze opomíjet. Nemůžeme stočit zrak na opačnou stranu. Modleme se za ženy, které se staly oběťmi násilí, aby je společnost chránila, brala vážně jejich utrpení a byla ochotna je vyslechnout“.

Vybízí Svatý otec celosvětové společenství. Ačkoli nejméně 155 zemí schválilo zákony trestající domácí násilí na ženách a 140 států má příslušnou legislativu o sexuálním zneužívání na pracovišti, není řečeno, že tato opatření jsou vždy uváděna do praxe a respektována. Podle statistik OSN (z listopadu 2020) denně dochází ke 137 vraždám žen v domácím prostředí, a tedy rukou některého z příbuzných, téměř polovina obětí obchodu s lidmi jsou dospělé ženy a jedna žena ze tří byla vystavena fyzickému či sexuálnímu násilí .

Dodejme, že únorový národní úmysl Apoštolátu modlitby se zaměřuje na zdravotníky a vybízí k modlitbě za všechny, „kdo pečují o potřebné, aby v nich viděli obraz Boží a svou službu jim prokazovali s úctou a láskou“.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021

Generální sekretáři sdružení v COMECE se setkali online

Včera, 12. května 2021, se uskutečnilo online setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zemí sdružených v COMECE (Komise evropských biskupských konferencí). Českou biskupskou konferenci na jednání reprezentoval její generální sekretář P. Stanislav Přibyl.
13.05.2021

Křesťané ve Svaté zemi apelují na zastavení konfliktu

Napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě se v posledních dnech obrátilo v otevřený konflikt mezi organizací Hamas a Izraelem. Jak uvádí izraelská armáda, Hamas odpálil z Pásmy Gazy více než tisíc raket. Ne všechny se podařilo zneškodnit, nejméně pět Izraelců zemřelo. Mnoho raket dopadlo také na palestinské území. Izrael odpověděl na útok nálety na Pásmo Gazy, kde podle palestinských autorit zemřelo 35 lidí.
13.05.2021