Otevřený dopis kardinála Duky prof. Hořejšímu

Datum publikace18. 2. 2021, 18.00

Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, reaguje ve svém otevřeném dopise prof. Hořejšímu na kritická vyjádření ke kázání ze dne 6. února 2021, v němž přirovnal koronavirus k možné „biologické zbrani.“ Kázání pražského arcibiskupa vyvolalo četné reakce laické i odborné veřejnosti, stejně jako doplňující dotazy ze strany médií, a proto se kardinál Duka rozhodl k tomuto tématu ještě jednou vrátit. V dopise se český primas vyjadřuje i ke stížnosti čínského velvyslanectví.

Foto: ČaV, Betty Horníková

Vážený pane profesore,

omlouvám se, že volím cestu otevřeného dopisu, ale veden skutečností, že i Vy jste reagoval veřejným prohlášením na mne, pak i já veřejně odpovídám Vám ve věci kázání ze dne 6. února 2021 v katedrále sv. Víta.

Nevím, zdali jste poslouchal celé mé kázání, které se primárně nezabývalo otázkou koronaviru. Pokud jsem o něm hovořil, bylo využito známé kazatelské figury, kdy kázání je také literárním tvarem. Jde o využití hyperboly, nadsázky, která má burcovat a zvýšit pozornost posluchače.
Obsahem mého kázání bylo téma, které míří do vnitřního života církve. Téma o upevnění postoje pomoci. Postoje být k dispozici lidem, kteří trpí a jsou sužování existencionálními obavami či obavou ze smrti. Podobě papež František používá této nadsázky, když např. hovoří o ideologii genderu, jako o jaderné katastrofě či o potratu, který nazývá nájemnou vraždou. Posluchači ví, že nejde o právní ani faktické označení jevů. Takováto hyperbola má posluchače mj. přivést i k reflexi a hlubšímu poznání. To bylo i mým cílem. Použil jsem-li termínu biologická čínská bomba, musí být tato nadsázka chápána obdobně jako výše uvedený případ Papeže Františka.  Tvrdím, že jsem měl příležitost hovořit s odborníky, kteří  o této hypotetické variantě o nechtěném úniku látky možné k výrobě zbraně uvažovali. Jste připraven nést odpovědnost a přinést důkazy, že toto mé eventuální tvrzení nemůže být pravdou?

Celý text naleznete zde. Nebo je k dispozici ke stažení ve formátu pdf.

Autor článku: Monika Klimentová