Otevřený dopis kardinála Duky prof. Hořejšímu

Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, reaguje ve svém otevřeném dopise prof. Hořejšímu na kritická vyjádření ke kázání ze dne 6. února 2021, v němž přirovnal koronavirus k možné „biologické zbrani.“ Kázání pražského arcibiskupa vyvolalo četné reakce laické i odborné veřejnosti, stejně jako doplňující dotazy ze strany médií, a proto se kardinál Duka rozhodl k tomuto tématu ještě jednou vrátit. V dopise se český primas vyjadřuje i ke stížnosti čínského velvyslanectví.
Publikováno: 18. 2. 2021 18:00

Foto: ČaV, Betty Horníková

Vážený pane profesore,

omlouvám se, že volím cestu otevřeného dopisu, ale veden skutečností, že i Vy jste reagoval veřejným prohlášením na mne, pak i já veřejně odpovídám Vám ve věci kázání ze dne 6. února 2021 v katedrále sv. Víta.

Nevím, zdali jste poslouchal celé mé kázání, které se primárně nezabývalo otázkou koronaviru. Pokud jsem o něm hovořil, bylo využito známé kazatelské figury, kdy kázání je také literárním tvarem. Jde o využití hyperboly, nadsázky, která má burcovat a zvýšit pozornost posluchače.  
Obsahem mého kázání bylo téma, které míří do vnitřního života církve. Téma o upevnění postoje pomoci. Postoje být k dispozici lidem, kteří trpí a jsou sužování existencionálními obavami či obavou ze smrti. Podobě papež František používá této nadsázky, když např. hovoří o ideologii genderu, jako o jaderné katastrofě či o potratu, který nazývá nájemnou vraždou. Posluchači ví, že nejde o právní ani faktické označení jevů. Takováto hyperbola má posluchače mj. přivést i k reflexi a hlubšímu poznání. To bylo i mým cílem. Použil jsem-li termínu biologická čínská bomba, musí být tato nadsázka chápána obdobně jako výše uvedený případ Papeže Františka.  Tvrdím, že jsem měl příležitost hovořit s odborníky, kteří  o této hypotetické variantě o nechtěném úniku látky možné k výrobě zbraně uvažovali. Jste připraven nést odpovědnost a přinést důkazy, že toto mé eventuální tvrzení nemůže být pravdou?

Celý text naleznete zde. Nebo je k dispozici ke stažení ve formátu pdf. 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Svatý otec: Dialog s Bohem je milost naší víry

Při pravidelné středeční audienci hovořil papež František o tom, že díky Ježíši a modlitbě máme přístup k Nejsvětější Trojici. Pokračoval tak ve svém cyklu katechezí věnovaných právě tématu modlitby, přičemž tento týden se zaměřil na vztah mezi modlitbou a Trojicí.
03.03.2021

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 14. díl K - Kříž

Dalším písmenem v abecedě je písmeno K jako Kříž. Kříž je znamením utrpení Ježíše Krista. Původně byl kříž především krutý popravčí nástroj, ale tím, že Ježíš přijal smrt na kříži a vstal z mrtvých, se kříž stal znamením naší spásy. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
03.03.2021

Papež František: Zpověď promlouvá o nekonečném Božím milosrdenství

Vatikánská nadace „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ zveřejnila březnové videoposelství, kterým papež František doprovází evangelizační úmysl na tento měsíc. Tentokrát se věnuje svátosti smíření a František v něm vyzdvihuje radost, která pramení z tohoto setkání s Božím soucitem a láskou.
03.03.2021

Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
03.03.2021

Výzvy REACT EU už v březnu

Dne 26. února 2021 schválil Monitorovací výbor Integrovaného regionální operačního programu harmonogram výzev na rok 2021, obsahující výzvy REACT EU a hodnotící kritéria pro výzvy REACT EU.
02.03.2021