Papežská nadace ACN Slovensko představila věřícím nový Postní kalendář 2021

Papežská nadace ACN Slovensko - Církev v nouzi nabízí věřícím Postní kalendář. Kdo se zaregistruje, dostane každý den krátký příběh o následování Krista v zemích, kde křesťané trpí pronásledováním nebo existenční nouzí.
Publikováno: 18. 2. 2021 15:30

Kalendář je věnován křesťanům v Africe a má podtitul Uzdravení Afriky. Nadace ACN totiž dlouhodobě pozoruje zhoršení stavu náboženské svobody na tomto kontinentu.

Speciálně se to týká regionu Sahel. Je to pás zemí v subsaharské oblasti: Senegal, Mali, Burkina Faso, Nigérie, Niger, Čad, Kamerun, Středoafrická republika, Súdán, Jižní Súdán, Eritrea. Tyto země zažívají nejkrvavější utrpení křesťanů za poslední desetiletí.

Nábožensky motivované násilí v Africe neutichá

Počet teroristických útoků vzrostl za poslední roky na 800 ročně. Za posledních 10 let vzrostl počet aktivních extremistických skupin z 1 na 10. Počet mrtvých vzrostl z přibližně z 200 na 2 000 ročně. Na útěku z domova je asi 1 milion lidí.

Kultura a náboženství jsou v těchto zemích neoddělitelné. Proto extremisté zneužívají islám na radikalizaci mladých mužů, kteří žijí život v bídě a obracejí je na teroristy. Slibují jim lepší život, řešení jejich problémů. Výsledkem této činnosti je utrpení nevinných.

Modlitební spojení s trpícími

Postní kalendář je služba nadace ACN všem, kterým nejsou lhostejné osudy trpících bratří a sester.

Prostřednictvím postního kalendáře se mohou věřící duchovně spojit s trpícími v afrických zemích. Tyto lidi a jejich komunity mohou zahrnout do každodenní osobní či společné modlitby. Ti, kteří pracují s dětmi nebo mládeží, jej mohou použít jako materiál pro přípravu katechezí. Užitečný může být i na hodinách náboženství a to zejména v rámci online vyučování.

Na konci každého příběhu se nachází společná modlitba ke svatému Josefovi, který je patronem slovenské pobočky nadace ACN. Chceme tak spojit duchovní přípravu na Velikonoce s rokem svatého Josefa, který vyhlásil papež František.

Tematická křížová cesta

Součástí postního kalendáře je i speciální křížová cesta, jejíž autory jsou katecheté, řeholníci, či kněží, kteří slouží potřebným v Africe. K modlitbě této křížové cesty zve nadace ACN všechny jednotlivce, komunity, či farnosti.

Přihlásit se k odběru Postního kalendáře 2021 je možné na webové stránce nadace ACN Slovensko ZDE.

Zdroj: TK KBS

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021

Prof. Vojtěch Novotný obhájil funkci děkana KTF UK

Dne 20. října 2021 byl akademickým senátem dle Jednacího řádu AS KTF UK zvolen kandidát na funkci děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Stal se jím prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 9. Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 9. video: Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity, brožura (Irena Tejkalová, Česká biskupská konference)
21.10.2021