Papežská nadace ACN Slovensko představila věřícím nový Postní kalendář 2021

Papežská nadace ACN Slovensko - Církev v nouzi nabízí věřícím Postní kalendář. Kdo se zaregistruje, dostane každý den krátký příběh o následování Krista v zemích, kde křesťané trpí pronásledováním nebo existenční nouzí.
Publikováno: 18. 2. 2021 15:30

Kalendář je věnován křesťanům v Africe a má podtitul Uzdravení Afriky. Nadace ACN totiž dlouhodobě pozoruje zhoršení stavu náboženské svobody na tomto kontinentu.

Speciálně se to týká regionu Sahel. Je to pás zemí v subsaharské oblasti: Senegal, Mali, Burkina Faso, Nigérie, Niger, Čad, Kamerun, Středoafrická republika, Súdán, Jižní Súdán, Eritrea. Tyto země zažívají nejkrvavější utrpení křesťanů za poslední desetiletí.

Nábožensky motivované násilí v Africe neutichá

Počet teroristických útoků vzrostl za poslední roky na 800 ročně. Za posledních 10 let vzrostl počet aktivních extremistických skupin z 1 na 10. Počet mrtvých vzrostl z přibližně z 200 na 2 000 ročně. Na útěku z domova je asi 1 milion lidí.

Kultura a náboženství jsou v těchto zemích neoddělitelné. Proto extremisté zneužívají islám na radikalizaci mladých mužů, kteří žijí život v bídě a obracejí je na teroristy. Slibují jim lepší život, řešení jejich problémů. Výsledkem této činnosti je utrpení nevinných.

Modlitební spojení s trpícími

Postní kalendář je služba nadace ACN všem, kterým nejsou lhostejné osudy trpících bratří a sester.

Prostřednictvím postního kalendáře se mohou věřící duchovně spojit s trpícími v afrických zemích. Tyto lidi a jejich komunity mohou zahrnout do každodenní osobní či společné modlitby. Ti, kteří pracují s dětmi nebo mládeží, jej mohou použít jako materiál pro přípravu katechezí. Užitečný může být i na hodinách náboženství a to zejména v rámci online vyučování.

Na konci každého příběhu se nachází společná modlitba ke svatému Josefovi, který je patronem slovenské pobočky nadace ACN. Chceme tak spojit duchovní přípravu na Velikonoce s rokem svatého Josefa, který vyhlásil papež František.

Tematická křížová cesta

Součástí postního kalendáře je i speciální křížová cesta, jejíž autory jsou katecheté, řeholníci, či kněží, kteří slouží potřebným v Africe. K modlitbě této křížové cesty zve nadace ACN všechny jednotlivce, komunity, či farnosti.

Přihlásit se k odběru Postního kalendáře 2021 je možné na webové stránce nadace ACN Slovensko ZDE.

Zdroj: TK KBS

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Svatý otec: Dialog s Bohem je milost naší víry

Při pravidelné středeční audienci hovořil papež František o tom, že díky Ježíši a modlitbě máme přístup k Nejsvětější Trojici. Pokračoval tak ve svém cyklu katechezí věnovaných právě tématu modlitby, přičemž tento týden se zaměřil na vztah mezi modlitbou a Trojicí.
03.03.2021

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 14. díl K - Kříž

Dalším písmenem v abecedě je písmeno K jako Kříž. Kříž je znamením utrpení Ježíše Krista. Původně byl kříž především krutý popravčí nástroj, ale tím, že Ježíš přijal smrt na kříži a vstal z mrtvých, se kříž stal znamením naší spásy. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
03.03.2021

Papež František: Zpověď promlouvá o nekonečném Božím milosrdenství

Vatikánská nadace „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ zveřejnila březnové videoposelství, kterým papež František doprovází evangelizační úmysl na tento měsíc. Tentokrát se věnuje svátosti smíření a František v něm vyzdvihuje radost, která pramení z tohoto setkání s Božím soucitem a láskou.
03.03.2021

Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
03.03.2021

Výzvy REACT EU už v březnu

Dne 26. února 2021 schválil Monitorovací výbor Integrovaného regionální operačního programu harmonogram výzev na rok 2021, obsahující výzvy REACT EU a hodnotící kritéria pro výzvy REACT EU.
02.03.2021