Františkáni ze Svaté země nabízí během postní doby virtuální křížovou cestu

S ohledem na epidemickou situaci připravili bratři františkáni z kustodie Svaté země virtuální alternativu křížové cesty. Uvědomili si, že ani letos poutníci nemají možnost do Svaté země dorazit, a tak chtějí poskytnout věřícím způsob, jak se připojit ke křížové cestě, která je spojí s jeruzalémskou Via Dolorosa.
Publikováno: 19. 2. 2021 14:30

S ohledem na epidemickou situaci zahájila františkánská kustodie Svaté země virtuální projekt Křížová cesta s názvem „Hic – On the Way of the Cross“ určený pro všechny, kteří během letošní postní doby nemohou putovat do Svaté země. 

Daleko od sebe, přesto společně v modlitbě

V rozhovoru pro Vatican News řekl bratr Francesco Patton OFM, kustod Svaté země, že vzhledem k protiepidemickým opatřením a nemožnosti projít si fyzicky jeruzalémskou křížovou cestu Via Dolorosa se rozhodli ji zpřístupnit virtuálně.  "Jedná se o cestu, která obasuhe zamyšlení o tradičních zastaveních křížové cesty s meditacemi, které mohou pomoci věrným poutníkům po celém světě najít nejhlubší smysl svého života, své existence,“ dodal bratr Patton.


Videa pro každé zastavení v různých jazycích 

Ve 13 krátkých videích vždy promlouvá jeden z bratrů ve svém rodném jazyce. Mezi jazyky, kterými bratři hovoří, jsou angličtina, tamilština, tagalština, indonéština, němčina, italština, španělština a mandarínština. Videa byla natáčena na různých místech, mimo jiné v Sýrii, Jeruzalémě, Řecku a Tel Avivu v Izraeli. Jsou to místa, kudy Ježíš kráčel po křížové cestě. Bratr Patton dodal, že videa jsou obohacena o obrázky a detaily, které lidem pomáhají porozumět místům, o nichž se mluví v evangeliích tak, aby se tajemství křížové cesty dostalo do současnosti.

Videa budou zveřejňována každé úterý a pátek do 30. března, tj. do úterý Svatého týdne, a jsou přístupná na sociálních sítích kustodie Svaté země.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021