Františkáni ze Svaté země nabízí během postní doby virtuální křížovou cestu

S ohledem na epidemickou situaci připravili bratři františkáni z kustodie Svaté země virtuální alternativu křížové cesty. Uvědomili si, že ani letos poutníci nemají možnost do Svaté země dorazit, a tak chtějí poskytnout věřícím způsob, jak se připojit ke křížové cestě, která je spojí s jeruzalémskou Via Dolorosa.
Publikováno: 19. 2. 2021 14:30

S ohledem na epidemickou situaci zahájila františkánská kustodie Svaté země virtuální projekt Křížová cesta s názvem „Hic – On the Way of the Cross“ určený pro všechny, kteří během letošní postní doby nemohou putovat do Svaté země. 

Daleko od sebe, přesto společně v modlitbě

V rozhovoru pro Vatican News řekl bratr Francesco Patton OFM, kustod Svaté země, že vzhledem k protiepidemickým opatřením a nemožnosti projít si fyzicky jeruzalémskou křížovou cestu Via Dolorosa se rozhodli ji zpřístupnit virtuálně.  "Jedná se o cestu, která obasuhe zamyšlení o tradičních zastaveních křížové cesty s meditacemi, které mohou pomoci věrným poutníkům po celém světě najít nejhlubší smysl svého života, své existence,“ dodal bratr Patton.


Videa pro každé zastavení v různých jazycích 

Ve 13 krátkých videích vždy promlouvá jeden z bratrů ve svém rodném jazyce. Mezi jazyky, kterými bratři hovoří, jsou angličtina, tamilština, tagalština, indonéština, němčina, italština, španělština a mandarínština. Videa byla natáčena na různých místech, mimo jiné v Sýrii, Jeruzalémě, Řecku a Tel Avivu v Izraeli. Jsou to místa, kudy Ježíš kráčel po křížové cestě. Bratr Patton dodal, že videa jsou obohacena o obrázky a detaily, které lidem pomáhají porozumět místům, o nichž se mluví v evangeliích tak, aby se tajemství křížové cesty dostalo do současnosti.

Videa budou zveřejňována každé úterý a pátek do 30. března, tj. do úterý Svatého týdne, a jsou přístupná na sociálních sítích kustodie Svaté země.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Německé vyznamenání pro biskupa Václava Malého za zásluhy o smíření mezi Čechy a Němci

Velvyslanec Spolkové republiky Německo Andreas Künne předal dne 16. září 2021 Mons. Václavu Malému, pražskému pomocnému biskupovi, německé vyznamenání, Kříž za zásluhy první třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo, za jeho přínos k česko-německému smíření.
16.09.2021

Papež při tiskovce v letadle: Potrat je vražda, církev musí být nablízku a soucitná, ne politická

Během zpátečního letu z Bratislavy do Říma papež hovořil s novinářským doprovodem při obvyklé tiskové konferenci. Spíše než k právě zakončenému pobytu na Slovensku se vyjádřil k aktuálním tématům – od očkování proti Covidu-19 přes vzrůstající antisemitismus a postoj církve k potratům a redefinici manželství po odmítání eucharistie politikům, kteří prosazují potratové zákony.
16.09.2021

Konference o spiritualitě diecézního kněze

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci zve na konferenci s názvem „Spiritualita diecézního kněze“. Uskuteční se v úterý 5. října 2021 od 9.30 v budově fakulty na adrese Univerzitní 22 a zváni jsou na ni kněží, jáhni, řeholníci, bohoslovci i laici, které toto téma zajímá.
16.09.2021

V předvečer svatováclavské pouti projde Prahou průvod s Palladiem za požehnání a pokoj

U příležitosti svátku hlavního patrona české země sv. Václava, Dne české státnosti a také k uctění 1100. výročí mučednické smrti české kněžny sv. Ludmily pořádá Hnutí duchovní obnovy národa s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským Svatováclavské putování Prahou s Palladiem země české. Uskuteční se v Praze v pondělí 27. září 2021 a účastníci při něm budou prosit za požehnání a pokoj Praze i celé vlasti.
16.09.2021

Arcibiskup Graubner bude celebrovat mši svatou při pouti Policie ČR

Ve čtvrtek 7. října 2021 se v olomoucké katedrále sv. Václava uskuteční mše svatá za Policii ČR: policisty, občanské zaměstnance a policisty, kteří položili svůj život při výkonu služby. Od 16.00 ji zde bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference.
16.09.2021