Papež: Připusťme, aby na nás – jako na Samaritána – dolehlo utrpení druhých

V krizích odkrýváme své srdce – jeho pevnost, slitovnost, velikost anebo malost, připomíná papež František účastníkům kongresu o náboženské výchově, který dnes začal v Los Angeles.
Publikováno: 19. 2. 2021 15:30

Patronát nad ním převzala tamní arcidiecéze, která slaví 65 let od založení a půl století od prvního konání Dne mládeže.

„Není pochyb, že jsme se ocitli v době, která je pro všechny obtížná, v krizovém čase. Jak příhodně tedy zní výzva vašeho kongresu: »Hlásej příslib! Potřebujeme hlásat a připomínat si, že jsme dostali příslib od Boha a že Bůh tento příslib dodrží« (srov. 1 Kor 1,9-11). Zároveň máme pamatovat, že »každá žena, každý muž a každá nová generace nese příslib nové vztahové, intelektuální, kulturní a duchovní energie« (Fratelli tutti, 196)."

Pandemie poznamenala životy lidí i dění v našich společenstvích, pokračoval papež František. Při pohledu na tuto i jiné skutečnosti je nezbytné utvářet zítřek, což vyžaduje snahu, sílu i oddanost všech.

„Je třeba jednat v Samaritánově stylu, připustit, aby na mne dolehlo to, co kolem sebe vidím, za vědomí, že utrpení mne změní. Je nutné zabývat se utrpením druhých. Mnohá svědectví o nezištné a velkorysé lásce, která jsme zaznamenali v těchto měsících, zanechala nesmazatelnou stopu ve svědomích a také sociálním tkanivu. Naučila nás, že zájem o druhé, péče, doprovázení a obětavost jsou nezbytné, aby se sytilo bratrství. Tato svědectví hlásala a uskutečňovala Boží příslib.“

Krize nás staví na rozcestí, upozornil papež František, a žádá si volbu té správné cesty. Mějme na zřeteli, dodal, že z krize nikdy nevyjdeme takoví, jací jsme byli na počátku, buď se změníme k lepšímu, anebo k horšímu.

„Velmi si přeji, abychom v této době, ve které je nám dáno žít, přispěli uznáváním důstojnosti každého člověka k obnově celosvětového úsilí o bratrství. Bratrství mezi všemi: Potřebujeme společenství, které nás podporuje a pomáhá nám, v kterém si můžeme navzájem pomáhat hledět do budoucnosti. Jak důležité je společně snít a hledět vpřed! (Fratelli tutti, 8).“

V závěru videoposelství papež pozdravil zejména mladé lidi a vyzval je k naději, která promlouvá o realitě hluboce ukotvené v každé lidské bytosti, nehledě na konkrétní okolnosti a dějinnou podmíněnost jejího života.

„A připomeňme ještě jednu další skutečnost – totiž tu, že sny se vytvářejí společně. Sněme tedy jako jedna lidská rodina, jako souputníci s týmž lidským tělem, jako děti jedné země, která je naším společným domovem, každý s bohatstvím své víry a svého přesvědčení, každý sice se svým vlastním hlasem, ale všichni jako bratři a sestry! (Fratelli tutti, 8)."

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021

Generální sekretáři sdružení v COMECE se setkali online

Včera, 12. května 2021, se uskutečnilo online setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zemí sdružených v COMECE (Komise evropských biskupských konferencí). Českou biskupskou konferenci na jednání reprezentoval její generální sekretář P. Stanislav Přibyl.
13.05.2021

Křesťané ve Svaté zemi apelují na zastavení konfliktu

Napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě se v posledních dnech obrátilo v otevřený konflikt mezi organizací Hamas a Izraelem. Jak uvádí izraelská armáda, Hamas odpálil z Pásmy Gazy více než tisíc raket. Ne všechny se podařilo zneškodnit, nejméně pět Izraelců zemřelo. Mnoho raket dopadlo také na palestinské území. Izrael odpověděl na útok nálety na Pásmo Gazy, kde podle palestinských autorit zemřelo 35 lidí.
13.05.2021