Papež: Připusťme, aby na nás – jako na Samaritána – dolehlo utrpení druhých

V krizích odkrýváme své srdce – jeho pevnost, slitovnost, velikost anebo malost, připomíná papež František účastníkům kongresu o náboženské výchově, který dnes začal v Los Angeles.
Publikováno: 19. 2. 2021 15:30

Patronát nad ním převzala tamní arcidiecéze, která slaví 65 let od založení a půl století od prvního konání Dne mládeže.

„Není pochyb, že jsme se ocitli v době, která je pro všechny obtížná, v krizovém čase. Jak příhodně tedy zní výzva vašeho kongresu: »Hlásej příslib! Potřebujeme hlásat a připomínat si, že jsme dostali příslib od Boha a že Bůh tento příslib dodrží« (srov. 1 Kor 1,9-11). Zároveň máme pamatovat, že »každá žena, každý muž a každá nová generace nese příslib nové vztahové, intelektuální, kulturní a duchovní energie« (Fratelli tutti, 196)."

Pandemie poznamenala životy lidí i dění v našich společenstvích, pokračoval papež František. Při pohledu na tuto i jiné skutečnosti je nezbytné utvářet zítřek, což vyžaduje snahu, sílu i oddanost všech.

„Je třeba jednat v Samaritánově stylu, připustit, aby na mne dolehlo to, co kolem sebe vidím, za vědomí, že utrpení mne změní. Je nutné zabývat se utrpením druhých. Mnohá svědectví o nezištné a velkorysé lásce, která jsme zaznamenali v těchto měsících, zanechala nesmazatelnou stopu ve svědomích a také sociálním tkanivu. Naučila nás, že zájem o druhé, péče, doprovázení a obětavost jsou nezbytné, aby se sytilo bratrství. Tato svědectví hlásala a uskutečňovala Boží příslib.“

Krize nás staví na rozcestí, upozornil papež František, a žádá si volbu té správné cesty. Mějme na zřeteli, dodal, že z krize nikdy nevyjdeme takoví, jací jsme byli na počátku, buď se změníme k lepšímu, anebo k horšímu.

„Velmi si přeji, abychom v této době, ve které je nám dáno žít, přispěli uznáváním důstojnosti každého člověka k obnově celosvětového úsilí o bratrství. Bratrství mezi všemi: Potřebujeme společenství, které nás podporuje a pomáhá nám, v kterém si můžeme navzájem pomáhat hledět do budoucnosti. Jak důležité je společně snít a hledět vpřed! (Fratelli tutti, 8).“

V závěru videoposelství papež pozdravil zejména mladé lidi a vyzval je k naději, která promlouvá o realitě hluboce ukotvené v každé lidské bytosti, nehledě na konkrétní okolnosti a dějinnou podmíněnost jejího života.

„A připomeňme ještě jednu další skutečnost – totiž tu, že sny se vytvářejí společně. Sněme tedy jako jedna lidská rodina, jako souputníci s týmž lidským tělem, jako děti jedné země, která je naším společným domovem, každý s bohatstvím své víry a svého přesvědčení, každý sice se svým vlastním hlasem, ale všichni jako bratři a sestry! (Fratelli tutti, 8)."

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021