Papež František: Vírou, modlitbou a pokáním překonáváme zlo

Papež František dnes hovořil k poutníkům, shromážděných na náměstí svatého Petra u pravidelné modlitby Anděl Páně, o tom, že nám Boží slovo ukazuje cestu, jak plodně prožít 40 dnů postní doby, do které jsme právě vstoupili.
Publikováno: 21. 2. 2021 12:45

Úryvek z Markova evangelia (Mk 1,12-15) této první postní neděle zdůrazňuje, že „Duch vyhnal Ježíše do pouště“. Jak papež poznamenal, Ježíš tam zůstal čtyřicet dní a byl pokoušen Satanem. Poušť je místo, „kde Bůh mluví k lidskému srdci a modlitba je odpovědí,“ ale je to také místo „zkoušky a pokušení“ a kde „souboj“ mezi Ježíšem a ďáblem začíná. Souboj, který skončí umučením a křížem. Celá Ježíšova existence je zároveň umístěna ve znamení Božího Ducha, který ho oživuje, inspiruje a vede.

Papež pokračoval připomenutím, že celá Kristova služba znamená boj proti Zlému - ať už uzdravení z nemoci, osvobození posedlých a odpuštění hříchů. I když se může zdát, že ďábel má navrch, když je Boží Syn zavržen, zajat a odsouzen k smrti. Ve skutečnosti, jak poznamenal Svatý otec, „smrt byla poslední "pouští", která byla překročena“, aby byl nakonec Satan poražen a my všechny osvobozeni z jeho moci.

Papež František ve své promluvě uvedl, že ve chvíli, kdy čteme o poušti a pokušeních, připomínáme si, že následováním Ježíšových kroků jsou naše životy také bojem proti duchu zla. Upozornil, že si musíme plně uvědomovat přítomnost tohoto vychytralého nepřítele, „který usiluje o naše věčné odsouzení, naše selhání“. Dodal, že Ježíš nikdy nevedl dialog s ďáblem. Ježíš ho vždy poslal pryč nebo reagoval Božím slovem. My bychom také podle papeže nikdy neměli vést dialog s ďáblem ani jeho pokušeními.

Milost Boží nás zároveň ujišťuje, že vírou, modlitbou a pokáním můžeme porazit nepřítele.

Na závěr papež řekl: „Jsme povoláni kráčet v Božích stopách a obnovovat naše křestní sliby: vzdát se Satana a všech jeho děl a všech jeho prázdných slibů.“

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021