Svatý otec schválil dekrety u osmi kandidátů na cestě ke svatosti

Papež František přijal v pátek 19. února 2021 na audienci kardinála Marcella Semerara, prefekta Kongregace pro svatořečení, který mu předložil ke schválení dekrety u osmi kandidátů, se kterými jsou vedeny beatifikační procesy. Svatý otec schválil zázrak připisovaný italské laičce a u dalších sedmi kandidátů uznal jejich hrdinské ctnosti.
Publikováno: 22. 2. 2021 11:15

Armida Barelli

Dekret uznává zázrak přisuzovaný přímluvě italské laičky, ctihodné služebnici Boží, Armidě Barelli, člence sekulárního františkánského řádu, která se narodila 1. prosince 1882 v Miláně a zemřela v italském Marziu 15. srpna 1952.
Během studia na internátu u františkánských sester Svatého kříže v letech 1895 až 1900 objevila své duchovní povolání a františkánské charisma. Odmítla několik sňatků a rozhodla se věnovat péči o ostatní, zejména chudé a osiřelé. Spolu s otcem Agostinem Gemellim OFM je spoluzakladatelkou sekulárního institutu Misionářek majestátu Našeho Pána Ježíše Krista, který má dnes více než 2200 členů a působí ve více než 30 zemích světa.
Zázrakem, kterým se otevřela cesta k jejímu blahořečení, je uzdravení 65-leté ženy Alice Maggini, kterou 5. května 1989 při jízdě na kole srazilo nákladní auto. Těžký otřes mozku vedl lékaře k diagnostice závažných neurologických problémů. Vědecky nevysvětleným způsobem se ovšem Alice Maggini úplně uzdravila a žila zcela samostatně až do své smrti v roce 2012.

P. Ignác ze Saint Paul C.P.

Jedním z kandidátů, jehož hrdinské ctnosti papež František v sobotu schválil, je služebník Boží Ignác ze St. Paul, anglický passionista.
P. Ignác se narodil 21. prosince 1799 v Londýně. Jeho otcem byl druhý hrabě Spencer z téže rodiny, ze které pocházela princezna Diana, nejmladší dcera osmého hraběte Spencera, Edwarda Johna.
V roce 1830 v Římě konvertoval z anglikanismu ke katolicismu a v roce 1832 byl vysvěcen na kněze. V roce 1847 vstoupil do kongregace passionistů. Po smrti blahoslaveného Dominica Barberiho v roce 1849 se otec Ignác stal provinciálem passionistické kongregace v Anglii a Belgii.

Otec Ignác strávil většinu svého života snahou o konverzi Anglie zpět ke katolictví. Zemřel v Carstairs ve Skotsku 1. října 1864 a byl pohřben po boku svého předchůdce otce Barberiho.

V sobotu uznal papež také hrdinské ctnosti těchto dalších kandidátů:

  • Služebník Boží Albino Alves da Cunha Silva, diecézní kněz, narozen 22. září 1882 v Codeçôso v Portugalsku, který zemřel v Catanduvě v Brazílii 19. září 1973.
  • Služebnice Boží Maria Felicita Fortunata Baseggio (rozená Anna Clara Giovanna), řeholnice z řádu svatého Augustina. Narodila se 5. května 1752 v italské Ferraře a zemřela v italském Rovigu 11. února 1829.
  • Služebnice Boží Floralba Rondi (rozená Luigia Rosina), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 10. prosince 1924 v Pedrengu v Itálii a zemřela v Mosangu v Konžské demokratické republice 25. dubna 1995.
  • Služebnice Boží Clarangela Ghilardi (rozená Alessandra), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 21. dubna 1931 v italském Trescore Balneario a zemřela v Kikwitu v Konžské demokratické republice 6. května 1995.
  • Služebnice Boží Dinarosa Belleri (rozená Teresa Santa), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 11. listopadu 1936 v italské Cailina di Villa Carcina a zemřela v Kikwitu v Konžské demokratické republice 14. května 1995.
  • Služebnice Boží Elisa Giambelluca, laická členka tereziánského institutu. Narodila se 30. dubna 1941 v Isnellu v Itálii a zemřela v Římě 5. července 1986.

Po uznání hrdinských ctností budou mít nyní služebníci a služebnice Boží titul ctihodný/ctihodná..

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021