Svatý otec schválil dekrety u osmi kandidátů na cestě ke svatosti

Papež František přijal v pátek 19. února 2021 na audienci kardinála Marcella Semerara, prefekta Kongregace pro svatořečení, který mu předložil ke schválení dekrety u osmi kandidátů, se kterými jsou vedeny beatifikační procesy. Svatý otec schválil zázrak připisovaný italské laičce a u dalších sedmi kandidátů uznal jejich hrdinské ctnosti.
Publikováno: 22. 2. 2021 11:15

Armida Barelli

Dekret uznává zázrak přisuzovaný přímluvě italské laičky, ctihodné služebnici Boží, Armidě Barelli, člence sekulárního františkánského řádu, která se narodila 1. prosince 1882 v Miláně a zemřela v italském Marziu 15. srpna 1952.
Během studia na internátu u františkánských sester Svatého kříže v letech 1895 až 1900 objevila své duchovní povolání a františkánské charisma. Odmítla několik sňatků a rozhodla se věnovat péči o ostatní, zejména chudé a osiřelé. Spolu s otcem Agostinem Gemellim OFM je spoluzakladatelkou sekulárního institutu Misionářek majestátu Našeho Pána Ježíše Krista, který má dnes více než 2200 členů a působí ve více než 30 zemích světa.
Zázrakem, kterým se otevřela cesta k jejímu blahořečení, je uzdravení 65-leté ženy Alice Maggini, kterou 5. května 1989 při jízdě na kole srazilo nákladní auto. Těžký otřes mozku vedl lékaře k diagnostice závažných neurologických problémů. Vědecky nevysvětleným způsobem se ovšem Alice Maggini úplně uzdravila a žila zcela samostatně až do své smrti v roce 2012.

P. Ignác ze Saint Paul C.P.

Jedním z kandidátů, jehož hrdinské ctnosti papež František v sobotu schválil, je služebník Boží Ignác ze St. Paul, anglický passionista.
P. Ignác se narodil 21. prosince 1799 v Londýně. Jeho otcem byl druhý hrabě Spencer z téže rodiny, ze které pocházela princezna Diana, nejmladší dcera osmého hraběte Spencera, Edwarda Johna.
V roce 1830 v Římě konvertoval z anglikanismu ke katolicismu a v roce 1832 byl vysvěcen na kněze. V roce 1847 vstoupil do kongregace passionistů. Po smrti blahoslaveného Dominica Barberiho v roce 1849 se otec Ignác stal provinciálem passionistické kongregace v Anglii a Belgii.

Otec Ignác strávil většinu svého života snahou o konverzi Anglie zpět ke katolictví. Zemřel v Carstairs ve Skotsku 1. října 1864 a byl pohřben po boku svého předchůdce otce Barberiho.

V sobotu uznal papež také hrdinské ctnosti těchto dalších kandidátů:

  • Služebník Boží Albino Alves da Cunha Silva, diecézní kněz, narozen 22. září 1882 v Codeçôso v Portugalsku, který zemřel v Catanduvě v Brazílii 19. září 1973.
  • Služebnice Boží Maria Felicita Fortunata Baseggio (rozená Anna Clara Giovanna), řeholnice z řádu svatého Augustina. Narodila se 5. května 1752 v italské Ferraře a zemřela v italském Rovigu 11. února 1829.
  • Služebnice Boží Floralba Rondi (rozená Luigia Rosina), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 10. prosince 1924 v Pedrengu v Itálii a zemřela v Mosangu v Konžské demokratické republice 25. dubna 1995.
  • Služebnice Boží Clarangela Ghilardi (rozená Alessandra), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 21. dubna 1931 v italském Trescore Balneario a zemřela v Kikwitu v Konžské demokratické republice 6. května 1995.
  • Služebnice Boží Dinarosa Belleri (rozená Teresa Santa), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 11. listopadu 1936 v italské Cailina di Villa Carcina a zemřela v Kikwitu v Konžské demokratické republice 14. května 1995.
  • Služebnice Boží Elisa Giambelluca, laická členka tereziánského institutu. Narodila se 30. dubna 1941 v Isnellu v Itálii a zemřela v Římě 5. července 1986.

Po uznání hrdinských ctností budou mít nyní služebníci a služebnice Boží titul ctihodný/ctihodná..

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články