Svatý otec schválil dekrety u osmi kandidátů na cestě ke svatosti

Papež František přijal v pátek 19. února 2021 na audienci kardinála Marcella Semerara, prefekta Kongregace pro svatořečení, který mu předložil ke schválení dekrety u osmi kandidátů, se kterými jsou vedeny beatifikační procesy. Svatý otec schválil zázrak připisovaný italské laičce a u dalších sedmi kandidátů uznal jejich hrdinské ctnosti.
Publikováno: 22. 2. 2021 11:15

Armida Barelli

Dekret uznává zázrak přisuzovaný přímluvě italské laičky, ctihodné služebnici Boží, Armidě Barelli, člence sekulárního františkánského řádu, která se narodila 1. prosince 1882 v Miláně a zemřela v italském Marziu 15. srpna 1952.
Během studia na internátu u františkánských sester Svatého kříže v letech 1895 až 1900 objevila své duchovní povolání a františkánské charisma. Odmítla několik sňatků a rozhodla se věnovat péči o ostatní, zejména chudé a osiřelé. Spolu s otcem Agostinem Gemellim OFM je spoluzakladatelkou sekulárního institutu Misionářek majestátu Našeho Pána Ježíše Krista, který má dnes více než 2200 členů a působí ve více než 30 zemích světa.
Zázrakem, kterým se otevřela cesta k jejímu blahořečení, je uzdravení 65-leté ženy Alice Maggini, kterou 5. května 1989 při jízdě na kole srazilo nákladní auto. Těžký otřes mozku vedl lékaře k diagnostice závažných neurologických problémů. Vědecky nevysvětleným způsobem se ovšem Alice Maggini úplně uzdravila a žila zcela samostatně až do své smrti v roce 2012.

P. Ignác ze Saint Paul C.P.

Jedním z kandidátů, jehož hrdinské ctnosti papež František v sobotu schválil, je služebník Boží Ignác ze St. Paul, anglický passionista.
P. Ignác se narodil 21. prosince 1799 v Londýně. Jeho otcem byl druhý hrabě Spencer z téže rodiny, ze které pocházela princezna Diana, nejmladší dcera osmého hraběte Spencera, Edwarda Johna.
V roce 1830 v Římě konvertoval z anglikanismu ke katolicismu a v roce 1832 byl vysvěcen na kněze. V roce 1847 vstoupil do kongregace passionistů. Po smrti blahoslaveného Dominica Barberiho v roce 1849 se otec Ignác stal provinciálem passionistické kongregace v Anglii a Belgii.

Otec Ignác strávil většinu svého života snahou o konverzi Anglie zpět ke katolictví. Zemřel v Carstairs ve Skotsku 1. října 1864 a byl pohřben po boku svého předchůdce otce Barberiho.

V sobotu uznal papež také hrdinské ctnosti těchto dalších kandidátů:

  • Služebník Boží Albino Alves da Cunha Silva, diecézní kněz, narozen 22. září 1882 v Codeçôso v Portugalsku, který zemřel v Catanduvě v Brazílii 19. září 1973.
  • Služebnice Boží Maria Felicita Fortunata Baseggio (rozená Anna Clara Giovanna), řeholnice z řádu svatého Augustina. Narodila se 5. května 1752 v italské Ferraře a zemřela v italském Rovigu 11. února 1829.
  • Služebnice Boží Floralba Rondi (rozená Luigia Rosina), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 10. prosince 1924 v Pedrengu v Itálii a zemřela v Mosangu v Konžské demokratické republice 25. dubna 1995.
  • Služebnice Boží Clarangela Ghilardi (rozená Alessandra), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 21. dubna 1931 v italském Trescore Balneario a zemřela v Kikwitu v Konžské demokratické republice 6. května 1995.
  • Služebnice Boží Dinarosa Belleri (rozená Teresa Santa), členka kongregace sester Poverelle. Narodila se 11. listopadu 1936 v italské Cailina di Villa Carcina a zemřela v Kikwitu v Konžské demokratické republice 14. května 1995.
  • Služebnice Boží Elisa Giambelluca, laická členka tereziánského institutu. Narodila se 30. dubna 1941 v Isnellu v Itálii a zemřela v Římě 5. července 1986.

Po uznání hrdinských ctností budou mít nyní služebníci a služebnice Boží titul ctihodný/ctihodná..

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František: Křesťanství je živý vztah s Pánem

Při promluvě před nedělní modlitbou Regina Coeli, která se konala poprvé od 14. března opět z okna Apoštolského paláce, papež František připomněl, že křesťanství není jen nauka nebo morální ideál, ale je to živý vztah s Bohem.
18.04.2021

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti - 3. neděle velikonoční

Nedělní kázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka pro 3. neděli velikonoční.
18.04.2021

Fotogalerie: Beatifikace P. Jana Dominika Zavřela z Chodova

V italském opatství Casamari byli dnes beatifikováni cisterciáčtí mučedníci ze sklonku 18. století, ctihodný Simeon Cardona a jeho pět druhů, mezi kterými je také původem český kněz P. Jan Chryzostom Dominik Zavřel O.Cist. Slavnostní bohoslužby se účastnil i velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja, rektor Papežské koleje sv. Jana Nepomuckého v Římě P. Roman Czudek, profesor Papežské univerzity sv. Tomáše Akvinského (Angelicum) v Římě P. Efrem Jindráček OP, cisterciáci z Vyššího Brodu v čele s jejich převorem. Níže krátká reflexe P. Czudka z dnešní slavnosti:
17.04.2021

Kardinál Semeraro při beatifikaci v Casamari: Láska přemáhá strach

Prefekt Kongregace pro svatořečení, kard. Marcello Semeraro, dnes v opatství Casamari, vzdáleném zhruba sto kilometrů jižně od Říma, slavil beatifikační liturgii cisterciáckých mučedníků ze sklonku 18. století, ctihodného Simeona Cardony a pěti druhů, mezi nimiž je také původem český kněz, P. Jan Chryzostom Dominik Zavřel O.Cist., mučedník eucharistie.
17.04.2021

TOP - Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. - 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.
16.04.2021