Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
Publikováno: 23. 2. 2021 15:30

Vatikánský sekretář pro vztahy se státy, který je protějškem ministra zahraničí, si ve svém videoposelství všímá, že jedním z vedlejších efektů boje proti koronaviru je rozvolnění našeho chápání lidských práv. „Abychom je mohli jako mezinárodní společenství  autenticky uskutečňovat, musíme základy lidských práv znovu objevit,“ zdůraznil arcibiskup Gallagher.

„Skutečná podpora základních lidských práv  zajisté závisí na samých základech, od nichž se odvozují. Jakékoli praxi nebo systému, který by lidská práva bral v potaz pouze v abstraktním smyslu, jako oddělená od prvotních a univerzálních hodnot, hrozí podkopávání důvodů jejich existence (raison d´être). V takovémto kontextu práv zbavených hodnot, se institut lidských práv stává ovlivnitelný převládající módou, převládající vizí či ideologiemi,“ zdůraznil arcibiskup Gallagher s tím, že tímto způsobem mohou být státy vmanévrovány do situace, kdy jsou zaváděny povinnosti či sankce protiřečící hodnotám, k jejichž šíření se zavázaly. Jako příklad uvedl otázku života, který – dříve než právo je především prvním a nejzazším dobrem, které musí být pěstováno a chráněno.

„Obsah konceptu práva na život byl postupně rozšiřován o zamítání mučení, násilných internací, trestu smrti, o ochranu starých lidí, migrantů, dětí a mateřství. Tento rozvoj je opodstatněným rozšiřováním práva na život, protože zachovává jeho vlastní základ spočívající v nezadatelném dobru života. Když však je toto právo odděleno od svého vlastního základu, vzniká reálné nebezpečí, že hodnoty, které má prosazovat, budou podkopány. Nešťastným precedentem toho druhu je obecná připomínka výboru lidských práv č. 36, ohledně práva na život, která nejenže nechrání lidský život a důstojnost, ale překrucuje jeho význam a zavádí právo na asistovanou sebevraždu a na ukončení života nenarozených dětí.“

V druhé části projevu, věnované otázce práv v čase pandemie, arcibiskup Paul Richard Gallagher zdůraznil, že veškerá omezení lidských práv s cílem ochrany veřejného zdraví musejí vyplývat z nezbytné nutnosti. Musejí být zaváděna úměrně k situaci, nediskriminujícím způsobem a jedině tehdy, nejsou-li dostupné jiné prostředky.

V samém závěru svého vystoupení odkázal na poslední encykliku papeže Františka Fratelli tutti jako pobídku k obnovení nároku všeobecného bratrství a vybídl k chápání současné krize jako příležitosti k multilaterálnímu, zodpovědnému a solidárnímu přístupu, založenému na spravedlnosti a usilujícímu o pokoj a jednotu celé lidské rodiny.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021