Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
Publikováno: 23. 2. 2021 15:30

Vatikánský sekretář pro vztahy se státy, který je protějškem ministra zahraničí, si ve svém videoposelství všímá, že jedním z vedlejších efektů boje proti koronaviru je rozvolnění našeho chápání lidských práv. „Abychom je mohli jako mezinárodní společenství  autenticky uskutečňovat, musíme základy lidských práv znovu objevit,“ zdůraznil arcibiskup Gallagher.

„Skutečná podpora základních lidských práv  zajisté závisí na samých základech, od nichž se odvozují. Jakékoli praxi nebo systému, který by lidská práva bral v potaz pouze v abstraktním smyslu, jako oddělená od prvotních a univerzálních hodnot, hrozí podkopávání důvodů jejich existence (raison d´être). V takovémto kontextu práv zbavených hodnot, se institut lidských práv stává ovlivnitelný převládající módou, převládající vizí či ideologiemi,“ zdůraznil arcibiskup Gallagher s tím, že tímto způsobem mohou být státy vmanévrovány do situace, kdy jsou zaváděny povinnosti či sankce protiřečící hodnotám, k jejichž šíření se zavázaly. Jako příklad uvedl otázku života, který – dříve než právo je především prvním a nejzazším dobrem, které musí být pěstováno a chráněno.

„Obsah konceptu práva na život byl postupně rozšiřován o zamítání mučení, násilných internací, trestu smrti, o ochranu starých lidí, migrantů, dětí a mateřství. Tento rozvoj je opodstatněným rozšiřováním práva na život, protože zachovává jeho vlastní základ spočívající v nezadatelném dobru života. Když však je toto právo odděleno od svého vlastního základu, vzniká reálné nebezpečí, že hodnoty, které má prosazovat, budou podkopány. Nešťastným precedentem toho druhu je obecná připomínka výboru lidských práv č. 36, ohledně práva na život, která nejenže nechrání lidský život a důstojnost, ale překrucuje jeho význam a zavádí právo na asistovanou sebevraždu a na ukončení života nenarozených dětí.“

V druhé části projevu, věnované otázce práv v čase pandemie, arcibiskup Paul Richard Gallagher zdůraznil, že veškerá omezení lidských práv s cílem ochrany veřejného zdraví musejí vyplývat z nezbytné nutnosti. Musejí být zaváděna úměrně k situaci, nediskriminujícím způsobem a jedině tehdy, nejsou-li dostupné jiné prostředky.

V samém závěru svého vystoupení odkázal na poslední encykliku papeže Františka Fratelli tutti jako pobídku k obnovení nároku všeobecného bratrství a vybídl k chápání současné krize jako příležitosti k multilaterálnímu, zodpovědnému a solidárnímu přístupu, založenému na spravedlnosti a usilujícímu o pokoj a jednotu celé lidské rodiny.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021

Generální sekretáři sdružení v COMECE se setkali online

Včera, 12. května 2021, se uskutečnilo online setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zemí sdružených v COMECE (Komise evropských biskupských konferencí). Českou biskupskou konferenci na jednání reprezentoval její generální sekretář P. Stanislav Přibyl.
13.05.2021

Křesťané ve Svaté zemi apelují na zastavení konfliktu

Napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě se v posledních dnech obrátilo v otevřený konflikt mezi organizací Hamas a Izraelem. Jak uvádí izraelská armáda, Hamas odpálil z Pásmy Gazy více než tisíc raket. Ne všechny se podařilo zneškodnit, nejméně pět Izraelců zemřelo. Mnoho raket dopadlo také na palestinské území. Izrael odpověděl na útok nálety na Pásmo Gazy, kde podle palestinských autorit zemřelo 35 lidí.
13.05.2021