Před osmi lety opustil Benedikt XVI. úřad papeže

Včera (28. února) uběhlo již osm let ode dne, kdy poslední únorový den roku 2013 opustil úřad papeže Benedikt XVI. Začalo tak období „sede vacante“ - uprázdnění Apoštolského stolce, které trvalo až do zvolení papeže Františka v březnu 2013.
Publikováno: 1. 3. 2021 14:30

Poslední den své služby se Benedikt XVI. setkal s kardinály, v podvečer se rozloučil s Vatikánem a v Římě se na rozloučenou rozezněly zvony. Po rezignaci se Benedikt XVI. uchýlil do své letní rezidence v Castel Gandolfo odkud se později přesunul do kláštera ve Vatikánu. V současnosti je emeritním papežem bez formálních povinností.

Benedikt XVI. svou rezignaci oznámil 11. února 2013. Stal se tak prvním papežem po více než 700 letech, který se vzdal svého úřadu. V latinském projevu kardinálům na veřejné konzistoři řekl, že tento krok dlouho zvažoval. Zároveň uvedl, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezůstávají síly. Ve funkci ho nahradil 13. března 2013 argentinský kardinál Jorge Bergoglio, který si vybral jméno František.

Papež Benedikt XVI. svůj krok označil za „rozhodnutí velké důležitosti pro život církve“ a uvedl, že si je vědom jeho závažnosti. Podle Kodexu kanonického práva může papež svůj úřad dobrovolně opustit, pokud je to jeho svobodné rozhodnutí, které řádně ohlásí. Jeho krok nepodléhá žádnému dalšímu schvalování. Naposledy svůj úřad během života opustil papež ještě ve středověku, svou dobrovolnou rezignaci nabídl Celestýn V. v roce 1294.

O rozhodnutí papeže tehdy nevěděli ani nejbližší spolupracovníci. „Svatosti, milovaný a ctěný nástupce sv. Petra, jako blesk z čistého nebe zazněla touto aulou vaše šokující zpráva. Vyslechli jsme si ji s pocitem ztráty jako něco neuvěřitelného,“ reagoval na konzistoři kardinál Angelo Sodano, tehdejší děkan Kolegia kardinálů. Na Svatopetrském náměstí se během dne i dalších dní shromážďovaly davy lidí, rozhodnutí vyvolalo desítky různých reakcí u světových politiků a představitelů církví.Konkláve, které za jeho nástupce zvolilo papeže Františka, se Benedikt XVI.nezúčastnil.

Benedikt XVI. se stal papežem 19. dubna 2005, po smrti svého předchůdce Jana Pavla II. Do úřadu nastupoval ve svých 78 letech. Stal se tehdy nejstarším papežem za posledních 275 let. V čele katolické církve byl téměř osm let.

Zdroj: TK KBS

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021

Dopis kardinála Dominika Duky prezidentu republiky

V den výročí první papežské návštěvy v naší zemi papežem Janem Pavlem II., dne 21. dubna 2021 adresuje kardinál Duka dopis prezidentu republiky, reagující na události ohledně vyšetřování výbuchu v moravských Vrběticích.
22.04.2021

Katolický týdeník: Mnich Dominik rozšířil české nebe

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století včetně jednoho z Čech – P. Dominika Zavřela.
22.04.2021