Benedikt XVI.: Papež je pouze jeden

Nemáme dva papeže. Papež je pouze jeden - zdůrazňuje Benedikt XVI. v rozhovoru pro Corriere della sera. Emeritní papež přijal šéfredaktora tohoto italského deníku v předvečer osmého výročí zakončení svého pontifikátu. Novináře znovu zajímala často přetřásaná otázka důvodů jeho odstoupení.
Publikováno: 2. 3. 2021 11:00

Foto: Vatican News

„Bylo to těžké rozhodnutí. Přistoupil jsem k němu zcela vědomě a myslím, že jsem udělal dobře. Někteří moji poněkud “fanatičtí” přátelé se ještě hněvají, nechtěli přijmout moji volbu. Myslím na konspirační teorie, které následovali. Někteří říkali, že na vině je skandál s Vatileaks, jiní spiknutí gayovské lobby, další případ lefébvristického konzervativního teologa Richarda Williamsona. Nechtějí uvěřit, že šlo o zcela vědomou volbu. Ale já mám čisté svědomí,” říká Benedikt XVI. v podání Corriere della Sera.

Na dotaz ohledně papežovy cesty do Iráku odpovídá, že je velmi důležitá. „Bohužel připadá na velmi těžký okamžik, což ji činí nebezpečnou jak z bezpečnostních důvodů tak kvůli Covidu. Situace v Iráku je nestabilní. Budu Františka doprovázet svou modlitbou,” ujišťuje emeritní papež.

Šéfredaktor Luciano Fontana zavedl řeč také na témata spojená se současnou politickou scénou. Zajímal ho názor na nového italského premiéra Maria Draghiho. „Doufejme, že se mu podaří vyjít z krize,” odvětil Bendikt a podotkl, že v Německu si ho velmi váží. Určitou rezervovat nicméně naznačil ve vztahu k novému prezidentu Spojených států. „Jakkoli je praktikujícím katolíkem a osobně s potraty nesouhlasí, zdá se, že jako prezident pokračuje v politice demokratické strany. A v otázce genderu jsme ještě tak docela nepochopili, jaké je jeho stanovisko,” dodává a tím samým prozrazuje, že aktuality ze Severní Ameriky bedlivě sleduje.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

6. neděle velikonoční - neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (9.5.), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany.
23.04.2021

Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje

Pandemie a klimatické problémy ukazují, že nemáme času na zbyt, přišel čas jednat, říká papež František ve videoposelství u příležitosti Dne země, který se tradičně slaví měsíc a dva dny po jarní rovnodennosti.
23.04.2021

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021