Světový den migrantů a uprchlíků: nikoli „oni“ a „tamti“, nýbrž jen „my“

Svatý stolec zveřejnil téma příštího Světového dne migrantů a uprchlíků, jehož 107. ročník připadne na neděli 26. září. Poselství, jehož název je »Ke stále širšímu “my”«, se bude věnovat zejména péči o společnou rodinu, která se spolu s péčí o společný domov zaměřuje na stále větší vzájemnou vstřícnost.
Publikováno: 2. 3. 2021 13:30

Národní den emigrantů v katolické církvi vyhlásil v roce 1914 papež Pius X., aby upozornil na italské vystěhovalce, kteří hledali štěstí v zahraničí. Původně připadal na druhou neděli po slavnosti Zjevení Páně, dnes se ale v katolické církvi slaví poslední zářijovou neděli. Organizace spojených národů naopak v roce 2000 vyhlásila Světový den uprchlíků, který připadá na 20. červen a připomíná přijetí Úmluvy OSN o právním postavení uprchlíků – tzv. Ženevské konvence (28.7.1951) a zároveň vyjadřuje solidaritu s Afrikou, kde se na toto datum tradičně slaví Den uprchlíků v Africe.

V katolické církvi se přípravou Světového dne migrantů a uprchlíků zabývá sekce pro migranty a uprchlíky vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj, které předsedá osobně papež František.
Jak informovala, Svatý otec zvolil titul k poselství k letošnímu Světovému dni migrantů a uprchlíků z encykliky Fratelli tutti, kde vyzývá, aby se již neuvažovalo v kategoriích “oni” a “tamti”, nýbrž výlučně “my” (“Až jednou tato zdravotní krize pomine, bylo by nejhorší odpovědí vrhnout se ještě hlouběji do horečného konzumního stylu života a do nových forem sobecké sebezáchovy. Kéž Bůh dá, abychom po tom všem už v naší mentalitě nebyli „oni“ a „tamti“, nýbrž jen „my“, píše Svatý otec v 35. kapitole své poslední encykliky).

Poselství, jehož název proto zní: »Ke stále širšímu “my”«, se bude věnovat zejména péči o společnou rodinu, která se spolu s péčí o společný domov zaměřuje na stále větší vzájemnou vstřícnost. Jako obvykle zmíněný vatikánský úřad každý měsíc přinese multimediální a informační materiál, který toto téma nadále prohloubí prostřednictvím reflexí teologů či odborníků z jiných oblastí.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

6. neděle velikonoční - neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (9.5.), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany.
23.04.2021

Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje

Pandemie a klimatické problémy ukazují, že nemáme času na zbyt, přišel čas jednat, říká papež František ve videoposelství u příležitosti Dne země, který se tradičně slaví měsíc a dva dny po jarní rovnodennosti.
23.04.2021

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021