Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
Publikováno: 3. 3. 2021 10:00

Kdy a proč vaše rodina emigrovala z Česka do USA?

Moje rodina odešla z Moravy kolem roku 1860. Lodí připlula do přístavu Galveston v Texasu. Mí předci odešli za stabilnějšími ekonomickými podmínkami. Českou republiku jsem osobně navštívil dvakrát, a při poslední cestě se mi dokonce podařilo najít místo, kde mí předkové žili v obci Tichá (okres Nový Jičín). Mnoho Janáků tam žije dodnes. Naše rodina je velmi rozvětvená, v rodokmenu máme zaznamenáno už více než deset tisíc jmen.

Mluvili vaši prarodiče a rodiče česky? A jak jste na tom s češtinou vy?

Moje prababička mluvila pouze česky, anglicky se nikdy nenaučila. Dokonce ještě moji rodiče neuměli anglicky, když šli poprvé do školy. Jak prarodiče, tak rodiče tedy mluvili česky plynně, maminka česky občas mluví dodnes. I já se několik slov naučil a jednoduchým větám většinou rozumím. Jsem schopen sledovat slova, která zaznívají v polce. Umím i pár modliteb v češtině – například Otčenáš a Zdrávas Maria.

Ponechali jste si některé české zvyky?

Samozřejmě. České kulturní dědictví je pro mě hodně důležité, velmi často o něm mluvíme. Řadu zvyků, které jsme si z Moravy přivezli, stále zachováváme. Jsme hrdí, že se můžeme označovat za Čechoameričany. V části Texasu, kde žiji, je česká stopa a kultura velmi živá.

Při oznámení vašeho jmenování biskupem jste zmínil, že váš český původ vám pomohl i v duchovním životě. Jak?

Ano, byl mi velkou pomocí při růstu ve víře. Ukázal mi důležitost každodenní modlitby i pravidelného přijímání svátostí. V rodině si uchováváme velkou úctu k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a Neposkvrněnému srdci Panny Marie. Můj český původ mě naučil žít jednoduše, nenáročně a mít hlubokou důvěru v Ježíše.

Sledujete i přes oceán dění v Česku?

Trochu ano. Mrzí mě, že v Česku není tolik věřících jako dříve. Přesto je to nádherná země a já jsem na toto své dědictví velmi hrdý. Těším se, až budu moci zase někdy přijet. A budu velmi rád, když se budete modlit za dobrý začátek mé biskupské služby.

Texas nyní zažívá neobvykle silné mrazy, na mnoha místech popraskalo vodovodní potrubí a lidé byli bez pitné vody. Jak situaci zvládáte?

V našem městě Victoria bylo poměrně hodně lidí bez vody. Chvíli nešla elektřina, ale tu už máme na většině míst zpátky. Kostely zůstávají otevřené. Velká část diecéze je na tom dobře, protože ve venkovských oblastech jsou vodovody v lepším stavu. Velká zima ovšem stále pokračuje a jsme připraveni pomáhat všem, kdo to budou potřebovat.

TOMÁŠ KUTIL

Více lze nalézt spolu s dalšími texty na www.katyd.cz, kde je v době pandemie ke čtení celé vydání.

 

První papežská cesta do Iráku

František se vydává jako první papež do Iráku na  čtyřdenní „pouť míru a bratrství“.  KT přináší rozhovor s dominikánem P. Olivierem Poquillonem, který působí v severoiráckém Mosulu.

Literární anketa Dobrá kniha

Vítězem letošního ročníku literární ankety KT Dobrá kniha se stal knižní rozhovor Martina Bedřicha s historikem P. Tomášem Petráčkem s názvem Naděje v dějinách.

Téma: Nepošleš dezinformaci

S množstvím tzv. „alternativních pravd“ se za pandemie roztrhl pytel. Obvykle jsou zahaleny do svůdného hávu „zamlčovaných informací“ a vyskakují na sociálních sítích nebo v e-mailové poště.

Každá pěkná chvilka se počítá

Psycholog a psychiatr Petr Pöthe o dětech v pandemické izolaci.

 

Připravujeme: CÍRKEV BLÍZKO NEMOCNÝM

Kaplan, který bydlí v nemocnici, aby neroznesl infekci. V péči o nemocné v pandemii nezaostávají duchovní ani církevní zdravotnická zařízení.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021

Dopis kardinála Dominika Duky prezidentu republiky

V den výročí první papežské návštěvy v naší zemi papežem Janem Pavlem II., dne 21. dubna 2021 adresuje kardinál Duka dopis prezidentu republiky, reagující na události ohledně vyšetřování výbuchu v moravských Vrběticích.
22.04.2021

Katolický týdeník: Mnich Dominik rozšířil české nebe

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století včetně jednoho z Čech – P. Dominika Zavřela.
22.04.2021