Výkonný výbor Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír podpořil obyvatele Myanmaru

Přinášíme prohlášení výkonného výboru Justitia et Pax Europe, kterým vyjadřuje solidaritu obraně demokracie a pokojným demonstracím v Myanmaru, a připojuje se tím i k nedávné výzvě papeže Františka.
Publikováno: 4. 3. 2021 8:00

Foto: Wikipedia, Ninjastrikers

V prohlášení výkonného výboru je vyjádřena solidarita obraně demokracie a pokojným demonstrantům. Připojuje se k papeži Františkovi k jeho nedávné výzvě těm, kteří mají politickou odpovědnost „ukázat upřímnou vůli sloužit společnému dobru, podporovat sociální spravedlnost a národní stabilitu s ohledem na harmonické a demokratické soužití.“ 

Výkonný výbor naléhavě žádá o okamžité propuštění všech politických vězňů a vyjadřuje podporu výzvě katolických biskupů Myanmaru, aby vojenské orgány upustily od násilí a usilovaly o usmíření při dodržování demokratických zásad a při plném respektování lidských práv, včetně práva na život, o zákaz mučení, o svobodu shromažďování, svobodu pro média a vyjadřování. Je rovněž uvedena podpora nedávným závěrům Rady Evropské unie a výzva Evropské unii, aby využila všechny způsoby dialogu s klíčovými zúčastněnými stranami s cílem usnadnit mírové a rychlé obnovení moci legitimních demokratických institucí.
 
Kardinál Charles Bo, arcibiskup Jangonu (Myanmar), žádal generály dopisem ze dne 3. února 2021: „Ještě jednou vás prosím, chovejte se (k lidem Myanmaru) s velkou důstojností a pokojem. Ať není použito násilí proti našim drahým lidem v Myanmaru."
 
V závěru prohlášení Výkonného výboru Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír se uvádí: „Zůstáváme jednotní v modlitbě s lidmi z Myanmaru. Nezapomínáme na vás. Kéž zvítězí pravda, spravedlnost a mír."

Podepsáno 6 členů výkonného výboru v čele s jeho předsedou J.E. Noelem Treanorem, biskupem Diecéze Down and Connor (Severní Irsko).
 
Zdroj: Rada Iustitia et Pax, Helena Žabžová

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

6. neděle velikonoční - neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (9.5.), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany.
23.04.2021

Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje

Pandemie a klimatické problémy ukazují, že nemáme času na zbyt, přišel čas jednat, říká papež František ve videoposelství u příležitosti Dne země, který se tradičně slaví měsíc a dva dny po jarní rovnodennosti.
23.04.2021

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021