Papež František osobně podpoří při návštěvě Iráku komunity, kterým pomáhá Charita Česká republika

Papež František navštíví 5. – 8. března 2021 jako první nejvyšší představitel katolické církve v historii Irák. Chce podpořit mírovou obnovu země, která se ještě nedávno zmítala v krvavém konfliktu. Nábožensky založené útoky vyhnaly ze země mimo jiné stovky tisíc křesťanů, především z oblasti Ninivské nížiny. Její obnovu přijede papež osobně podpořit. Charita Česká republika v Ninive dlouhodobě pomáhá navrátivším se uprchlíkům zajistit si trvalou obživu.
Publikováno: 4. 3. 2021 11:00

„Na Irák musím neustále myslet a přál bych si, aby jeho budoucnost stála na základech míru a aby se celá společnost dokázala spojit a jít za tím, co je pro všechny dobré,“ prohlásil směrem ke své plánované cestě do Iráku papež František již v červnu 2019. „Platí to i o různých náboženstvích. Věřím, že se to podaří a Irák znovu nepodlehne nenávisti a konfliktům vyvolaným odlišnými regionálními silami,“ dodal.

Papež František se nejprve setká v Bagdádu s iráckým prezidentem Barhamem Salihem, poté navštíví region kolem Uru a několik křesťanských oblastí v Ninivské nížině na severu země. Kromě Irbílu a Mosulu dorazí i do Karakoše, kde pracuje i Charita Česká republika. V Karakoši pomáháme navrátivším se uprchlíkům s obnovou jejich živností a zajištěním stálé obživy. Papež František podpoří přímo v místě obnovu této oblasti.

Před takzvaným Islámským státem museli obyvatelé Ninivské nížiny, stejně jako křesťané z dalších oblastí Iráku, uprchnout. Vracet se začali až po jejím osvobození na podzim 2016. Z 1,5 milionu iráckých křesťanů, kteří v zemi žili ještě za vlády Saddáma Husajna na začátku tisíciletí, jich v Iráku zbylo jen 400 000.

„Navrátilci se potýkají s existenčními problémy, protože řada podniků a zemědělské infrastruktury byla během války zničena,“ říká Kateřina Velíšková, blízkovýchodní manažerka Charity Česká republika. „Okolí Karakoše je jednou z nejúrodnějších oblastí celého Iráku, proto zde mezi hlavní zdroje obživy patří zemědělství. Spolupracujeme s farmáři a pomáháme jim obnovit jejich hospodářství,“ dodává Velíšková.

Na cestu Iráku se chystali i předchůdci papeže Františka. Ani Jan Pavel II., ani Benedikt XVI. se však do země z bezpečnostních důvodů nedostali. Irácký prezident Barham Salih označil návštěvu papeže Františka v zemi za historickou událost. „Papežova návštěva je jasnou zprávou pro všechny Iráčany, aby si uvědomili důležitost jednoty a lidskosti, pokud chtějí dosáhnout míru, tolerance a bojovat s extremismem,“ napsal na Twitteru Salih.

Charita Česká republika pracuje v Iráku již několik let, kromě podpory zemědělství a drobného podnikání se podílí na distribuci obědů pro školáky z chudých rodin a na obnově válkou poškozených obydlí.

Zdroj: TZ

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 3. a 4. den

Prohlédněte si fotografie z Celostátního setkání mládeže v v Hradci Králové ve dnech 11. - 12. srpna objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.
13.08.2022

V Hradci Králové mladí katolíci zažívají koncerty, ale i přednášky a společné mše

Mladí křesťané od 14 do 26 let na CSM prožívají necelý týden ve společenství podobně naladěných lidí na Celostátním setkání v Hradci Králové, které se zde koná od 9.-14. srpna. Kromě kultury a zábavy nabízí také seberozvoj a zamyšlení nad důležitými tématy aktuálního světa. Přihlášených účastníků je na 4 tisíce, v sobotu jsou očekáváni další účastníci tzv. Dne pro rodiny.
13.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 1. a 2. den

Hradec Králové se v posledních dnech zaplnil katolickou mládeží z celé republiky, která sem přijela na Celostátní setkání mládeže 2022. Přinášíme fotografie spolku Člověk a víra, které zachycují první dny setkání, 9. a 10. 8.
11.08.2022

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022