Papež František zahájil apoštolskou cestu do Iráku

Datum publikace5. 3. 2021, 9.30

Krátce před osmou hodinou ranní začala 33. mezinárodní cesta Františkova pontifikátu, která jej pod mottem “Všichni jste bratři” zavede do Irácké republiky. Naposledy papež navštívil Thajsko a Japonsko v listopadu 2019. Jak se již stalo tradicí, v předvečer odletu papež svěřil třídenní setkání s iráckým národem do rukou Matky Boží, v modlitbě před mariánskou ikonou Salus Populi Romani v římské bazilice Panny Marie Větší.

Foto: Vatican News

Jak informoval Svatý stolec, papež František brzy ráno ještě před odjezdem z domu sv. Marty pozdravil skupinu iráckých uprchlíků, kteří se v posledních letech usadili v Itálii díky komunitě Sant´Egidio. Doprovázel je papežský almužník, kard. Konrad Krajewski. Papežský speciál italských aerolinek s papežem na palubě poté vzlétl z římského letiště Fiumicino v 7.45, aby přistál na mezinárodním letišti v Bagdádu o zhruba čtyři a půl hodiny později. Papežové využívají služeb italského vlajkového dopravce od začátku novodobých cest (první z nich papež Pavel VI. vykonal do Jordánska a Izraele v dubnu 1964), a proto je dnešní let symbolicky již 150. v pořadí.

Kromě delegace Svatého stolce (kardinálové Parolin, Filoni jako někdejší apoštolský nuncius v Iráku a Jordánsku, Sandri a Ayuso) a novinářského doprovodu s papežem cestuje jeden vatikánský zaměstnanec (zdravotník vatikánské polikliniky za ocenění práce během pandemie) a také zástupkyně Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO), paní Regina Lynch, manažerka německé nadace Kirche in Not. Právě při předloňské audienci pro národní agentury, které poskytují pomoc křesťanům na Blízkém východě, papež František oznámil, že by rád navštívil Irák. Cesta původně plánovaná na loňský rok poté musela být odložena kvůli pandemii koronaviru. Na palubě papežského letadla bychom nicméně našli i jednoho zvláštního hosta – ikonu Panny Marie Loretánské, patronky letectví, a to vzhledem k probíhajícímu loretánskému jubileu, které František prodloužil do 10. prosince letošního roku.

Na programu dnešního dne je ihned po přistání setkání s iráckým premiérem Mustafou Kázimím. Oficiální přivítání se pak uskuteční v bagdádském prezidentském paláci, kde po soukromém rozhovoru s prezidentem Barhamem Sálihem papež vystoupí s úvodní promluvou před státními představiteli, diplomatickým sborem a občanskou společností. V závěru tohoto prvního dne návštěvy se papež v syrsko-katolické katedrále Panny Marie, Matky spásy, setká s biskupy, kněžími, řeholníky a řeholnicemi, seminaristy a katechety.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK