Papež navštívil velkého ajatolláha Al-Sistáního v iráckém Nadžafu

Druhý den apoštolské návštěvy papeže Františka v Iráku začal v duchu vytváření přátelství mezi náboženskými komunitami. V iráckém Nadžafu, městě, které je hlavním náboženským centrem iráckých šíitů a cílem poutních cest šíitů z celého světa, se papež František setkal s velkým ajatolláhem Al-Sistáním.
Publikováno: 6. 3. 2021 12:00

Sayyid Ali Al-Husayn Al-Sistání je nejvyšší autoritou šíitských muslimů v Iráku. V zemi, která je z 98 % muslimská, tvoří šíité zhruba dvoutřetinovou většinu. Devadesátiletý velký ajatolláh Al-Sistání je znám svým respektem vůči křesťanům a jiným náboženstvím. V roce 2014 vyzval všechny Iráčany, aby se spojili v boji proti samozvanému Islámskému státu. Stal se i obhájcem svobodných voleb a nového volebního systému.

Návštěvou u velkého ajatolláha, která měla soukromou formu, papež zdůraznil, že „pěstováním vzájemné úcty a dialogu lze přispět k dobru Iráku, regionu a celého lidstva,“ uvedl po setkání ředitel tiskového střediska Svatého stolce Matteo Bruni. O průběhu návštěvy v Al-Sistáního rezidenci v komplexu mešity Imáma Alího v Nadžafu, která se uskutečnila v sobotu 6. března ráno v 9 hodin místního času (7.00 našeho času) informoval vatikánský mluvčí takto:

„Svatý otec se dnes ráno setkal v Nadžafu s velkým ajatolláhem Sayyid Alim Al-Husayinim Al-Sistáním. Během zdvořilostní návštěvy, která trvala asi 45 minut, Svatý otec zdůraznil význam spolupráce a přátelství mezi náboženskými komunitami, protože pěstováním vzájemné úcty a dialogu lze přispět k dobru Iráku, regionu a celého lidstva.

Setkání bylo pro papeže i příležitostí poděkovat velkému ajatolláhovi Al-Sistánímu, že spolu se šíitskou komunitou, tváří v tvář násilí a velkým potížím minulých let, pozvedl hlas na obranu nejslabších a pronásledovaných a potvrdil posvátnost lidského života a důležitost jednoty iráckého lidu.

Při rozloučení s velkým ajatolláhem papež zopakoval svou modlitbu k Bohu, Stvořiteli všech, za budoucnost míru a bratrství pro milovanou iráckou zemi, za Blízký východ i za celý svět.“

Podobně v roce 2017 papež František v Egyptě navštívil vysokého představitele sunnitského islámu, velkého imáma Al-Azharu Ahmeda Al-Tajíba, se kterým později v roce 2019 v Abú Dhabí podepsal Dokument o lidském bratrství za světový mír a soužití ve světě.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

6. neděle velikonoční - neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (9.5.), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany.
23.04.2021

Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje

Pandemie a klimatické problémy ukazují, že nemáme času na zbyt, přišel čas jednat, říká papež František ve videoposelství u příležitosti Dne země, který se tradičně slaví měsíc a dva dny po jarní rovnodennosti.
23.04.2021

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021