Papež zakončil návštěvu Iráku, během letu děkoval ženám

Datum publikace8. 3. 2021, 15.15

Papež František zakončil 33. mezinárodní apoštolskou cestu, která jej na tři dny zavedla do Iráku. Časně ráno se po soukromé mši svaté odebral z bagdádské apoštolské nunciatury na letiště, kde se s ním oficiálně rozloučil irácký prezident Barham Sálih. Po pětihodinovém letu a překonání vzdálenosti necelých tří tisíc kilometrů přistál papežský speciál italských aerolinek na římském letišti Ciampino, odkud se papež odebral ihned do Vatikánu – s krátkou zastávkou v bazilice Santa Maria Maggiore, kde poděkoval za vykonanou cestu a položil k mariánské ikoně Salus Populi Romani kytici přivezenou z Iráku.

Foto: Vatican News

Svatý otec je už zpátky v Římě ze své apoštolské cesty v Iráku. Doprovázen na palubě 74 novináři přistál na římském letišti Ciampino ve 12:20. Po cestě do Vatikánu se zastavil na modlitbu poděkování před oltářem Matky Boží v bazilice Santa Maria Maggiore.

Ještě během letu publikal papež František přes sociální síť Twitter odkaz, ve kterém pamatoval dnes 8. března zvlášť na ženy:

„Chtěl bych ze srdce říci «Děkuji» všem ženám, zvláště těm iráckým, odvážným ženám, které navzdory svévoli násilí a ranám nadále dávají život. Ať jsou ženy respektovány a chráněny! Kéž se jim dostává pozornosti a příležitostí!'

Vraťme se však ještě k poslednímu veřejnému vystoupení Svatého otce na irácké půdě, kterým byla nedělní eucharistie na erbílském stadionu. V jejím závěru papež pozdravil irácké státní představitele a katolické biskupy a poděkoval jim za přípravu a organizaci cesty. Se zvláštním pozdravem se obrátil ke katolikovi-patriarchovi Asyrské církve Východu (východní syrské církve), který sídlí v Erbílu.

„Jeho Svatost Mar Gewargis III. nás poctil svou přítomností. Děkuji, drahý bratře, a spolu s vámi objímám křesťany různých vyznání. Mnozí z nich prolili krev na téže půdě a nyní naši mučedníci společně září na tomtéž nebi. Odtud nás žádají, abychom společně a bez váhání kráčeli k plné jednotě.“

Jak papež dále poznamenal, během iráckého pobytu zaslechl bolestné a úzkostné hlasy, ale také zachytil záblesky naděje a útěchy, umožněné zejména neúnavnou prací pro společné dobro, na které se účastní náboženské instituce různých vyznání, místní církve a rozličné charitativní organizace. Ujistil, že se bude modlit za obnovu Iráku a jeho společenskou obrodu:

„Prosím vás všechny, drazí bratři a sestry, abyste společně pracovali na mírové a blahobytné budoucnosti, která by nikoho neponechala pozadu a nediskriminovala. Ujišťuji vás o modlitbě za tuto milovanou zemi. Zejména se modlím za to, aby členové různých náboženských společenství spolu se všemi muži a ženami dobré vůle pracovali na utužování bratrských a solidárních vztahů ve službě dobru a pokoji.“ loučil se papež František na erbílském stadionu.

Zdroj: Vatican News, TK KBS

Autor článku: TS ČBK