Prohlášení předsedy ČBK k projednávání novely zákona o exekutorech

Přinášíme vám prohlášení arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, ohledně neúměrně dlouhého projednávání novely zákona o exekutorech, z čehož plyne řada negativních dopadů především na ty nejslabší a nejzranitelnější.
Publikováno: 15. 3. 2021 14:15

Foto: František Ingr, ČaV

ČBK pozorně sleduje projednávání novely zákona o exekutorech, jejímž cílem je pomoci lidem stiženým exekucí. Dopady současné epidemologické situace dále zhoršují ekonomické postavení těch nejohroženějších (nezaměstnaných, agenturních pracovníků, matek samoživitelek). Mnozí z nich již museli rešit dosavadní výpadky příjmů dalšími půjčkami. V dohledné době lze proto očekávat novou masivní vlnu exekucí, na niž ovšem není náš stát legislativně připraven.

Jsme znepokojeni tím, že o novém exekučním řádu se jedná již 2 roky bez reálného výhledu na schválení do konce volebního období. To spolu s absencí novely insolvenčního zákona vytváří pro dlužníky systém takřka nevolnický. Nejde přitom jen o ně, ale i jejich rodiny, a zejména děti, pro něž současná podoba výkonu exekucí představuje zdroj psychické zátěže, jež je může trvale poškodit.

V neposlední řadě jsou zde i negativní dopady na sociální a daňový systém. Je proto třeba dále neotálet a s veškerou vážností a odpovědností upřít legislativní síly k přijetí zákona, který nebude problémy dále prohlubovat, ale řešit. Potřebujeme takový exekuční řád, který nebude fungovat jako dluhová past; řád spravedlivý, stavící na civilizovaných principech koncentrace řízení, místní příslušnosti exekutora a jeho určení soudem. Stavíme se tím nejen za ty nejslabší, ale vlastně za celou společnost a obecné dobro.
 

Praha, 15. března 2021
 
Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a předseda ČBK

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021