Svatý stolec: Církev nemůže žehnat svazkům osob stejného pohlaví

Datum publikace15. 3. 2021, 20.00

Podle dokumentu Kongregace pro nauku víry, který byl dnes, 15. března 2021, zveřejněn, není možné svazkům párů osob stejného pohlaví udělit požehnání.

Církev nemá pravomoc žehnat svazkům osob stejného pohlaví. Podle Kongregace pro nauku víry (CDF), která v pondělí vydala odpověď na předložené dubium, tato požehnání nejsou „považována za legitimní“. Kněží by neměli žehnat homosexuálním párům, které žádají o určitý druh církevního potvrzení svého svazku. CDF také uvádí, že papež František byl o této věci informován a dal svůj souhlas se zveřejněním odpovědi i doprovodného vysvětlení. Tisková kancelář Svatého stolce rovněž zveřejnila Komentář k Responsum ad dubium.

Prohlášení CDF je založeno na konkrétních příkladech a některých skutečných postupech. Dokument zasazuje svou odpověď do kontextu „upřímné touhy přijímat a doprovázet homosexuální osoby, jimž jsou navrhovány cesty růstu ve víře“. I v apoštolské exhortaci Amoris laetitia se hovoří o „pomoci (těm, kteří projevují homosexuální orientaci), aby porozuměli a plně uskutečňovali Boží vůli ve svém životě.“ Z toho důvodu je třeba přehodnotit pastorační plány a návrhy včetně takových, které se týkají žehnání svazkům homosexuálních párů.

Podle CDF je však nutné rozlišovat mezi „osobami“ a „svazky“. Zamítavá odpověď ohledně žehnání stejnopohlavním párům ve skutečnosti neznamená odsouzení zúčastněných osob, naopak, ty je třeba přijímat „s úctou, soucitem a citlivostí“ a vyhýbat se „všem projevům nespravedlivé diskriminace“.

Důvody zamítavé reakce CDF jsou následující: První se týká pravdy a hodnoty požehnání, které je „svátostinou“. Jedná se o liturgický úkon církve, jehož předpokladem je, aby to, co je předmětem požehnání, bylo „objektivně a pozitivně nastaveno přijímat a projevovat milost podle Božích plánů zapsaných ve Stvoření“. Vztahy, i když jsou stabilní, ale „zahrnují sexuální aktivitu mimo manželství, tedy mimo nerozlučné spojení mezi mužem a ženou a nejsou otevřené k předávání života, nekorespondují s „Božím plánem“, a to ani pokud jsou v těchto vztazích přítomny „pozitivní prvky“. To se netýká pouze párů osob stejného pohlaví, ale také svazků, které zahrnují sexuální aktivitu mimo manželství. Dalším důvodem zamítavé reakce je riziko, že požehnání svazků osob stejného pohlaví může být omylem spojeno s požehnáním svátosti manželství.

Na závěr CDF konstatuje, že odpověď na dubium nevylučuje „požehnání udělená jednotlivcům s homosexuálními sklony, kteří projevují vůli žít ve věrnosti s Božími plány a prohlašují za nepřípustnou jakoukoliv formu požehnání, která by uznávala takovéto svazky.“

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová