Katolický týdeník: Miminko jako start nové naděje

Datum publikace17. 3. 2021, 9.30

Ženám, které neplánovaně čekají dítě nebo jim chybí rodinné zázemí, pomáhá na cestě k samostatnosti Azylový dům pro matky v tísni ve východočeských Hamrech u Hlinska.

Nad nedalekým lesem se pomalu zvedá ranní mlha. „Je to tu jako na konci světa, klid, ale ne každý to ocení,“ líčí ředitelka domu Pavla Glogarová s tím, že někomu zde v Železných horách chybí ruch města. Ve velkém společenském sále azylového domu praská v krbu dřevo, shora se ozývá dupání hrajících si dětí. Je jich tu právě šest, tedy šest neúplných rodin, kterým dům zajišťuje ubytování, poradenství a zázemí, a to i v nynější pandemické době.

Loni dům ubytoval třeba ženu v šestém měsíci, která ležela v nemocnici kvůli těhotenským komplikacím, a nadto se nakazila koronavirem - po propuštění tedy neměla moc na výběr, ve kterém zařízení by ji přijali. Na deset dní ji proto dům izoloval do oddělených prostor, jež jinak provozuje jako penzion pro hosty. Dalšími součástmi domu jsou secondhandový obchůdek a knihovna pro veřejnost.

Dům slouží pro matky s dětmi do sedmi let a má sedm pokojů. Loni zde pomohli celkem dvanácti ženám, k jejichž běžným starostem se přidala pandemie. „Snažily jsme se je uklidnit a udržet dobrou atmosféru,“ vzpomíná sociální pracovnice Marie Danielová. „A také jim přetlumočit aktuální zprávy o vývoji situace,“ dodává Glogarová. Dvě matky aktuálně čekají na test, protože se děti ve školce setkaly s nakaženým.

Jednou z obyvatelek je od loňska paní Eva s pětiletou dcerou. „Počkejte, musím to tu trochu poklidit,“ varuje mě před focením, abych počkala na chodbě před pokojem. A za pár minut mě zve dál, kde jsou na poličkách vzorně srovnaní plyšáci a hračky. „Sehnala jsem práci a brzy se budeme stěhovat do vlastního bydlení,“ raduje se klientka. „A já příští rok půjdu do školy a taky budu mít dírky na náušnice,“ těší se její dcerka.

24hodinová pomoc i tréninkové zaměstnání

Historie tohoto díla na ochranu nenarozených dětí sahá do 90. let, kdy podobné „azyláky“ nebyly zdaleka běžné; nečekaně těhotné ženy měly jen omezené možnosti volby, častěji byly nuceny k interrupci a ocitaly se v mnohem větší bídě. „Hnutí nevzniklo jako křesťanské, v základech byly spíše všeobecné lidské hodnoty včetně úcty k životu od jeho počátku,“ osvětluje ředitelka domu, který se v letech 2004-2007 díky dobrovolníkům postupně proměnil z ruiny v příjemné zázemí.

TEREZA ZAVADILOVÁ

Pokračování lze nalézt spolu s dalšími texty na www.katyd.cz, kde je v době pandemie ke čtení celé vydání.

Mše i zvony za oběti viru

Zvoněním zvonů i několika bohoslužbami za oběti připomíná církev ty, kdo kvůli koronaviru zemřeli.

Téma: Rok sv. Josefa

Po celý letošní rok se máme více obracet k nenápadnému, a přece mimořádnému světci – Ježíšovu pěstounu svatému Josefu.

Proč bychom se nesčítali?

Online sčítání lidu začne 27. března. Dobrovolným údajem je náboženská víra a příslušnost k církvi. Proč by jej věřící neměli nechat prázdný?

Když křesťan ubližuje

Náboženský fanatismus si spojujeme spíše s jinými duchovními směry. Může mu však propadnout každý. Tedy i křesťan. Kněz a psycholog radí, jak se fanatismu a fundamentalismu bránit.

Připravujeme: MODLITBY MATEK

Hnutí Modlitby matek oslavilo 25 let existence. Malé skupinky maminek z různých církví se schází po celé zemi jednou týdně a společně odevzdávají do Boží náruče sebe, své manžele i děti.

Autor článku: Tereza Myslilová