Papež František: Jsme povoláni zasít semínka lásky

Datum publikace21. 3. 2021, 14.45

V promluvě před modlitbou Anděl Páně na 5. neděle postní vzpomenul papež František dnešní evangelium, ve kterém někteří Řekové přistupují k apoštolovi Filipovi s žádostí o návštěvu Ježíše. Řekl, že jejich žádost symbolicky odráží žádost všech dalších mužů a žen, kteří si Ježíše přejí poznat.

Papež František hovořil z knihovny Apoštolského paláce kvůli novým protipandemickým opatřením. Svatý otec připomněl věřícím velkou odpovědnost, kterou mají, aby pomáhali lidem setkat se a poznat Ježíše.

Dnešní evangelijní úryvek vypráví o tom, jak Ježíš reagoval na požadavek několika Řeků slovy: Přišla hodina, aby byl oslaven Syn člověka...pravím vám, jestliže pšeničné zrno nepadne do země a nezemře, zůstane samo. Zemře-li však, vydá mnohý užitek.“ (Jan 12,23-24). Papež řekl, že tato odpověď ukazuje, že Ježíš je „skryté zrno připravené zemřít, aby přineslo mnoho ovoce“, a abychom Ho poznali a porozuměli mu, musíme se dívat na kříž.

Kříž, symbol výjimečnosti křesťanů

Znamení kříže se během staletí „stalo symbolem výjimečnosti křesťanů“, a kříž je často znamením díky němuž „lidé vidí Ježíše“, zejména na místech, kde křesťanství není známé nebo tam, kde se podle něj lidé poznávají a setkávají se. Vidíme jej v kostelích, křesťanských domácnostech nebo ho nosíme na krku. Důležité je, jak řekl papež František, aby to bylo znamení v souladu s evangeliem“, protože kříž vyjadřuje „lásku, službu, bezvýhradné darování.“

Poznávání Ježíše

Lidé si dnes často přejí dozvědět o Ježíšovi více, jinými slovy chtějí „vidět Ježíše“. A podle Svatého otce na to křesťané musí reagovat a měli by být „svědky života, který je povolán k této službě“. Jsme povoláni zasít semínka lásky konkrétními, jednoduchými a odvážnými gesty, nejen slovy. Pán nás se svou milostí „nutí přinášet ovoce“, i když existují nedorozumění, potíže nebo pronásledování. Během těchto zkoušek, zatímco semínka umírají, „život kvete, aby přinesl zralé ovoce v pravý čas,“ protože smrt a život se prolínají a my můžeme „zažít radost a opravdovou plodnost lásky - blízkost, soucit, něhu.“

Na závěr vyzval papež k modlitbě k Panně Marii s prosbou, aby nám všem pomohla následovat Ježíše na této cestě služby, aby láska Kristova mohla zářit a všichni Ho mohli vidět a poznat.

Celý text papežovy promluvy naleznete zde.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová