Papež František: Jsme povoláni zasít semínka lásky

V promluvě před modlitbou Anděl Páně na 5. neděle postní vzpomenul papež František dnešní evangelium, ve kterém někteří Řekové přistupují k apoštolovi Filipovi s žádostí o návštěvu Ježíše. Řekl, že jejich žádost symbolicky odráží žádost všech dalších mužů a žen, kteří si Ježíše přejí poznat.
Publikováno: 21. 3. 2021 14:45

Papež František hovořil z knihovny Apoštolského paláce kvůli novým protipandemickým opatřením. Svatý otec připomněl věřícím velkou odpovědnost, kterou mají, aby pomáhali lidem setkat se a poznat Ježíše.

Dnešní evangelijní úryvek vypráví o tom, jak Ježíš reagoval na požadavek několika Řeků slovy: Přišla hodina, aby byl oslaven Syn člověka...pravím vám, jestliže pšeničné zrno nepadne do země a nezemře, zůstane samo. Zemře-li však, vydá mnohý užitek.“ (Jan 12,23-24). Papež řekl, že tato odpověď ukazuje, že Ježíš je „skryté zrno připravené zemřít, aby přineslo mnoho ovoce“, a abychom Ho poznali a porozuměli mu, musíme se dívat na kříž.

Kříž, symbol výjimečnosti křesťanů

Znamení kříže se během staletí „stalo symbolem výjimečnosti křesťanů“, a kříž je často znamením díky němuž „lidé vidí Ježíše“, zejména na místech, kde křesťanství není známé nebo tam, kde se podle něj lidé poznávají a setkávají se. Vidíme jej v kostelích, křesťanských domácnostech nebo ho nosíme na krku. Důležité je, jak řekl papež František, aby to bylo znamení v souladu s evangeliem“, protože kříž vyjadřuje „lásku, službu, bezvýhradné darování.“

Poznávání Ježíše

Lidé si dnes často přejí dozvědět o Ježíšovi více, jinými slovy chtějí „vidět Ježíše“. A podle Svatého otce na to křesťané musí reagovat a měli by být „svědky života, který je povolán k této službě“. Jsme povoláni zasít semínka lásky konkrétními, jednoduchými a odvážnými gesty, nejen slovy. Pán nás se svou milostí „nutí přinášet ovoce“, i když existují nedorozumění, potíže nebo pronásledování. Během těchto zkoušek, zatímco semínka umírají, „život kvete, aby přinesl zralé ovoce v pravý čas,“ protože smrt a život se prolínají a my můžeme „zažít radost a opravdovou plodnost lásky - blízkost, soucit, něhu.“ 

Na závěr vyzval papež k modlitbě k Panně Marii s prosbou, aby nám všem pomohla následovat Ježíše na této cestě služby, aby láska Kristova mohla zářit a všichni Ho mohli vidět a poznat.

Celý text papežovy promluvy naleznete zde.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež ke konferenci o zneužívání: Přiznání chyb otevírá nové obzory

”Jedině když se církev postaví čelem k pravdě o tomto krutém jednání a pokorně požádá oběti o odpuštění, bude schopna znovu se stát útočištěm pro všechny, kteří to potřebují." - Řekl papež František ve videoposelství adresovaném účastníkům mezinárodní konference o ochraně nezletilých v církvi, která začíná v neděli 19. září ve Varšavě.
19.09.2021

Papež František: Věrnost Bohu znamená ochotu sloužit

Papež František se při promluvě před nedělní modlitbou Anděl Páně zamýšlel nad tématem služby a řekl, že když sloužíme druhým, přijímáme Boží objetí. 
19.09.2021

Fotogalerie: Národní pouť ke sv. Ludmile

V sobotu 18. září 2021 proběhla na louce nad obcí Tetín národní poutní mše svatá. Mši celebroval český rodák a papežský legát, vídeňský arcibiskup a metropolita, kardinál Christoph Schönborn. Liturgii doprovodil orchestr Hudby Hradní stráže a Policie ČR se sborem Collegium hortense. Přinášíme fotogalerii.
19.09.2021

Kardinál Schönborn: Svatá Ludmila měla vliv na celé naše dějiny

U příležitosti 1100. výročí umučení sv. Ludmily se v sobotu 18. září konala na Tetíně národní poutní mše svatá. Mši celebroval papežský legát, vídeňský arcibiskup a metropolita, kardinál Christoph Schönborn.
18.09.2021

Už vím: Proč se učedníci Ježíše báli?

Přinášíme další díl z videosérie P. Romana Vlka s názvem Už vím.
18.09.2021