Papež na audienci: Maria je blízká těm, kteří umírají opuštění

Datum publikace24. 3. 2021, 12.15

Při pravidelné středeční audienci, opět vysílané z knihovny Apoštolského paláce, pokračoval papež František v cyklu katechezí o modlitbě. Tentokrát se zamýšlel na tématem modlitby ve spojení s Pannou Marií, když připomněl, že Maria stojí u postele všech, kteří umírají osamoceni a bez útěchy svých blízkých.

Den před svátkem Zvěstování Páně se papež František zaměřil na krásu mateřské přímluvy Panny Marie.

Na úvod upozornil na postavení Ježíše ve všech formách modlitby: Každá modlitba, již vysíláme k Bohu, se uskutečňuje skrze Něho, s Ním a v Něm a díky jeho přímluvě. Duch Svatý rozšiřuje Kristovo prostřednictví do všech časů a míst: neexistuje žádné jiné jméno, v němž bychom mohli dojít spásy (Sk 4,12). Ježíš Kristus je jediný prostředník mezi Bohem a lidmi.“

Požehnané ovoce

Papež František dále uvedl, že z tohoto Kristova prostřednictví „nabývají pro nás smyslu a hodnoty další odkazy, kterých se křesťan ve své modlitbě a zbožnosti dovolává, mezi nimiž na prvním místě stojí vztahování k Panně Marii, Ježíšově Matce.“
„Ježíšova Matka zaujímá v životě křesťana, a tudíž také modlitbě, privilegované místo.“
Svatý otec připomněl, že východní církve Marii popisují řeckým výrazem Hodegetria: „ta, která ukazuje cestu“ k jejímu Synu. A dodal, že „v křesťanské ikonografii je všudypřítomná, někdy velice výrazně, avšak ustavičně ve vztahu a poměru k Synu. Její ruce, oči a pohled jsou žijícím „katechismem“ a neustále upozorňují na základ, střed, kterým je Ježíš. Maria je jeho obrazem (KKC, 2674).“

Nyní i v hodinu naší smrti

Ježíš rozšířil Mariino mateřství na celou církev, když ji svěřil svému milovanému učedníkovi, který stál pod křížem. „Od té chvíle jsme byli všichni zahaleni jejím pláštěm.“
Papež František připomněl, že stejně jako zůstala Maria poblíž svého umírajícího Syna v jeho posledních chvílích, zůstává s těmi, kteří umírají, jak nám připomíná modlitba Zdrávas Maria. „Obdobně jako v modlitbě Otče náš po chválách připojujeme prosbu: žádáme Matku, aby se modlila za nás hříšné a ve své něze se za nás přimlouvala -nyní i v hodinu naší smrti-.”
„Maria vždy stojí u lože svých dětí, které odcházejí z tohoto světa. Pokud je někdo sám a opuštěný, je mu nablízku jako svému Synovi, když ho všichni opustili.“
Během pandemie, kdy mnoho lidí zemřelo v osamocení, bez útěchy svých blízkých, byla a nadále zůstávala Maria nablízku. „Maria u nich byla ustavičně přítomna ve své mateřské laskavosti.“

Srdce matky

„Modlitby, které k ní vysíláme, nejsou marné...Slyší naše hlasy, dokonce i ty, které zůstávají uzavřené v našich srdcích. Naslouchá jim jako Matka.“ A jako každá matka, i Maria vždy chrání své děti, brání nás před nebezpečím, i když ztratíme cestu nebo ohrozíme svou spásu.
„Maria je také zde, aby se za nás modlila a modlila se za ty, kteří se nemodlí, a aby se modlila spolu s námi. Proč? Protože je naší Matkou.“

Celý text promluvy naleznete zde.

Po pozdravech v různých jazycích papež František zakončil dnešní katechezi opět italsky:

„Povzbuzuji vás k horlivosti a velkodušnosti v křesťanském životě, zejména ke svědectví lásky vůči nejposlednějším. Jako obvykle nakonec myšlenkami zabíhám ke starým, mladým a nemocným lidem i novomanželům. Zítra slavíme slavnost Zvěstování Páně, při níž si připomeneme, že Panna Maria svým přitakáním souhlasila s plánem spásy Nejvyššího. Projevujte stejnou ochotu a poddajnost Boží vůli! Milujte Nejsvětější Marii a modlete se k ní, aby osvítila vaši cestu a utěšila vás na ní. Všem vám žehnám!”

Po společné modlitbě Otče náš papež František všem požehnal.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová