Vatikán na základě ukončeného vyšetřování potrestal dva polské biskupy

Apoštolská nunciatura v Polsku informovala o rozhodnutí Svatého stolce potrestat dva biskupy „v důsledku ukončeného vyšetřování“, které postupovalo podle postupů stanovených papežem Františkem v motu proprio „Vos estis Iux mundi“ z roku 2019.
Publikováno: 30. 3. 2021 11:15

Foto: Vatican News

Apoštolská nunciatura v Polsku v pondělí oznámila, že Vatikán uvalil sankce na dva polské biskupy na základě uzavření kanonického vyšetřování, které se týkalo obvinění z nedbalosti při nakládání s případy sexuálního zneužívání nezletilých duchovními.

Podle oznámení z 29. března na webu Polské biskupské konference musí arcibiskup Sławoj Leszek Głódź a biskup Edward Janiak z nařízení Svatého stolce žít mimo území své bývalé diecéze a nesmějí se na tomto území účastnit veřejných liturgií ani nenáboženských shromáždění.

Arcibiskupu Głódźovi a biskupu Janiakovi bylo také přikázáno poskytnout „přiměřenou částku“ ze svých osobních fondů Nadaci sv. Josefa, která usiluje o prevenci zneužívání a pomáhá obětem.

Arcibiskup Głódź byl vyšetřován pro nedbalost „v případech sexuálního zneužívání nezletilých páchaného jistým duchovním a ostatních záležitostech týkajících se řízení arcidiecéze“. Vyšetřování arcibiskupa Głódźe začalo minulý rok. Diecézní fáze vyšetřování byla ukončena na začátku listopadu. Arcibiskup opustil svůj úřad v srpnu 2020, kdy papež František přijal jeho rezignaci v souvislosti s dosažením 75 let věku. Na vyšetřování arcibiskupa Głódźe, který byl v dokumentu Tell No One vyobrazen jako nečinný vůči zneužívání kněžími, dohlíží arcibiskup Kazimierz Nycz, metropolitní biskup varšavský.

Ve filmu Hide and Seek, pokračování dokumentu Tell No One, režiséři poukázali také na obvinění vůči biskupu Edwardu Janiakovi z Kališe.

Vyšetřování biskupa Janiaka se dle slov nunciatury týkalo nedbalosti „v záležitostech sexuálního zneužívání nezletilých páchaného jistým duchovním a dalších záležitostech, které se týkaly řízení diecéze“. Svatý otec přijal rezignaci osmašedesátiletého biskupa Janiaka v říjnu 2020, po více než osmi letech jeho působení v úřadu biskupa diecéze Kališ. Poté, co vatikánská Kongregace pro biskupy schválila předběžné vyšetřování podle Vos estis Iux mundi ohledně obvinění, podle kterých biskup Janiak nepodniknul žádné kroky v případě kněze obviněného ze zneužívání, byla správa diecéze předána arcibiskupu Ryśovi z Lodže.

Podle dokumetu Vos estis lux mundi je pro údajnou nedbalost nyní vyšetřován další polský biskup. Krakovská diecéze 9. října oznámila, že papež pověřil arcibiskupa Marka Jędraszewského z Krakova provedením vyšetřování ohledně obvinění biskupa Tadeusze Rakoczyho z jeho nedbalosti v nakládání s případy zneužití týkajících se dvou kněží v diecézi Bílsko-Živec. Dvaaosmdesátiletý biskup Rakoczy sloužil jako biskup diecéze Bílsko-Živec od roku 1992 až do svého odchodu v roce 2013.

Zdroj: National Catholic Register

Autor článku:
TS ČBK

Související články