Vatikán na základě ukončeného vyšetřování potrestal dva polské biskupy

Apoštolská nunciatura v Polsku informovala o rozhodnutí Svatého stolce potrestat dva biskupy „v důsledku ukončeného vyšetřování“, které postupovalo podle postupů stanovených papežem Františkem v motu proprio „Vos estis Iux mundi“ z roku 2019.
Publikováno: 30. 3. 2021 11:15

Foto: Vatican News

Apoštolská nunciatura v Polsku v pondělí oznámila, že Vatikán uvalil sankce na dva polské biskupy na základě uzavření kanonického vyšetřování, které se týkalo obvinění z nedbalosti při nakládání s případy sexuálního zneužívání nezletilých duchovními.

Podle oznámení z 29. března na webu Polské biskupské konference musí arcibiskup Sławoj Leszek Głódź a biskup Edward Janiak z nařízení Svatého stolce žít mimo území své bývalé diecéze a nesmějí se na tomto území účastnit veřejných liturgií ani nenáboženských shromáždění.

Arcibiskupu Głódźovi a biskupu Janiakovi bylo také přikázáno poskytnout „přiměřenou částku“ ze svých osobních fondů Nadaci sv. Josefa, která usiluje o prevenci zneužívání a pomáhá obětem.

Arcibiskup Głódź byl vyšetřován pro nedbalost „v případech sexuálního zneužívání nezletilých páchaného jistým duchovním a ostatních záležitostech týkajících se řízení arcidiecéze“. Vyšetřování arcibiskupa Głódźe začalo minulý rok. Diecézní fáze vyšetřování byla ukončena na začátku listopadu. Arcibiskup opustil svůj úřad v srpnu 2020, kdy papež František přijal jeho rezignaci v souvislosti s dosažením 75 let věku. Na vyšetřování arcibiskupa Głódźe, který byl v dokumentu Tell No One vyobrazen jako nečinný vůči zneužívání kněžími, dohlíží arcibiskup Kazimierz Nycz, metropolitní biskup varšavský.

Ve filmu Hide and Seek, pokračování dokumentu Tell No One, režiséři poukázali také na obvinění vůči biskupu Edwardu Janiakovi z Kališe.

Vyšetřování biskupa Janiaka se dle slov nunciatury týkalo nedbalosti „v záležitostech sexuálního zneužívání nezletilých páchaného jistým duchovním a dalších záležitostech, které se týkaly řízení diecéze“. Svatý otec přijal rezignaci osmašedesátiletého biskupa Janiaka v říjnu 2020, po více než osmi letech jeho působení v úřadu biskupa diecéze Kališ. Poté, co vatikánská Kongregace pro biskupy schválila předběžné vyšetřování podle Vos estis Iux mundi ohledně obvinění, podle kterých biskup Janiak nepodniknul žádné kroky v případě kněze obviněného ze zneužívání, byla správa diecéze předána arcibiskupu Ryśovi z Lodže.

Podle dokumetu Vos estis lux mundi je pro údajnou nedbalost nyní vyšetřován další polský biskup. Krakovská diecéze 9. října oznámila, že papež pověřil arcibiskupa Marka Jędraszewského z Krakova provedením vyšetřování ohledně obvinění biskupa Tadeusze Rakoczyho z jeho nedbalosti v nakládání s případy zneužití týkajících se dvou kněží v diecézi Bílsko-Živec. Dvaaosmdesátiletý biskup Rakoczy sloužil jako biskup diecéze Bílsko-Živec od roku 1992 až do svého odchodu v roce 2013.

Zdroj: National Catholic Register

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Vědci rekonstruovali obličej sv. Ludmily

Díky moderním vědeckým a technickým metodám můžeme při příležitosti jubilejního roku, ve kterém si připomínáme 1100 let od smrti svaté Ludmily, pohlédnout této světici do tváře. Mezinárodní tým odborníků z České republiky a Brazílie digitálně z jednotlivých segmentů znovu sestavil obličejovou část lebky kněžny Ludmily a celosvětově uznávaný specialista na rekonstrukci obličeje člověka podle lebky, Cícero Moraes, následně rekonstruoval Ludmilin obličej.
16.09.2021

Čeští biskupové na mši svaté s papežem Františkem v Šaštíně

Ve středu 15. září 2021 dorazila řada poutníků do slovenského Šaštína, kde se poblíž baziliky Sedmibolestné Panny Marie v 10 hodin konala mše svatá s papežem Františkem. Mezi poutníky byli také biskupové a generální vikáři z Čech i Moravy. Po skončení bohoslužby měli u šaštínské baziliky příležitost setkat se čeští poutníci se svými biskupy a kněžími. Přinášíme fotogalerii.
16.09.2021

Německé vyznamenání pro biskupa Václava Malého za zásluhy o smíření mezi Čechy a Němci

Velvyslanec Spolkové republiky Německo Andreas Künne předal dne 16. září 2021 Mons. Václavu Malému, pražskému pomocnému biskupovi, německé vyznamenání, Kříž za zásluhy první třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo, za jeho přínos k česko-německému smíření.
16.09.2021

Papež při tiskovce v letadle: Potrat je vražda, církev musí být nablízku a soucitná, ne politická

Během zpátečního letu z Bratislavy do Říma papež hovořil s novinářským doprovodem při obvyklé tiskové konferenci. Spíše než k právě zakončenému pobytu na Slovensku se vyjádřil k aktuálním tématům – od očkování proti Covidu-19 přes vzrůstající antisemitismus a postoj církve k potratům a redefinici manželství po odmítání eucharistie politikům, kteří prosazují potratové zákony.
16.09.2021

Konference o spiritualitě diecézního kněze

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci zve na konferenci s názvem „Spiritualita diecézního kněze“. Uskuteční se v úterý 5. října 2021 od 9.30 v budově fakulty na adrese Univerzitní 22 a zváni jsou na ni kněží, jáhni, řeholníci, bohoslovci i laici, které toto téma zajímá.
16.09.2021