Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Budoucnost Evropy – výzva k dialogu jako klíči ke spravedlivé přeměně

Datum publikace31. 3. 2021, 11.30
TiskTisk

Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír (Justitia et Pax Europe) vydala prohlášení Budoucnost Evropy – výzva k dialogu jako klíči ke spravedlivé přeměně. Připravuje se také k účasti na Konferenci o budoucnosti Evropy, která začne 9. května 2021 ve Štrasburku a měla by být dobrou příležitostí právě k dialogu.

Rok 2021 je pro Evropu zásadní. Je rok po brexitu, a je tedy rokem zásadním pro obnovení pozitivních vztahů mezi Spojeným královstvím a jeho sousedy. Pro Evropskou unii je to výzva, aby přehodnotila svou roli v Evropě a ve světě, svoje vztahy s evropskými třetími zeměmi a dalšími evropskými organizacemi, jako je Rada Evropy a OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě).

Historické úspěchy Evropské unie jsou nepochybné, ale očekávání jsou dnes vysoká, chceme mít sociálnější Evropu, Evropu veřejného zdraví, Evropu jednotného hlasu pro podporu demokracie a lidských práv na celém světě a Evropu silných a jednotných opatření pro oblast klimatu a biologické rozmanitosti. Především je naléhavě nutné, aby se politické vedení v celé Evropě skutečně propojilo s lidmi. Ve své společné akci pro rok 2021 Justitia et Pax Evrope požaduje dialog jako klíč k plnohodnotnému přerodu. V základním dokumentu katolická evropská síť Spravedlnost a mír uvádí: „Skutečný dialog udržuje vedení a naslouchání, jednotu a rozmanitost v rovnováze. Je to metoda, která vytváří důvěru nezbytnou pro zvládání krizí, zaměřuje se spíše na společné dobro než na minimálního společného jmenovatele.'
 
Jednou z důležitých příležitostí k dialogu je nadcházející Konference o budoucnosti Evropy. Justitia et Pax Evrope a její národní komise se aktivně zapojí do plánovaných občanských dialogů. Rovněž bude pečlivě sledovat a podporovat akční plán EU pro demokracii a posilovat své zapojení v Evropské agentuře pro základní práva ve Vídni (FRA).

Konference o budoucnosti Evropy

Dohoda Rady Evropské unie z 1. února 2021 (1 February 2021 agreement )  definovala, že „Konferenci o budoucnosti Evropy je třeba vnímat jako inkluzivní platformu spojující různé hlasy zapojené do široké reflexe a debaty o výzvách, kterým Evropa čelí, a o její dlouhodobé budoucnosti, včetně pandemie COVID-19 “. Ať už bude výsledek jakýkoli, konference nebude prvním krokem k revizi Smluv a „instituce EU by měly dát přednost provádění strategické (Strategic EU agenda) agendy EU od roku 2019“.
 
Konference se zaměří na některá klíčová témata: udržitelnost, společenské výzvy (veřejné zdraví, územní a generační solidaritu), digitální transformaci, základní hodnoty a v neposlední řadě na mezinárodní roli EU. Mělo by se jednat o inkluzivní proces se zúčastněnými stranami občanské společnosti na všech úrovních a mělo by se vycházet z dialogů a konzultací s občany, jejichž výsledky by byly přeneseny na vícejazyčnou internetovou platformu.
 
K jejímu formálnímu zahájení by mohlo dojít 9. května 2021 ve Štrasburku. Na konci konference předloží jejích 350 – 400 účastníků (z orgánů EU, národních parlamentů a aktérů evropské občanské společnosti) zprávu Evropské radě. V rámci každoroční společné akce se očekává, že by národní komise pro Spravedlnost a mír (Justitia et Pax) mohly navrhnout uspořádání občanských dialogů o lidských právech a úloze Evropy ve světě. 

Posílení demokratické digitální společnosti v Evropě

Vytvoření otevřené, demokratické a udržitelné digitální společnosti je jedním ze čtyř pilířů digitální strategie ( digital strategy ) přijaté Evropskou komisí v roce 2018. Dne 3. prosince 2020 představila Evropská komise Akční plán evropské demokracie ( European Democracy Action Plan ). Spravedlnost a mír Evropa bude pozorně sledovat a přispět k diskusi o vylepšené verzi evropského kodexu postupů při dezinformacích, která má být zveřejněna na jaře 2021. 

Fórum základních lidských práv 2021

Fórum 2021 (2021 Fundamental Human Rights’ Forum ) Evropské agentury (European Fundamental Rights Agency) pro základní práva se bude konat ve Vídni ve dnech 11. a 12. října 2021. Jeho cílem je vrátit se k základům, které potvrzují důležitost lidských práv. Fórum základních práv se staví do středu pozornosti dialogu o lidských právech. Vytvoří vizi naděje v postpandemickém světě, formování a navrhování nápadů a řešení, tváří v tvář naléhavým výzvám v oblasti lidských práv v Evropské unii i mimo ni. Spojí ty, kteří se snaží podporovat silné, inkluzivní a soudržné demokratické společnosti. To zahrnuje instituce pro lidská práva, obránce a odborníky z praxe i širokou škálu partnerů a sociálních aktérů se zvláštním zaměřením na mládež a mladé lidi. Justitia et Pax Evropa by měla být přítomna a účastnit se této akce.

Zdroj: TZ Iustitia et Pax, http://www.juspax-eu.org

Soubory ke stažení

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou