Kardinál Parolin: Je mi smutno, když vidím jak se víra a rozum v Evropě ztrácí

Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin v rozhovoru pro španělskou rozhlasovou stanici COPE z 5. dubna uvedl, že zákony o eutanazii a potratech v Evropě nepředstavují jen ztrátu víry, ale také ztrátu rozumu: „Je mi velmi líto ztráty víry v Evropě, v naší kultuře a v našich zemích. Je mi líto, že dochází k těmto antropologickým změnám a ke ztrátě identity lidské osoby. Ještě víc než o ztrátu víry se podle mně jedná o ztrátu rozumu.“
Publikováno: 6. 4. 2021 15:15

„Proč? Papež to opakuje mnohokrát. Hodně mě to šokovalo. Říká například: otázka potratů není náboženská. I když pro nás křesťany určitě ano, od samého počátku, od prvních dokumentů církve, je na stole naprosté odmítnutí potratů, ale je to zejména argument rozumu. Stejně tak i dnes, jak říkal Benedikt XVI., základním problémem je rozum, ne víra.“

Kardinál Parolin uvedl, že odpovědí církve na tyto společenské změny by měla být „nabídka koherentního a přesvědčivého svědectví o křesťanském životě“.

„Zdá se mi, že situaci, kterou zažíváme, lze srovnat s realitou během prvních století církve, kdy se apoštolové a první učedníci ocitli ve společnosti, která neměla křesťanské hodnoty, ale prostřednictvím jejich svědectví o prvních komunitách se podařilo změnit mentalitu a zavést hodnoty evangelia do tehdejší společnosti. Myslím, že to je způsob, který musíme zvolit i dnes,“ dodal.

Během 24-minutového rozhovoru ve španělštině popsal kardinál Parolin papeže Františka jako „prostého muže bez protokolu“, kterému záleží na tom, aby byl blízko lidem. „Jeho přáním je zvýšit důvěryhodnost církve při zvěstování evangelia,“ uvedl kardinál.

Kardinál Parolin je vatikánským státním sekretářem již osm let a církevní diplomacii považuje za způsob, jak prožívat své kněžství: „Jsme ve službě společenství a také v obraně svobody církve a náboženské svobody. Tímto způsobem pohlížím já na diplomacii.“ Když se moderátor kardinála zeptal na vztahy Vatikánu s čínskou vládou, uvedl, že „to vidí pozitivně“.

„Kroky, které byly podniknuty, i když nevyřeší všechny dosud existující problémy a jejich řešení bude pravděpodobně trvat dlouho, jdou správným směrem k usmíření v církvi. a kvůli tomuto problému rozdílů je zde také hodně ... odloučení,“ řekl Parolin.

„Díváme se tedy na církev v Číně s velkým respektem, a to i k její historii. Budoucnost je založena na historii, historii velkého utrpení,“ řekl. „Myslím, že se na to musíme dívat tímto úhlem pohledu, tedy skrze tento velký respekt, který máme.“

Kardinál uvedl, že „pro zajištění normálního života církve v Číně se dělá vše potřebné“  od „prostorů pro náboženskou svobodu" po společenství s papežem.

Parolin také komentoval cestu papeže Františka 5. - 8. března v Iráku, a označil ji za „velmi emotivní“.

„Církev trpěla, protože křesťané byli, bohužel, pronásledováni a trpěli mnoha rozbroji a silami, které chtěly vykořenit křesťanskou víru ze země. (...) Ukázali nám však opravdové svědectví víry, které sahá až k mučednictví. Od iráckých křesťanů se máme hodně co učit,“ dodal Parolin, který papeže v Iráku doprovázel.

„Někdy se mi zdá, že jsme jako křesťané v Evropě a na západě vůči svým bratrům příliš chladní. Přál bych si, aby existovala větší solidarita, větší blízkost, více způsobů vyjádření naší podpory a pomoci. Tito křesťané nás učí, že je možné zůstat věrnými i přes všechny obtíže, ale zároveň nás žádají o větší solidaritu,“  řekl kardinál Parolin.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

6. neděle velikonoční - neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (9.5.), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany.
23.04.2021

Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje

Pandemie a klimatické problémy ukazují, že nemáme času na zbyt, přišel čas jednat, říká papež František ve videoposelství u příležitosti Dne země, který se tradičně slaví měsíc a dva dny po jarní rovnodennosti.
23.04.2021

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021