Interiér brněnské katedrály se mění

Datum publikace7. 4. 2021, 14.15

Dnes byla v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně zahájena demontáž stávajícího obětního stolu, který nahradí nový, realizovaný podle návrhu tvůrčího kolektivu architektů Michala Říčného, Petra Todorova a Magdaleny Říčné. Cílem bylo sjednotit dominantní prvky v současném presbytáři, především obětního stolu a ambonu.

Stávající obětní stůl z katedrály sv. Petra a Pavla, který byl posvěcen v říjnu roku 1984, se brněnský biskup Vojtěch Cikrle rozhodl věnovat kapli sv. Jana Nepomuckého v Papežské koleji Nepomucenum v Římě, kam bude později převezen.  Zde  je dosud obětní stůl dřevěný, s prvky mramoru, a není pevně osazený.

Rektor Papežské koleje Nepomucenum v Římě P. Roman Czudek rozhodnutí biskupa Cikrleho vítá. „Oltář z brněnské katedrály se stane symbolickým pojítkem mezi místní katolickou církví v České republice a papežskou kolejí v Římě, kterou během její dlouhé historie prošli seminaristé, kněží a budoucí biskupové,  působící ve vlasti i v exilu. Za všechny bych mohl zmínit například brněnského emeritního pomocného biskupa Petra Esterku, který má velké zásluhy pro službu krajanů nejen v USA.  Pro samotnou instalaci 'staronového' oltáře v seminární kapli je třeba ještě připravit statické vypodložení kněžiště. Odborné kamenické práce se ujme v nejbližší době akademický sochař Petr Váňa, pro kterého to nebude první úkol, který v římské koleji realizuje,' doplňuej rektor P. Roman Czudek.

Do nového obětního stolu  na Petrově plánuje biskup Vojtěch Cikrle při slavnostním svěcení 21. května 2021 vložit ostatky svaté Zdislavy, rodačky z brněnské diecéze. „Zdislava z Křižanova byla úžasnou ženou. V duchovní oblasti vyvěrala její krása z napojení na Boha. Právě z něho čerpala prostřednictvím modlitby a svátostí všechno potřebné k tomu, co na ní i dnes obdivujeme. Jako železo ponořené do ohně přebírá jeho vlastnosti, začíná svítit, hřát a navíc se stává tvárné, tak se do Boha ponořená Zdislava stávala milující dívkou, manželkou, matkou i lékařkou nemocných a chudých, kteří s důvěrou vyhledávali její pomoc a byli zázračně uzdravováni tělesně i duchovně. Mám radost, že její poslání chránit a povzbuzovat rodiny, je stále živé,“ říká biskup Vojtěch Cikrle.

Autor článku: Martina Jandlová