Dekalog Krzysztofa Kieślowského na TV Noe

Televize Noe uvede Dekalog polského režiséra Krzysztofa Kieślowského, proslulou sérii 10 televizních filmů natočených na motivy desatera Božích přikázání. První díl bude možné sledovat na TV Noe již dnes, 11. dubna 2021, od 20.05 hodin.
Publikováno: 11. 4. 2021 18:00

Dekalog (Polsko, 1988-1989) tvoří deset hodinových filmů, z nichž se každý věnuje jednomu z deseti Božích přikázání. Tento seriál, jenž TV Noe uvádí v digitálně restaurované verzi a v českém znění, je mnohými odborníky řazen mezi nejdůležitější díla televizní produkce vůbec.
 
U příležitosti 100. výročí vzniku filmu (1995) byl Dekalog zařazen mezi 45 filmových děl, jež Papežská rada pro hromadné sdělovací prostředky označila za zvlášť významná a inspirativní, a v roce 2016, při příležitosti uvedení jeho digitalizované verze, prestižní časopis IndieWire uveřejnil recenzi nazvanou Dekalog: 10 nejlepších hodin, jaké můžete strávit s filmem.
 
Jeden z nejvýznamnějších polských filmařů 20. století Krzysztof Kieślowski (1941-1996) napsal Dekalog společně se scénáristou Krzysztofem Piesiewiczem a každý z dílů natočil s jiným kameramanem. Každá z deseti částí je tak jedinečná nejen svým tématem ale také vizuálním stylem a náladou, kterou vyvolává. V Dekalogu se objevuje plejáda předních polských herců, hudbu k sérii napsal oceňovaný hudební skladatel Zbigniew Preisner.
 
„Dekalog zaujímá v dějinách kinematografie naprosto unikátní místo. Pro každého z nás je to příležitost setkat se nejenom s Bohem ale především setkat se se sebou samým,” říká metodistický kazatel a znalec díla Krzysztofa Kieślowského Petr Vaďura.
 
Televize Noe uvádí Dekalog od neděle 11. dubna a to vždy s úvodem Petra Vaďury.
 
Více o Dekalogu si můžete přečíst na webu Film a spiritualita:
https://www.filmaspiritualita.cz/aktuality/174-kieslowski-dekalog-na-tv-noe.html

Trailer v angličtině:

 

Zdroj: Lukáš Jirsa, TV Noe
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články