Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Datum publikace12. 4. 2021, 13.15
TiskTisk

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).

Foto: Vatican News

Sympózium chce poukázat na kořeny kněžství, nikoli řešit kontroverze. Jak zdůrazňuje prefekt pořadatelské kongregace, kardinál Ouellet, Kristovo kněžství a účast církve na tomto kněžství je klíčovou otázkou naší doby. V každé epoše je zapotřebí dotazovat se znovu po tom, v čem spočívá společný základ služebného kněžství a všeobecného kněžství pokřtěných. „Změny nesmějí být diktovány kulturními nátlaky, nesmějí však ani předem vylučovat, že v otázkách, usilujích o změnu, může být volání po osvobození víry od nánosů minulosti,“ uvedla profesorka Michelina Tenace z Gregoránské univerzity.

„Se sestoupením Ducha Svatého se rodí církev. Ve křtu, v němž Duch Svatý sestupuje, se stáváme křesťany a dostáváme podíl na Božím životě jako Synovi děti. Ordinovaní služebníci jsou nezbytní, jelikož uchovávají Boží život prostřednictvím svátostí eucharistie a odpuštění hříchů. Boží lid uchovává tento život prostřednictvím budování církve ve svědectví činorodé lásky a pěstování charismat. Jedno je nemyslitelné bez druhého. Když tedy říkáme, že služebné kněžství a všeobecné kněžství věřících odkazují k jedinému Kristovu kněžství, vyslovujeme velice zavazující pravdu. Říkáme totiž, že existuje vzájemná odpovědnost mezi společenstvím pokřtěných a kněžími. Nedostatek kněžských povolání znamená, že křesťanské společenství je ochuzeno: nedává a nedostává kněze,“ vysvětlila profesorka Tenace hlavní momenty, jimiž se inspiruje připravované sympózium o teologii kněžství.

Jak dodala, toto mezinárodní setkání si klade za cíl prohloubit teologii kněžství, potvrdit jeho základní rysy v katolické tradici a případně jej očistit z určité klerikalizace. Ta je totiž nebezpečná stejně pro kněze jako pro laiky a objevuje se tam, kde se kněžství ztotožňuje s mocí a nikoli se službou, kde je vnímáno pouze jako privilegium bez odpovědnosti za komunitu věřících, jak často připomíná papež František. Pokud jde o problém celibátu, profesorka Tenace poznamenala, že skutečná otázka se týká povolání a formace a s tím souvisejícího rozlišování.

„Bylo nadneseno, že kněžská funkce nevyžaduje celibát, ovšem v latinské tradici se požaduje, jakožto prorocké svědectví o Kristově kněžství v eschatologickém rozměru církve. Celibát je prorockým znamením, které z kněze činí svobodného svědka novosti, která se projeví v eschatonu. Církev potřebuje proroky a nikoli pouhé „funkcionáře“ svátostí,“ dodala profesorka Tenace. Kardinál Ouellet v odpovědi na otázky novinářů upřesnil, že otázka celibátu bude rozhodně jedním z témat, které se na sympóziu objeví, ovšem nikoli jako centrální téma, nýbrž v kontextu hlubšího pohledu na základy kněžství.

Plánované mezinárodní sympózium se dotkne také problematiky teologie svátostí a liturgie, tajemství a transcendence liturgického konání, které s kněžství úzce souvisejí.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou