Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
Publikováno: 13. 4. 2021 10:00

Prefekt vatikánské Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinál Marcello Semeraro potvrdil, že by papež František mohl uznat „hrdinské ctnosti“ Roberta Schumana již letos v červnu, což by znamenalo ukončení prvního stupně kanonizačního procesu. 

Klíčovým krokem k dalšímu stupni, tedy blahořečení, je uznání, že vedl svatý život, i když je nutné prokázat alespoň jeden zázrak. Ke svatořečení pak musí Vatikán potvrdit existenci ještě jednoho zázraku.

Schuman byl křesťanským demokratem a francouzským ministrem zahraničí. V roce 1950, pět let po skončení 2. světové války, představil návrhy na hospodářskou unii mezi bývalými nepřáteli: Francií a západním Německem, což se stalo základem pro dnešní Evropskou unii.

Podnět k blahořečení tohoto politika podalo biskupství ve východo-francouzských Métách (Metz), kde Schuman v roce 1963 zemřel. Návrh na blahoření politika může být překvapivý, ale P. Bernard Ardura, který se ve Vatikánu zabývá podněty k blahořečení několika francouzských osobností, tento podnět schválil.

„Schuman zasvětil svůj život službě obecnému dobru, hledání míru a usmíření s Německem za účelem vytvoření společenství evropských států,“ řekl Ardura agentuře AFP. „Schumanovo dílo spočívalo v ukončení ďábelského kruhu války, ponížení poražených, touhy po odvetě a po dalších válkách,“ což začalo již v roce 1870, kdy  Prusové porazili Francii. „Byla to práce křesťana, která slouží jako příklad,“ i když se podle něj Schuman ke své víře veřejně příliš nevyjadřoval a ani ji nedemonstroval „byl diskrétní také ohledně svého osobního života,“ dodal Ardura.

Vatikán evropskou integraci od počátku podporoval, jeho představitelé však opakovaně kritizovali její sekularismus. Papež Benedikt XVI. na své první audienci na náměstí svatého Petra v roce 2005 zdůraznil evropské křesťanské kořeny.

Zařazení politiků mezi osobnosti, které uctívá katolická církev, je v posledních desetiletích spíše vzácné. Mezi blahořečenými a svatými v uplynulých stoletích je však celá řada členů panovnických a šlechtických rodů, kteří vykonávali také politické funkce. Například v roce 2004 byl blahořečen poslední rakousko-uherský císař Karel I.

Zdroj: AFP, ČTK

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021