Papež o svaté Terezii z Avily: Výjimečná žena v dějinách církve i společnosti

Datum publikace13. 4. 2021, 15.45

Avilský biskup José Gil Tamayo obdržel poselství papeže Františka v souvislosti s mezinárodním kongresem o sv. Terezii z Avily, který připomíná půl století od jejího prohlášení za učitelku církve. Třídenní kongres (12. - 15.4.) s názvem 'Výjimečná žena' zorganizovaly katolické univerzity z Avily a Eichstättu-Ingolstadtu společně s řádem bosých karmelitánů.

Papež František ve svém poselství pro účastníky kongresu připomenul, že svatou Terezii z  Avily (1515 - 1582) prohlásil sv. Pavel VI. 27. září 1970 za učitelku církve a byla vůbec první ženou, která tento titul získala.

Dále papež František vyzdvihuje aktuálnost odkazu avilské světice, která k nám „nadále promlouvá prostřednictvím svých spisů. Její poselství je tak přístupné všem lidem. Pokud je tedy poznáváme, kontemplujeme a dáme se přivábit krásou jeho slova, může v nás vzklíčit touha po tom, abychom se ubírali cestou k dokonalosti”.

Papež František označuje avilskou mystičku za “výjimečnou ženu”„příklad mimořádné úlohy, jakou ženy zastávaly v dějinách církve a společnosti”. Jak dále zdůrazňuje, „navzdory pěti stoletím, která nás dělí od její pozemské existence, plamen, který Ježíš zažehl v Tereziině srdci, nepřestává v tomto světě zářit a ustavičně potřebuje nové, odvážné svědky, schopné překonávat veškeré bariéry”. Svatý otec proto povzbuzuje účastníky zmíněného kongresu, aby se „nadále hlouběji seznamovali s učením avilské světice a šířili ho ve světě”.

„Svatá Terezie k nám i dnes hovoří prostřednictvím svých děl,' připomíná papež a dodává: „Mít jí za přítelkyni, společnici, vůdkyni na naší pozemské pouti dodává jistotu a pokoj v duši. Její příklad není jen pro bratry a sestry, kteří jsou povoláni k řeholnímu životu, ale pro všechny, kteří touží pokračovat v cestě očišťování od od veškeré světskosti a která vede k zasnoubení se s Bohem, do vznešených komnat vnitřního hradu.“

V Roce sv. Josefa papež nezapomněl ani na velkou úctu sv. Terezie k ochránci Svaté rodiny, kterou ona sama šířila i mezi lidmi. Podobiznu sv. Josefa nosila Terezie vždy při sobě během cest při zakládání klášterů. Papež v této souvislosti píše: „Vzala si ho za učitele, advokáta a přímluvce; jemu se svěřovala s jistotou, že dostane milosti, o které ho prosila. (...) Světci jdou vždy ruku v ruce a podporují nás díky důvěře, kterou vkládáme do jejich přímluvy.“

Papežovo poselství v plném znění i program mezinárodního kongresu zveřejnil web avilské diecéze.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová