Gänswein: Emeritní papež sleduje dění v Německu

Datum publikace14. 4. 2021, 17.15

Emeritní papež Benedikt XVI. brzy oslaví 94. narozeniny. Navzdory pokročilému věku Benedikt XVI pozorně sleduje dění v církvi v Německu, informoval jeho osobní sekretář arcibiskup Georg Gänswein.

Podle aricibiskupa Gänsweina jsou emeritní papež a současný papež - Benedikt XVI. a papež František - v dobrém a aktivním kontaktu: „Setkání papeže Františka a Benedikta XVI., obvykle v klášteře Mater Ecclesiae, jsou vždy mimořádně důvěrná. Podrobnosti o nich, znají jen oni sami. Samozřejmě jsem si nikdy nedovolil ptát žádného z nich na obsah jejich rozhovorů,“ řekl arcibiskup Gänswein, který je zároveň prefektem papežského domu, v rozhovoru pro španělský týdeník Alfa y Omega.

Benedikt XVI. reflektuje situaci církve v Německu, kde „v současné době panuje napětí a zmatek“, dodal arcibiskup Ganswein bez bližších podrobností. Emeritní papež vnímá „nedostatek jednoty v mnoha základních aspektech víry“. Bohužel v německém episkopátu chybí jednota, „což je třeba co nejdříve vyjasnit, pokud se chceme vyvarovat závažných důsledků jak pro víru, tak i pro církev v Německu,“ řekl arcibiskup Gänswein pro španělský časopis.

Vyjádřil se také k častým pokusům o hodnocení papežů, které označil za stejně pochopitelné, jako nepřípadné. Kritériem takovéto klasifikace totiž nemůže totiž být jejich popularita nebo jakýsi společný jmenovatel, ale jedině svědectví, jaké dávají o Ježíši Kristu, jediném Spasiteli světa. Připomněl, že každý papež má svůj vlastní charakter, jinou intelektuální a duchovní formaci, vychází z jiných zkušeností. Tato různorodost ukazuje, že žádný z nich není nástupcem svého předchůdce, nýbrž Nástupcem Petrovým, poznamenal arcibiskup Gänswein.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová